reklama

Barevné rozloučení s letošní sezónou, to je zahrada v říjnu

Podzim je tu v plné síle. Zahrada nám posílá poslední ovoce a zeleninu na rozloučenou. Sezóna pomalu končí, ale najde se příležitost i pro nové začátky. Právě teď je totiž nejlepší čas pro vysazení ovocných a okrasných dřevin a založení nové skalky.

i (Zdroj: Weiki)
Zahrada v říjnu a listopadu potřebuje naši péči (Zdroj: Weiki)

Jak dlouho ještě vydrží jasné dny, ve kterých vyniknou všechny odstíny barevných listů? Zvedněte se na chvíli od záhonů a pozorujte vlaštovky. Ještě krouží po okolí? To bychom si ještě mohli užít poslední záblesky babího léta. Už nadobro odletěly na dovolenou do teplých krajů? V takovém případě se vyzbrojíme teplým oblečením a hurá do práce, než nám zkřehnou prsty.

Během října a listopadu rostliny pomalu přechází do vegetačního klidu
i (Zdroj: Weiki)
Během října a listopadu rostliny pomalu přechází do vegetačního klidu

Zelenina a bylinky

Milá rajčátka, papriky a okurky, už opravdu končíme! Když nám ještě v říjnu zbyde na záhonech pár posledních teplomilných opozdilců, už nespoléháme na přízeň počasí a hned sklízíme. Dozrají doma v teple v bedničce.

Pokud se mezi nezralými rajčaty najde pár vzpurníků, kteří ne a ne dozrát ani v teplu domova, musíme se s nimi rozloučit. Rozhodně rajčata nekonzumujeme nezralá! Obsahují solanin, rostlinný jed. Takže při skladování nezralíků pozor na děti a domácí zvířátka.

Solanin se ničí varem, řešením pro větší nedozrálou úrodu proto mohou být sklenice zavařených zelených rajčátek. V zimě se budou hodit, mňam!

Mezi choulostivky patří také celer. Nesmí namrznout, proto bulvy opatrně vyryjeme, zkrátíme kořínky na 2 až 4 cm a olámeme listy až na ty nejmenší, aby bulvy nevadly.

Krátkodobé mrazíky vydrží endivie, pekingské zelí a kapusta
i (Zdroj: Weiki)
Krátkodobé mrazíky vydrží endivie, pekingské zelí a kapusta

Krátkodobé mrazíky vydrží endivie, pekingské zelí a kapusta. Až do jara můžeme na záhonech ponechat otužilce: růžičkovou kapustu, kořenovou petržel, zimní pórek, špenát, černý kořen a pastinák. Ve velkých holomrazech je ale pro jistotu zakryjeme netkanou textilií.

V říjnu je poslední šance k vyrýpnutí trsu bylinek, které přesadíme do květináče a necháme na pár adaptačních dnů v chladu. Potom přesuneme do tepla domova a užíváme si voňavého zeleného koření po celou zimu. Doma se bude dařit především nenáročné pažitce, petrželce, mátě, ale i majoránce, estragonu, šalvěji a tymiánu.

Ovoce

Čas vína. Máte zahradu v teplém úrodném kraji? Zkuste si na konci října založit malou vinici. Pěkně vypadají i keříky pnoucí se po pergole. Na domácí burčák stačí i malá úroda a k jeho výrobě nepotřebujete ani žádné speciální vybavení.

Naposled okopeme jahodníky a opatrně k nim přihrneme zeminu. Na zimu keříky mulčujeme slámou, ta se k jahodám hodí nejvíc. Zahřeje a odpuzuje slimáky.

Otrháme poslední ovoce a posbíráme i opadané plody ze země. I potlučené ovoce se ještě hodí do kompostu. Pozor ale na hniličky nebo plesnivky, mohly by nám roznést nákazu do celého kompostéru.

„Říjen, měsíc nových stromů a keřů! Z celého roku mají mladé stromky právě teď nejlepší šanci ke zdárnému zakořenění. Nehrozí sluneční úpal a stačí menší zálivka. Nezapomeňte každému novému stromku a keři dát do začátku víčko probiotik do první zálivky. Příznivé mikroorganismy pomohou s rozvinutím bohatého kořenového systému do šířky i hloubky. Po výsadbě novou školku mulčujeme organickým materiálem, aby stromky v půdě nepromrzly,“ radí zahradnice Míša Brabcová.

Kromě ovocné klasiky můžeme říjen využít i pro vysazení netradičních druhů: sladkých kanadských borůvek a brusinek, léčivého rakytníku nebo hlohu.

Zkuste si na konci října založit malou vinici
i (Zdroj: Weiki)
Zkuste si na konci října založit malou vinici

Okrasná zahrada

Když jsme u té výsadby, v říjnu se můžeme pustit i do vysazení živých plotů a okrasných keřů. Co třeba pozvat na zahradu voňavý šeřík, velkolepou zlatici nebo něžnou kalinu? Vyčistíme záhony po letničkách a prostříháme trvalky. Před zimou je ochrání netkaná textilie nebo mulč z chvojí.

Těšit se můžeme z květů chryzantém a vřesu. Vřes po prvních mrazících ochráníme netkanou textilií. Cibuloviny by měly být už skoro všechny pěkně zpátky pod zemí. Koncem října mezi ně doplníme hyacinty.

Na skalku! Ferrata výstroj nebudeme potřebovat, vystačíme si s kameny a sazeničkami odolnějších skalkových rostlinek. Na podzim je příhodný čas na založení i úpravy skalky, kameny si přes zimu sesednou. Mělce kořenící rostliny dosázíme na jaře.

Skalku zakládáme nejlépe na slunném místě v přirozeném svahu. Okraje skalky by měly být přirozeně stíněné. Skalka nepatří přímo pod strom, ten si s ní totiž vyhraje po svém. Silnými kořeny odsává rostlinkám vodu a dovede naklánět i velké kameny.

V říjnu se můžeme pustit i do vysazení živých plotů a okrasných keřů
i (Zdroj: Weiki)
V říjnu se můžeme pustit i do vysazení živých plotů a okrasných keřů

Skleníky a fóliovníky

Ideální čas na výměnu půdy! Ta by měla proběhnout aspoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníme, zapracujeme kompost, zakryjeme listím a necháme odpočívat. Na volných místech můžeme v říjnu pořád vysévat zimní salát, špenát, mrkev, polníček nebo ředkvičky. Nezapomínáme na pravidelné větrání až do teploty -5 °C. Když se teploty ustálí pod 9 °C, vyséváme česnek. Pozor, nevoní mu působiště po cibuli a pórku.

V říjnu je poslední šance k vyrýpnutí trsu bylinek, které přesadíme do květináče
i (Zdroj: Weiki)
V říjnu je poslední šance k vyrýpnutí trsu bylinek, které přesadíme do květináče

Pokojovky

Od října by už měly všechny pokojovky spokojeně odpočívat v teple domova. Méně zaléváme, hnojíme pouze rostliny, které jdou do květu. Růst, velikost a množství květů podpoříme pomocí probiotické zálivky, věděli jste to? Nemyslíme si to jen my, tyto blahodárné účinky potvrdil i výzkum Mendelovy univerzity v Brně. Probiotika také pokojovkám pomůžou snést stres.

Kompost

Kdy jindy založit kompost než teď, kdy je dostatek zahradního odpadu! Dozrávají a opadávají vlašské ořechy, kam se slupkami a listím? Do kompostu raději ne, prosím. Listy a slupky z ořešáku se velmi pomalu rozkládají a také mají charakteristické aroma, které prosytí celý kompost.

Je k tomu ale potřeba zmínit, že někteří zahrádkáři se ořešákového listí v kompostu nezaleknou. Argumentují tím, že příroda si poradí se vším – stačí mít dostatek trpělivosti. Kompostu pomozte s rychlejším rozkladem v chladném počasí chytrými a pracovitými probiotiky pro kompost.

Podzimní hnojení
i (Zdroj: Weiki)
Podzimní hnojení

Další zahradnické práce

Pokud není půda příliš mokrá, zryjeme před zimou záhonky. Zaryjeme do nich buď zelené hnojení, nebo vydatnou porci kompostu a organického hnojiva. Aby půda dodané živiny přes zimu dobře strávila, nezapomeneme po práci na probiotickou zálivku. Víte, z čeho půda načerpá vůbec nejvíc živin? Zjistíte to v našem novém článku o podzimním hnojení.

Nádoby na zachytávání dešťové vody vyprázdníme a otočíme dnem vzhůru, aby v nich nevznikal led. Popřemýšlejte o štěrkovém trativodu, který by vám v teplejších dnech odváděl přebytečnou vodu ze zahrady.

Zdroj informací: Weiki

Publikováno: 20. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce