reklama

Září je ve znamení práce na zahradě, nezapomeňte ani na trvalky

Trvalky jsou takovým zázrakem v zahradě. Během roku vyžadují minimum péče, velmi jednoduché je i jejich množení dělením a od začátku léta až do mrazu nás naplňují svoji krásou. A tady se dostáváme na zajímavé rozcestí. Že žádný trvalkový záhon nemáte? Vůbec nevadí, my vám poradíme, jak výsadbu trvalek zvládnout skoro bez dřiny.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trvalky sázejte od jara do podzimu, ideálně tehdy, když více prší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Trvalky můžete vysázet vlastně skoro kdykoliv během roku, kdy nemrzne. Na jaře, v létě nebo na podzim. Úplně nejideálnější je vypozorovat, kdy se dle předpovědi blíží vydatnější deště a sázet v této době. Pokud sázíte na jaře, pak je větší šance, že období dešťů vychytáte, v létě je to trochu horší, protože vody bývá v té době méně. Podzim pak představuje skoro stoprocentní šanci, že se trefíte, jen přijdete o kvetení těchto druhů. Sázejte klidně až do listopadu.

Nejprve se podívejte, v jakém místě budete sázet. Nejde jen o bonitu půdy, důležitým aspektem je také množství slunečního záření. Na plném slunci roste většina druhů, například třapatky, rudbekie, zavinutky, boubelík, perovskie, šanta či plaménky. Do stínu jsou ideální například sasanky, bohyšky nebo srdcovka, všechny tyto druhy umí vykouzlit při svém kvetení pocit štěstí na naší tváři.

Co se týká půdy, nesmí být těžká jílovitá, je totiž po většinu roku silně zamokřená a znamená tak problémy s kořenovým balem. Aby trvalky rostly, pak je ideální středně těžká půda, hlinitá, nepříliš kamenitá a ještě alespoň mírně zásobená dávkou živin. Živiny na místo výsadby dopravíte třeba s pomocí vyzrálého kompostu, který na uvažovanou plochu rozhodíte ve větším množství a zapravíte do půdy.

Plaménky připravené k výsadbě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Plaménky připravené k výsadbě

Před výsadbou všechny kusy zalijte a rozmístěte je tam, kam je chcete zasadit. Ještě teď je možné s nimi dle potřeby hýbat, nicméně nedělá jim problém ale přesazení po roce či více, kdy si je namnožíte dělením. Každou rostlinu vyjměte opatrně z obalu nebo půdy, ostříhejte všechny květy a vložte do předem připravených jamek, vytvořených rýčem. Dno jamek pro rostliny mírně zavlažte, rostliny se snadněji ujmou. Ostříhání květenství je nutné z důvodu, aby maximum energie šlo do kořenového balu.

Vysazená rostlina, zde zavinutka, má odstraněny květy záměrně, lépe se přijme
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Vysazená rostlina, zde zavinutka, má odstraněny květy záměrně, lépe se přijme

Po zasazení nezapomínejte na zalití. Ve vhodném období je nutnost zálivky snížena díky dešťovým srážkám, které rostliny zásobují vodou. Prostor mezi rostlinami vyplňte mulčem v podobě štěpky nebo mulčovací kůry, černou fólii nepoužívejte. Brání přirozené závlaze půdy, místo toho vsaďte případně na netkanou textilii.

Trvalky snášejí dobře i přesazení, mnoho majitelů ještě mnohokrát mění výsadbu, aby výsledek byl ohromující
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Trvalky snášejí dobře i přesazení, mnoho majitelů ještě mnohokrát mění výsadbu, aby výsledek byl ohromující

Před zimními mrazy rostliny zakraťte a zakryjte chvojím, které účinně zabrání vymrzání.

Zdroj informací: iTrvalky.cz

Publikováno: 24. 9. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich