reklama

Víte, kdy je ta správná doba na sázení pivoněk?

Máte rádi pivoňky pro jejich specifickou vůni a krásně barevné květy?  Září je ideální dobou k jejich vysazení na zahradě, protože budou mít ještě dostatek času se zakořenit. Staré trvalky je možné v tuto dobu opatrně rozsadit, aby znovu začaly kvést. Poradíme, které druhy pivoněk si vybrat, jak a kam je vysadit, aby dobře prospívaly.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Září je vhodné na sázení pivoněk (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pivoňky se pěstovaly na Dálném východě před 2 000 lety, do Evropy se dostaly až v období středověku. Jednalo se především o plnokvěté odrůdy, které jsou oblíbené dodnes. V posledních letech se začínají prosazovat pivoňky s jednoduchými nebo poloplnými květy. Průměr květů mají od 15-20 cm. Místo pro výsadbu pivoněk je vhodné dobře promyslet, protože budou na stanovišti 20 i více let. Vhodná půda je hlinitá, hluboce zkypřená, slabě kyselá a bohatá na živiny.

Místo pro výsadbu je nutné zrýt do hloubky 50 cm, spodní vrstvu je nutné zanechat dole. U písčité půdy přidejte do celé hloubky hlinitou zem a do těžké a mokré půdy přidejte písek. Vrchní vrstvu zlepšíte kompostovanou zeminou nebo přidejte velmi dobře proleželý hnůj. Vhodné je i humusové hnojivo nebo u vápnitých půd vlhké rašelinové hnojivo.

Bílá pivoňka je ozdobou každé zahrady
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílá pivoňka je ozdobou každé zahrady

Jílová půda není vhodná na zářijové sázení pivoněk, raději využijte jarních měsíců. Pivoňky rostou poměrně pomalu, proto se v prvním roce objeví jen málo květů, plně kvetoucí rostlina je až od třetího roku. Pivoňky vyniknou nejlépe jako solitéry nebo na širokém záhonu ve středu či je vhodné je vysadit do pozadí. Pěkně se vyjímají ve společnosti okrasných trav.

Starší nekvetoucí trvalky je vhodné vykopat a hluboce sestřihnout. Rýčem oddělíte kořenový bal. Nezapomeňte, že každá část rostliny musí mít nejméně dvě očka s vlastními kořeny. Takto rozsazená rostlina bude kvést až třetím rokem.

Nejčastěji se vyskytují křovité pivoňky s růžovými květy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejčastěji se vyskytují křovité pivoňky s růžovými květy

Pivoňka křovitá, známá pod názvem dřevitá, je polokeř dorůstající do výšky až 2 m. Má mnoho barevných odstínů, nejčastější je růžová s jednoduchými květy, plnokvěté odrůdy jsou v barvách bílé, oranžové, sytě červené až po fialovou, některé jsou dvoubarevné nebo poloplné. Může se sázet od jara do podzimu na teplejší chráněné místo na stanoviště s mírným slunečním svitem nebo do polostínu. Vhodná hloubka výsadby je minimálně 15 cm do země, jinak mohou na keři vyrašit plané výhony. Před mrazem je nutné pivoňku ochránit obalením kořenového valu chvojím po celém jeho obvodu. 

Pivoňka bylinná je dlouhověká trvalka menšího vzrůstu, dorůstající do výšky 0,5-1 m. Na zimu se ztratí, protože se zatáhne do země. Zjara se nejprve objeví červené výhony, které mají zakrátko lesklé tmavozelené listy a následně květní poupata. Je vhodná nejen pro své krásné voňavé květy, ale její dekorativní listy ozdobí zahradu skoro celý rok.

Listy pivoněk jsou velice dekorativní
i (Zdroj: Šárka Miškovská)
Listy pivoněk jsou velice dekorativní

Nemá ráda přemokřenou půdu, raději má krátkodobé sucho. Sázejte do hloubky tak, aby pupeny na dužnatých kořenech byly nejvýše 3 cm pod povrchem půdy, jinak nemohou dýchat. Hluboko zasazené bylinné pivoňky slabě rostou a kvetou jen velmi málo.

Odrůdy a kultivary:

  • Pivoňka lékařská je plně kvetoucí trvalka dorůstající do výšky 0,5 m s temně červenými květy, některé odrůdy mají i bílé nebo růžové květy. Listy má lesklé tmavě zelené barvy. Vhodné stanoviště je v polostínu s vápnitou půdou v blízkosti dřevin.
  • Pivoňka bělokvětá, známá též pod názvem čínská, s plnými červenými květy, též růžovými nebo bílými dorůstá do výšky až 90 cm. Vysazujte jako solitéra anebo ve skupinách v odstupu 100 cm.
  • Pivoňka japonská má specifické rozdílně zbarvené korunní lístky, které se přeměnily z prašníků.
  • Pivoňka mlokosevičova je charakteristická velkými žlutými květy, pochází u Kavkazu.
  • Pivoňka úzkolistá je nejnižší pivoňka dorůstající do výšky jen 50 cm. Má jemné kopru podobné listy s tmavě červeným květem. Pochází z východní Evropy, ve volné přírodě je velmi vzácná a ohrožená.

Pivoňky nejsou náročné na pěstování a mohou být ozdobou každé zahrady pro své krásně barevné voňavé květy, které kvetou od května do začátku července.

Zdroj informací: dama.cz; zahradaapriroda.cz; J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě

Publikováno: 27. 9. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská