reklama

Víte, jak pečovat o vinnou révu na podzim?

Vinná réva je poměrná náročná rostlina, která vyžaduje péči pěstitelů prakticky od jara do zimy. Nákladná péče se ale vyplatí a réva se dokáže odměnit bohatými a sladkými hrozny vína. I teď, na podzim, je potřeba o ni pečovat tak, aby v pohodě přežila blížící se zimu a na jaře opět obrazila novými výhony.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Péče o vinnou révu na podzim je důležitá (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vinná réva

Vinná réva (Vitis vinifera) je někdy také označována jako evropská réva nebo jako ušlechtilá réva. Jedná se o liánovitou rostlinu, která se k opoře přichycuje pomocí úponků. Ačkoliv v divoké případě dosahuje réva výšky až 30 m, ve vinohradech je optimální nechávat rostliny dorůstat maximálně do 4 m. 

Světlomilné rostliny vyžadují teplou, dobře propustnou půdu, která je bohatá na živiny. Svahovité pozemky mají pro pěstování révy vinné význam na jaře a na podzim jako ochrana proti mrazům. Ne nadarmo se o vinné révě říká, že má ráda hlavu na slunci a nohy v teple. Proto vinné révu vysazujeme na jihovýchodní i jihozápadní svahy.

Vzrostlé rostliny vinné révy je potřeba vyvazovat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vzrostlé rostliny vinné révy je potřeba vyvazovat

Podzimní péče o vinnou révu pro mnohé znamená sklizeň a vinobraní. Ale dříve, než budeme moci z rostlin otrhat zralé a vybarvené hrozny, čeká na nás opravdu moře práce. Vezmeme to tedy pěkně od začátku.

Na podzim nakoupené sazenice je rozumnější ponechat přes zimu v květináčích a vysadit je do půdy až zjara. Podzimní výsadba vám nedá jistotu, že sazenice stihnou dobře zakořenit a adaptovat se na nadcházející chladné období. Mladé rostlinky mohou snadno vymrznout a zahynout.

Základem skvělé úrody je správná péče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Základem skvělé úrody je správná péče

Tipy na podzimní péči

  • Pokud už máte zjara sazenice vysazené a během letního období začaly růst a košatět, na podzim vás bude čekat řez vinné révy. Jakmile všechny listy opadají, seřízneme rostlinu ve výšce 150 cm a postranní výhony zkrátíme na dva pupeny. Zaštípnout se musí i postranní výhony, když narostou na více než 60 cm. Pokud vyrostou na postranních výhonech ještě další druhotné výhony, musí být zaštípnuty za prvním listem.
  • Neuškodí, pokud na podzim shrabeme listí okolo rostlin. Rozumí se, že velkopěstitelé na vinohradech budou mít na práci důležitější práci, ale pokud máme na zahradě několik rostlin, můžeme jim posloužit. 
  • Révu na zimu nepřikrýváme, pouze přihrneme ke kořenům zeminu, aby byla zakrytá spodní očka. 
  • Po řezu vinné révy postříkáme větve i půdu pod keřem směsí z vápenného mléka s přídavkem 10% roztoku kainitu (kainit je draselno-hořečnaté hnojivo chloridového typu určené k základnímu hnojení na lehčích a středních půdách, kde obsažený podíl hořčíku postačuje k pokrytí jeho potřeby). Tento roztok ale používáme v závislosti na půdě, neboť v některých typech půdy bude spíše na škodu.
Na podzim je důležitý správný řez
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim je důležitý správný řez

Příprava pozemku pro pěstování vinné révy začíná na podzim

Nejprve proveďte orbu (nebo plochu pro výsadbu zryjte) alespoň do hloubky 30 cm, díky tomu se dostanou živiny i do spodnějších vrstev a zároveň se zlepší vodní hospodaření v půdě. Pro zlepšení vlastností půdy můžete provést výsev zeleného hnojení, které na podzim zaryjete do půdy a doplníte potřebné nedostačující živiny.

V září, u některých odrůd již na konci srpna, réva vstupuje do posledního období aktivního vegetačního cyklu a plody dozrávají. Kromě hroznů ještě také vyzrávají letorosty. Chceme-li dosáhnout opravdu kvalitních a plně vyzrálých hroznů, provádíme v období po odkvětu či spíše ideálně v době "zaměkávání" hroznů jejich selekci. To znamená, že vystříháme přebytečné plody. To lze udělat půlením hroznů, kdy se nůžkami přestřihne hrozen v polovině. To znamená, že se odstraní spodní část hroznu, kde bobule často vyzrávají hůře než na horní polovině. Druhý způsob je úplné odstranění některých hroznů, které vyrůstají jako třetí v pořadí na letorostu. 

Aby hrozny dosáhly 100 % kvality, je potřeba je probrat
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Aby hrozny dosáhly 100 % kvality, je potřeba je probrat

Podzimní choroby 

Plíseň šedá - během září je poslední možnost aplikace některého přípravku na ochranu před touto chorobou. Přípravky jako Melody combi 65,3 GW, Teldor 500 SC nebo jiný, nejlépe systémový přípravek jsou na plíseň šedou ideální.

Kromě plísně šedé se v tomto období objevují i další houbové choroby, proti kterým je potřeba bojovat vhodným postřikem. Podzimní péče o hrozny vinné révy tedy není jen o sklizni, ale o soustavném ošetřování, o správném řezu a teprve nakonec o plodech.

Zdroj Informací: vinna-reva-pestovani.cz

Publikováno: 23. 9. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová