reklama

Pozor na chyby při podzimní výsadbě česneku!

Česnek, ten je v očích každého zahrádkáře a pěstitele jednou z nejcennějších plodin vůbec. Blížící se podzimní období ale v mnohém zajímá i začínající pěstitele, kteří si s výsadbou česneku často velmi lámou hlavu. A od toho jsme tady, abychom jim poradili. A právě následující řádky se budou výsadby česneku týkat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K výsadbě česneku můžete zvolit jak vlastní výpěstky, tak sadbu od pěstitele, ne každý však provádí moření (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Před výsadbou česneku je velice důležitá poctivá příprava půdy do hloubky. Ještě v době, než se do výsadby česneku pustíte, klidně nasejte zelené hnojení. To po měsíci posekejte křovinořezem a zaryjte do půdy. Dostatek organického materiálu znamená živiny pro budoucí úrodu, ale jen na zelené hnojení se spoléhat nemusíte.

Použijte posekanou trávu, listí, kompost nebo jinou nasekanou organickou hmotu, hlavně ne chlévský hnůj. Hnojení chlévským hnojem totiž česnek nesnáší. Po zrytí záhonu, kam se chystáte vysazovat česnek, nechte plochu v hrubé brázdě alespoň dva týdny, a pak proveďte rozhrabání a zarovnání. Důležitý je výběr umístění, mělo by být na slunečném a závětrném místě s lehkou nebo středně těžkou půdou.

Detail sázení stroužků do připravené rýhy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detail sázení stroužků do připravené rýhy

Jakmile se přiblíží zimní teploty, pak je vhodné si připravit sadbu. Jednotlivé stroužky opatrně rozdělte od sebe, ale neloupejte z nich slupku. Proti houbovým chorobám je namořte v přípravku Sulka, který zabrání rozvoji houbových chorob. Pozor také na pěstování po astrách čínských, které jsou občasný hostitelem hub rodu Fusarium, zde způsobujících vadnutí. U česneku pak dochází ke vzniku nežádoucích hnilobných procesů. Vybírejte z těch největších palic, které mají velké stroužky, je to záruka velké úrody.

Česnek kupovaný v obchodě nesázejte, může vás zklamat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Česnek kupovaný v obchodě nesázejte, může vás zklamat

K samotnému sázení přistupte až těsně předtím, než začne sněžit nebo mrznout, ne však dříve než na začátku měsíce listopadu. Ještě jednou si důkladně rozhrabejte záhon. Jednotlivé stroužky, které se musí sázet špičkou nahoru, sázejte ve vzdálenosti zhruba 10 cm od sebe do rýh s hloubkou do 8 cm. Také je možné si vytvořit řádky pomocí sázecího kolíku, díky kterému si vytvoříte krásně za sebou v řadě otvory do připravené půdy.

Rovinnost řádků si zajistěte nataženým provázkem. Vzdálenost řádků od sebe volte tak, aby tato hodnota nebyla menší než 20 cm. Následně rýhy s nasazeným česnekem opatrně přihrňte, půdu přitlačte a můžete trochu zalít. Pro snadné okopávání si jednotlivé řádky vyznačte kolíky na krajích záhonu. Po vzejití česneku zjara pravidelně okopávejte a mírně zalévejte.

Mladé rostliny zjara
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladé rostliny zjara

Otázkou je také výběr vhodné sadby. Kromě vlastních výpěstků je v rámci obnovy vhodné také kupovat sadbu přímo od pěstitele, která je vyzkoušená a zdravotně nezávadná. Rozhodně nezkoušejte sázet česnek kupovaný v obchodě, protože nemusí jít o vhodnou odrůdu, a proto v našich podmínkách nemusí růst.

Zdroj informací: Isotra.cz

Publikováno: 19. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček