reklama

Jak založit skalku ve svahu i na rovině a proč nevynechat geotextilii

Založit skalku můžete kdykoli a skoro kdekoliv. Základem jsou kameny a rostliny, které můžete kombinovat, a výsledek vás jistě ohromí. Nicméně určité základní parametry a pravidla je dobré dodržet, aby stála skalka opravdu za to.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Založení skalky zvládnete i na posledním kousku vaší zahrady (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když se řekne skalka, tak si každý představí sice něco jiné, ale vždy jsou to kameny a rostliny. Pro někoho jsou to skály a sukulenty, pro někoho kamenné kaskády s pestrou škálou kytek a pro jiného malý kout v zahradě s kamennou zídkou a bylinkami pro vaření. Pokud dodržíte základní pravidla pro vybudování skalky, získáte originální kus zahrady a můžete ji vybudovat skoro bezúdržbově.

Založte si skalku třeba v truhlíku

Pokud bydlíte na horách či na skalnatém svahu, máte prakticky o starost méně. Skalka se vám bude budovat velmi snadno. Kamení i vhodné rostliny najdete v okolí a celkově nebude problém skalku vytvořit tak, aby hezky zapadala do okolité krajiny. Stačí pak jenom decentně doplnit rostliny, které chcete přidat a které jsou vhodné pro dané podnebí a terén.

Pokud bydlíte v nížině, v uměle vybudovaném satelitu nebo dokonce na sídlišti, bude potřeba trochu sofistikovanější přístup, ale nakonec i před panelákem si můžete příjemnou skalku vybudovat. Je potřeba zvážit, kde ji umístit, zda bude rovná nebo svažitá a za jakým účelem. A i když může být jakákoliv skalka zajímavým prvkem, tak zvažte i její velikost a celkový kontext vůči okolí. Na skalku by měl být hezký pohled ze všech stran.

Skalku můžete vybudovat i ve větším květináči
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skalku můžete vybudovat i ve větším květináči

Přírodní skalku lze vybudovat na kteroukoliv světovou stranu, důležité je jenom vybrat adekvátní rostliny. S kameny a štěrkem si můžete vyhrát jakkoliv, rostlinám dopřejte potřebnou péči. Z toho důvodu také dopředu promyslete, jak silně bezúdržbovou skalku chcete mít. Zda plnou bylin a květin, pak musíte počítat s tím, že bude potřebovat pravidelnou péči, nebo co nejméně náročnou, a pak zvolte jenom menší keře, nenáročné rostliny a sukulenty. Takovou skalku jenom občas překontrolujete, časem něco málo zastřihnete a odstraňte případně odumřelé části.

Skvělou zprávou je také to, že skalku velmi jednoduše obměníte nebo oživíte, pokud vám původní záměr přestane vyhovovat. Při plánování i budování či obměňování se podívejte na dané místo z několika stran, aby se vám pohled na ní líbil pokaždé, když půjdete kolem.

Kde skalku určitě nebudovat

Sice je možné skalku vybudovat skoro kdekoliv, ale určitě ji nebudujte v těsné blízkosti či přímo pod listnatým stromem nebo modřínem. Na podzim by taková skalka kompletně zapadala listím, které by všechno živé nepříjemně zmulčovalo. Pokud je to ale jediné možné místo, připravte se na pravidelnou a náročnější údržbu v této době.

Kombinace kamene a jemné rostliny skýtá nepřeberné množství možností
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kombinace kamene a jemné rostliny skýtá nepřeberné množství možností

Kdy se pustit do budování skalky

Prakticky kdykoliv. Pokud nebudete kopat do země pro zapuštění velkých kusů kamenů, můžete si menší skalku vybudovat klidně i v zimě a rostliny přidat až na jaře. Nicméně od jara do podzimu je to celkově nejideálnější. Umístěte kameny, nasypte štěrk a přidejte rostliny. Na jaře vám navíc vše krásně zakoření a do zimy zesílí. V létě zasaďte už pevnější a vzrostlejší kusy. Na podzim je výběr omezenější, raději to nenechávejte na pozdní podzim. Nicméně založit skalku můžete určitě i na podzim.

Jaký kámen vybrat

Tady platí dvojnásob, že méně je více a střídmost se vyplácí. Kámen je v tomto případě také prvkem skalky a rovnocenným partnerem vybraných rostlin. Vybírejte tak, aby společně ladily a zejména aby kamení nebylo příliš mnoho a celkově to nakonec nepůsobilo jenom jako hromada kamenného odpadu a suti, na které náhodou něco vyrostlo.

Snažte se vybírat spíše jeden druh kamene, ale ve více velikostech a typech. Můžete je doplnit o jeden či dva kusy jiné horniny pro oživení, ale dbejte, aby celkově do sebe zapadaly. Vybírejte ideálně horniny přirozené pro naší krajinu. Zároveň se snažte, aby skalka příjemně zapadla i do prostoru jak blízkého, tak i vzdálenějšího okolí.

Kolik kamene a kde ho sehnat

Pokud jste si už vybrali kámen i místo, můžete se pustit do práce. Změřte si vybrané místo a vynásobte “šířka×délka×hloubka”, abyste dostali objem v m3 potřebného množství kamenné drtě. Kameny i štěrk seženete ve specializovaných prodejnách nebo ve stavebninách a zahradnictví, např. Hornbach, Obi, Baumax, Bauhaus, Kamenplus, Kameny.cz a další.

Kde použít drenáž

V suchých oblastech by mohla být drenáž spíše na škodu, naopak v oblastech častých srážek a věčně vlhkém podloží je drenáž nutností. Podle toho tedy zvolte, zda štěrkovou drenáž použít a do jaké hloubky. Drenáž je spodní vrstva, štěrkové podloží pod skalkou, která nebude vidět. Další štěrk využijete na vysypání horní částí budované skalky.

Složení a hloubka drenážní vrstvy závisí také na úhlu svahu. Čím menší úhel, tím hlubší drenáž bude potřeba. Dalším parametrem je výška hladiny spodní vody a také to, jaké rostliny budete chtít na skalce pěstovat, tedy kolik zadržované vláhy bude vaše kamenná zahrádka potřebovat.

Obecně si pod skalkou většinou vystačíte se složením jen z jednoho druhu štěrku. Může to být drť 8-16 mm nebo klidně ještě jemnější frakce 4-8 mm, minimálně 10 mm.

Kombinujte různé velikost, tvary a barvy stejné horniny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kombinujte různé velikost, tvary a barvy stejné horniny

Co budete pro založení skalky potřebovat:

  • pracovní kolíky
  • pevný provázek
  • svinovací metr
  • ochranné rukavice
  • zahradní lopatku
  • rýč a kolečko
  • kameny, kamennou drť
  • vybrané rostliny

Jak si vybudovat skalku svépomoci

  1. Odbagrujte nebo ručně odryjte základní půdorys skalky až do úrovně drenážní vrstvy.
  2. Vyjmutou zeminou vymodelujte základního tvaru skalky. Zároveň se snažte zeminu co nejvíce zbavit plevele a různých kořenů.
  3. Na vyčištěnou, odplevelenou a natvarovanou zeminu můžete nasypat drenážní vrstvu štěrku.
  4. Celou drenážní vrstvu vyložte až do úplných krajů geotextilií a ponechte si na všech místech dostatečný přesah.
  5. Teď vyskládejte obrubník. Zvolte buď tzv. neviditelný obrubník, nebo vyskládejte přírodně vypadající souvislou řadu kamenů, které zabrání odplavení zeminy a štěrku ze skalky.
  6. Vyskládejte největší a solitérní kameny. Tyto kameny by měly být také aspoň částečně zapuštěné do půdorysu, aby vypadaly přirozeně a byly stabilnější. Nebojte se zasypat velké kameny kolem štěrkem.
  7. V tuto chvíli je čas rozmístit větší rostliny, keře a zakrslé stromky. Pokud jste použili geotextilii, rozřízněte na potřebném místě kříž. Doplňte vhodný druh zeminy nebo substrátu podle zvolené rostliny a rostliny zasaďte.
  8. Teď je čas na zasypání skalky okrasnou kamennou drtí podle vašich představ. Můžete použít jeden druh, mix nebo druhy střídat.
  9. Nakonec rozmístěte menší kameny. Tvořte spíš ostrůvky větších kamenů, rozmisťujte kameny nerovnoměrně, aby celá skalka vypadala přirozeně jako v přírodě.
Velké solitéry umísťujte nerovnoměrně nebo ve skupince
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Velké solitéry umísťujte nerovnoměrně nebo ve skupince

A na úplný závěr přidejte menší rostliny, bylinky, sukulenty, cokoliv chcete ještě do skalky doplnit.

Proč použít také geotextilii

Geotextilie brání prorůstání plevelům a kořenům z použité zeminy. Zároveň odděluje drenážní vrstvu a okrasnou kamennou drť, protože by se mohly promíchat a skalka by ztratila svůj původní záměr a vzhled.

Drobné rostliny můžete doplnit menšími samostatnými kameny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Drobné rostliny můžete doplnit menšími samostatnými kameny

Dalším plusem použití geotextilie je, že vám trvalky a skalky porostou jenom tam, kde je budete chtít a skalku nebudete muset zbavovat pracně plevele ani později. I když i tady se může časem nějaký ten plevel objevit, jeho odstranění bude mnohem jednodušší.

Zdroj informací: kamenplus.cz; ceskestavby.cz

Publikováno: 26. 9. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná