reklama

Bylinky nejsou bezúdržbové rostliny, péče o ně se vyplatí i na podzim

Bylinkový záhon má na zahradě každá moderní hospodyňka, která chce dochucovat stravu výhradně z domácích zdrojů nebo má ráda různé léčivé odvary. O bylinky je nutné nejen po celý rok pečovat, zároveň je vhodné dobře je připravit i na zimu, mrazy jim totiž nedělají dobře.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bylinkový záhon je snem nejednoho pěstitele, pokud ale kašlete na péči, bylinky v zimě mohou vymrznout (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Bylinky mají rády půdu bohatší na živiny, proto jim dopřávejte pravidelné přihnojení například rozloženým kompostem. Některé druhy ale ani to nepotřebují, třeba levandule, šalvěj nebo dobromysl rostou dobře i na vyloženě chudých a kamenitých půdách. Druhy, které se v našich podmínkách pěstují jako jednoleté, tedy typicky majoránka a měsíček, už živiny ke svému životu potřebují, pak velmi dobře rostou a dočkáte se opravdu pěkné sklizně.

U všech bylinek je vhodná jejich celodenní expozice na sluníčku. Poté, co denní teploty klesnou, omezte zálivku. Poslední majoránku sklidíte ještě během říjnových dnů, pokud denní teploty ještě zůstanou na 15 °C, ale když ty noční klesnou blízko k bodu mrazu, pak je vhodné již stvoly s lístky sklidit, aby nepřemrzly, a celé rostliny poté můžete zlikvidovat. Podobné je to s měsíčkem, ale s tím rozdílem, že se sklízí okvětní lístky a ještě zelené rostliny perfektně poslouží jako zelené hnojení.

S nastupujícím podzimem je vhodné postupně všechny druhy bylinek, které mají vyšší vzrůst, ostříhat na nejvýše 10 cm od země. Zásadně ale nestříhejte levanduli, pouze její květy, jinak ji vážně ohrožuje vymrznutí. Výrazně rozrostlé druhy, jako je dobromysl, máta a meduňka, případně i po zastřižení zredukujte rozsazením na jiná místa v zahradě, která splňují to, co bylinky požadují, tedy slunce, dostatek vláhy, teplo a závětří.

Smíšená kultura bylinek v době květu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Smíšená kultura bylinek v době květu

Nikdy nezapomínejte na jedno – bylinkový záhon by měl být co nejblíže domu z důvodu pravidelné sklizně konzumovaných nebo sušených částí. A pokud máte touhu po nových druzích, pak deštivý podzim přímo vybízí k výsadbě nových exemplářů.

Po provedení péče a případném rozsazení také opatrně prostor mezi rostlinami zbavte plevele. Na nakypřenou půdu poté rozhoďte slabou vrstvu kompostu a mírně zapravte do půdy, ale pozor, abyste nepoškodili kořeny. Závěrečným krokem, ke kterému se uchylujte až v listopadu, je ochrana chvojím.

Ochrana chvojím je u bylinek žádoucí, příští jaro vyrazí do růstu zase v plné síle
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Ochrana chvojím je u bylinek žádoucí, příští jaro vyrazí do růstu zase v plné síle

To účinně zabrání nejen před vymrznutím, ale před rozlámáním těžkým sněhem.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 2. 10. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich