reklama

Víte, kdy je ten správný čas pro výsadbu lilií? Poradíme!

Lilie jsou exotické krásky, které obohatí svými krásnými vonícími květy nejeden záhon, ale udělají radost i jako řezané. Jejich pěstování je nenáročné a na výběr je rozmanité množství druhů a tisíce kříženců. Pokud jste se rozhodli pro pěstování lilií na vaší zahradě, poradíme, jaké druhy zvolit, kde a jak je nejlépe zasadit a jakou vhodnou půdu zvolit.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Říjen je vhodný pro výsadbu lilií, které svými nádhernými květy obohatí každou zahradu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vhodnou dobou pro výsadbu cibulek lilií je právě začínající říjen, ale pokračovat lze i v březnu a v dubnu. V tomto období jsou schopné výsadby jen cibulky s pružnými šupinami. Pokud budete vysazovat cibulky později, je vhodné je skladovat ve vlhké rašelině s pískem. Pokud vaše zahrádka bývá přes zimu déle pod sněhem a hrozí přemokření půdy, které má za následek uhnití cibulek, sázejte cibulky až na jaře.

Ochránit cibulky lilií před napadením chorobami, např. plísně šedé (Botrytis cinerea), můžete pomocí mořením různými fungicidními přípravky, které jsou k dostání v potřebách pro zahrádkáře.  Nezapomeňte si dostatečně prostudovat návod k použití.

Cibulky sázejte vždy správným směrem, aby mohly dobře vyklíčit
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibulky sázejte vždy správným směrem, aby mohly dobře vyklíčit

Lilie se šlechtěním z planých odrůd, zvyklých na určité klima, stanoviště a půdní podmínky, odlišují na devět skupin podle původu, rodokmenu a květů na:

  • asijské hybridy
  • Martogon-hybridy
  • Candidum-hybridy
  • americké hybridy
  • Longiflorum-hybridy (vhodné spíše do květináčů v nevytápěných sklenících nebo zimních zahradách)
  • trubkovité hybridy
  • orientální hybridy
  • ostatní hybridy
  • původní hybridy (všechny botanické druhy a kultivary)

Květy jsou různých tvarů:

  • pohárkovité
  • trubkovité
  • skloněné turbanovité
  • vzpřímené miskovité

A různých barev od bílých přes žluté, oranžové až po vínové. Vždy si vyberte cibulky čerstvé, nesmějí být vysušené nebo scvrklé. Většina lilií roste dobře v řadě v různých typech půd. Nejraději mají lehké až středně těžké, na živiny bohaté, vlhké humusovité půdy s dobrým odtokem vody.

Lilii zlatou, lilii nádhernou, lilii tygří, americké hybridy lilií, a všechny orientální hybridy sázejte do kyselejší humusovité půdy. Martagon-hybridy vyžadují vápenitou, humusovitou až lesní humusovitou půdu. Do těžkých mokrých půd je nutné cibulky vysazovat do hloubky 30-35 cm na 10 cm silnou drenážní vrstvu ze suti štěrku, perlitu nebo hygroporu.

Lilie jsou právem nazývány královnami květin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lilie jsou právem nazývány královnami květin

Nezapomeňte, že mnohé lilie zůstávají na stejném místě i několik let, proto je dobré si dobře promyslet plán výsadby. Lilie mají rády slunná stanoviště, ale mohou být i v polostínu. Je vhodné je pěstovat na záhoncích mezi nižšími trvalkami. Půdu je nutné vyrýt rýčem do hloubky 25-35 cm pro širší jamku sázení nebo v delším pásu. Je nutné poskytnout cibulkám lilií stejnou vrstvu kypré zeminy pod i nad nimi. Zkypřete i podloží a v těžkých mokrých půdách nezapomeňte na drenáž.

Nejkrásněji působí skupiny s třemi až pěti liliemi, které vysazujte ve vzdálenosti 25-30 cm. Hloubka výsadby musí být 3× hlouběji, než je výška cibulky, což je pro většinu 15-20 cm. Zlaté lilie, Davidovy lilie s hybridy i lilii Henryovu sázejte do hloubky 25 cm. Zeminu pro lilie vyrobíte z lehké půdy doplněné kompostem nebo humusovitou půdou v poměru 2:1, středně těžkou půdu pískem a humusovitou půdou v poměru 1:1:1, těžkou půdu bohatě pískem kompostovou zeminou v poměru 1:2:1.

Cibulky květin jen opatrně přikryjte zeminou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Cibulky květin jen opatrně přikryjte zeminou

U vsazených cibulek lilií přitlačte opatrně kořeny a postupně plňte jamkou vhodnou liliovou zeminou a dobře zalijte. Lilie jsou mrazuvzdorné, ale i před mrazy je vhodné vsazené cibulky ochránit např. spadaným listím smíchaným s hrubým kompostem nebo ornicí ve výšce 5 cm upravených do pokryvu. Před dotěrnými hlodavci můžete cibulky umístit a pěstovat v kontejnerech.

Tip:

V květináčích nenechte cibulky vyschnout a pravidelně přihnojujte všechny cibulky hnojivem s vysokým obsahem draslíku pro podporu tvorby květů.

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; jahodarnabrozany.cz

Publikováno: 3. 10. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská