reklama

Oblíbená rajčata můžeme sklízet prakticky až do zámrazu

Sklizeň rajčat je v plném proudu a zahrádkáři si touto dobou kladou otázku, co udělat, aby období sklizně trvalo co nejdéle. Dá se vůbec sklizeň rajčat prodloužit? Existují určité kroky, které když budeme dodržovat, můžeme sklízet vlastní plody v maximální kvalitě hodně dlouhou dobu. Co víc si přát?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jak prodloužit sklizeň rajčat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Sklizeň rajčat je v plném proudu

Září není obdobím, kdy zahradu uklízíme, naopak. Právě v tomto ročním období se snažíme vegetaci co nejdéle udržet a prodloužit. Například rajčata můžeme sklízet prakticky až do zámrazu. A právě rajčatům se tento rok daří opravdu výborně. Letošní počasí oblíbeným plodům přeje. Nejenže se ještě neobjevily sebemenší náznaky plísní, ale hlavně výborně dozrávají.

Jaká jsou opatření pro co nejdelší plození rajčat?

V prvním kroku je důležité provést odstranění všech postranních výhonků. Postranní výhony odstraňujeme od samého začátku pěstování rostlin. Jsou to výhonky, které nepotřebujeme, protože rostliny vysilují. Důsledně tedy vylamujeme všechny postranní výhonky a dáváme je pryč.

Musíme odstranit všechny postranní výhonky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Musíme odstranit všechny postranní výhonky

K prodloužení plodivosti rajčat přispěje i odstranění spodních listů, a to především těch, které se dotýkají země. Nejstarší listy již touto dobu ztrácí svou funkci. Nejenže žloutnou, ale výrazně se kroutí a zasychají. Jejich funkce již není na místě. Nesmíme však odstranit všechny listy na celé sazenici.

Odstraňujeme pouze spodní listy až po nejspodnější vian plodů. Ostatní listy ponecháme. Zbylé listy rostliny plní asimilační funkci. Tím dostávají rajčata kvalitnější chuť. Kdybychom obrali všechny listy na rostlině, plody by pouze zčervenaly, ale jejich chuť by nebyla nijak výrazná.

Z důvodu, aby rajčata měla dostatek vláhy a dokázala dobře hospodařit s vodou, je nutné dodržovat okopávku rostlin. Okopávku děláme stále od počátku pěstování až do konce vegetace. Musíme odstranit veškerý plevel, protože odebírá rostlinám potřebnou vláhu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V posledním kroku nesmíme nikdy zapomenout na zkracování rostlin. Rostliny by se měly zakrátit zhruba za 6 až 7 vianem. Tento krok je důležitý, protože bez zakrácení by nejmenší plody již neměly možnost dozrát. Jakmile provedeme potřebné zakrácení, rajčata, která zatím nejsou příliš velká, dostanou šanci narůst a pohodlně dozrát.

Jestliže budeme při pěstování rajčat dodržovat tyto jednoduché kroky, udržíme si neustále čerstvé plody až do zámrazu. Pak můžeme sklízet vlastní plody v maximální kvalitě hodně dlouhou dobu. A to je zahrádkářův sen.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 1. 10. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová