reklama

Třídění rostlin: Naučte se správně číst botanická jména

Říše rostlin je neskutečně bohatá a rozmanitá. Setkávají se v ní například drobné mechy se stromy obřích rozměrů, barevné květiny s nevýraznou zelení trav či stínomilné kapradiny s kaktusy, rostoucími na suchém písku. Proto je potřeba tuto nesourodou změť utřídit a urovnat do skupin na základě společných charakteristik, abychom se v nich vyznali. Podívejte se na třídění rostlin.

i (Zdroj: Rare Gallery)
Jak se vyznat v třídění rostlin? (Zdroj: Rare Gallery)

Vědecká jména rostlin se používají po celém světě a umožňují přesné určování rostlin. Vedle toho má třídění rostlin i svá jména národní nebo lokální, ta ale nejsou přesná. Jedna rostlina může mít několik lokálních jmen.

Na co se třídí rostliny?

Čeleď

Rostliny s podobnou charakteristikou se sdružují do čeledí. Např. astra, sedmikráska, kopretina, chrpa a další rostliny s úbory, podobné hvězdicím, jsou řazeny do čeledi hvězdicovité, latinsky (Asteraceae).

Rod

Rod je pro rostlinu něco jako pro nás příjmení. Píše se vždy kurzivou. Např. čeleď hvězdnicovitých zahrnuje rody Aster, Achillea nebo Helianthus.

Druh

Vlastně křestní jméno rostliny, ale pozor, píše se vždy až jako druhé, po jménu rodovém. V rámci jednoho druhu mohou být jak rostliny plané, tak šlechtěné. Také rod se píše kurzivou. Např. slunečnice roční, Helianthus annuus.

Slunečnice neboli Helianthus annuus
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Slunečnice neboli Helianthus annuus

Kultivar

Rostliny pěstované pro ozdobu či užitek, mívají ještě názvy jednotlivých vyšlechtěných kultivarů, které se píší oddělené apostrofy.

Např. kultivar slunečnice Helianthus Annuus ´Florenza´, která má žlutofialové květy na rozvětveném stonku.

Hybrid

V názvech jednotlivých rostlin se také můžete setkat s písmenkem „x“. To značí, že daná rostlina je hybrid neboli kříženec, tedy že vznikla jako výsledek opylení křížem mezi dvěma odlišnými druhy. Takové rostliny vznikají umělým křížením, ale vyskytují se i volně v přírodě. Např. Helianthus x multiflorus.

Zdroj informací: nkz.cz

Publikováno: 9. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce