reklama

Nebojte se pěstování masožravých rostlin. Ruku vám určitě neukousnou!

Exotické masožravé rostliny jsou krásné, zároveň ale vzbuzují respekt. Není se však vůbec čeho se obávat. Nejenže jsou ozdobou interiéru a jejich pěstování je velice snadné, mohou také výrazně přispět k eliminaci nežádoucího hmyzu v domácnosti. Tak co, pořídíte si jednu?

i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Oblíbenou masožravkou je mucholapka podivná (Dionaea muscipula)

Svět masožravých květin je podivuhodný. Jedná se o rostliny, které jsou vybaveny důmyslnými lapacími mechanismy, s jejichž pomocí k sobě lákají svoji kořist, jako je hmyz, pavouci a korýši. Pěstování masožravých rostlin je velice snadné a zvládne jej každý. Existuje mnoho druhů masožravek. Může to být například mucholapka, rosnatka nebo láčkovka. Stačí si jen vybrat podle svého vkusu.

Mucholapka podivná

Mucholapka podivná (Dionaea muscipula) pochází z USA a jedná se o rostlinu vytvářející růžice o průměru 15 až 30 cm. Květy dosahují velikosti 2,5 až 3 cm, jsou bílé a skládají se z pěti okvětních lístků. Na okraji listů se nachází tenká vrstva nektaru, která vábí hmyz. Její past je zpravidla 3 až 3,5 cm dlouhá a dokáže sklapnout za dvacetinu sekundy. Doba trávení se podle velikosti kořisti pohybuje od několika hodin až do dvou týdnů.

Rosnatka

Rosnatka (Drosera) se vyskytuje téměř po celém světě; existuje přes 140 druhů. Je vybavena listy pokrytými tentakulemi, žlaznatými výčnělky, na jejichž koncích se tvoří malé kapičky vonící nektarem. Hmyz se po dosednutí na list přilepí k těmto kapičkám a při svých pokusech o osvobození je stále více obalován lepkavým slizem. Rostlina reaguje na pohyb své kořisti, který postupně aktivuje jednotlivé tentakuly, dokud se celý list neomotá kolem dané kořisti. Její květy jsou většinou bílé, červené nebo purpurové a vyrůstají na dlouhých stoncích.

Rosnatka (Drosera)
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Rosnatka (Drosera)

Láčkovka

Láčkovka (Nepenthes) má dvojí podobu – vyskytuje se v podobě popínavých lián (dosahující výšky 20 m a více) a přízemních růžic. Jejich láčky (od tohoto název láčkovky) ve tvaru konvice jsou vybaveny velmi hladkým okrajem hrdla, který obsahuje nektar. Přivábený hmyz sklouzne dovnitř láčky, která je z jedné třetiny vybavena pro kořist osudnou trávicí tekutinou. Kořist láčkovky zahrnuje obvykle hmyz, který je stráven během několika dnů. Květy láčkovek jsou často nazelenalé nebo purpurové až hnědě zbarvené.

Láčkovka (Nepenthes)
i (Zdroj: Marta Pawlicová)
Láčkovka (Nepenthes)

Tip:

Masožravky není potřeba vůbec krmit, svoji potravu si obstarají samy, stačí pouze udržovat dostatečnou vláhu, aby rostliny neuschly. Také udržujte zvýšenou vlhkost vzduchu v místnosti, například pomocí velkého podnosu s vodou, na nějž umístěte několik masožravých květin vedle sebe.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 2. 3. 2023, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová