reklama

Zdecimovaný trávník si zaslouží obnovit, září je ideální dobou

Trávník je komplexním organismem a jeho zdraví odráží naši péči. Pokud řešíte problém s holým místem v trávníku nebo chcete trávník založit úplně nový, máme pro vás několik dobrých rad, které se vám při těchto činnostech v zahradě budou hodit.

Září je pro výsevy a opravy trávníku ideální dobou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Stopy po zemních pracích, dlouhodobém parkování auta nebo po složeném dřevě, které máme na zimu, to je jen výčet toho, co všechno může vést k poškození zeleného koberce. V září je ideální doba na obnovu nebo založení nového trávníku, protože je ještě relativně teplé počasí a díky většímu množství srážek výsev rychle vyklíčí a zazelená se. První krok představuje odklizení případných kamenů a odvoz přebytečného množství půdy, které se na místě nachází. Jde hlavně o půdu, která je z výkopových činností nebo stavebních prací a svou povahou patří na místní deponii nebo zavezení míst, které potřebujete srovnat. Poté je vhodné, aby místo alespoň dva týdny slehlo.

Odstranění starého drnu
Odstranění starého drnu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Následuje navezení úrodnější půdy, ideální je využít k tomu například kompost, obsahující dostatek živin, v tom trávník zcela bezproblémově poroste. Po návozu materiálu nezapomeňte z plochy vybrat hrubé kusy ještě nerozložených částí, plochu dokonale urovnejte železnými hráběmi a rozbijte veškeré hroudy. Nyní už je možné vysévat, při ručních výsevech raději využijte více semene, aby po vyklíčení nebyla viditelná holá místa nebo sáhněte po vhodném secím strojku.

Nakonec ještě půdu s rozhozeným travním semenem utužte válcem a pravidelně zalévejte. Osivo v dobré kondici klíčí za dva až tři týdny, ale pouze za předpokladu, že je řádně zavlažováno. Jediná výjimka je, pokud je původní trávník silně uježděný a vy jej chcete obnovit. Pak jej zpracujte do hloubky kypřičem, znovu osejte, utužte a zavlažujte.

Klíčící trávník
Klíčící tráv (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při opravě holých míst v trávníku lze postupovat tak, že na malá místa využijete rovnou směs na opravu trávníku, obsahující substrát, osivo i hnojivo. Vše je v jednom sáčku, takže stačí jen zkypřit plochu, urovnat, následně rozhrabat, utužit koupenou směs a zalévat. Díky startovací dávce hnojiv klíčí porost ještě rychleji, zazelená se většinou do dvou týdnů.

Zdro informací: osmarinus.cz

Publikováno: 22. 9. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček