reklama

Vysaďte si oblíbené jabloně. Poradíme vám, jak na to

Nejčastěji pěstované ovocné stromy na našem území jsou jabloně. A říjen je vhodnou dobou na jejich výsadbu. V tuto dobu se dobře ujmou, neboť půda ještě není promrzlá. Poradíme, jaké druhy jabloní jsou vhodné pro vaši zahradu, jak je správně vysadit, aby jejich chutné zdraví prospěšné plody mohly dodávat vaší rodině bohatou škálu vitaminů a minerálů.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Říjen je vhodný pro výsadbu jabloní (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Všestranné použití jablek, zdravotní hledisko a také dlouhá doba skladování předurčuje jabloně k jejich velké oblibě. Výběr konkrétního druhu a místa na výsadbu se odvíjí od velikosti vaší zahrady. Ve velkých prostorných zahradách se bude dařit jabloním s velkým vzrůstem, které budou mít dostatek prostoru na růst. Jabloně mají jisté nároky na chlad a potřebují k tomu, aby kvetly, 900 hodin s teplotami pod 7 °C, čemuž vyhovuje velmi dobře naše podnební pásmo.

Do menších zahrad budou vhodné stromy s nízkou podnoží, které nepotřebují tolik prostoru, protože jsou menšího vzrůstu a díky tomu mají dřívější nástup plodnosti, většinou už druhý rok po výsadbě. Tyto jabloně potřebují dobře zaopatřenou půdu. Stromkům se slabě až velmi slabě rostoucí podnoží se bude dařit na dobré, hlinité půdě s pravidelným hnojením. Stromky se středně rostoucí podnoží potřebují půdu jen střední bonity, ale dostatečně vlhkou, humusovitou a bohatou na živiny. Nejlepším tvarem jsou pro tyto podnože vřetena nebo zákrsy.

Prostokořenné jabloně se nejlépe sázejí na podzim
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prostokořenné jabloně se nejlépe sázejí na podzim

Prostokořenné stromky potřebují výsadbu teď na podzim, protože ještě nemrzne a půda je ještě teplá. Kontejnerové stromky se mohou vsazovat kdykoliv, pokud není půda příliš vlhká a promrzlá. Před výsadbou kořeny zalijte, aby byly vlhké.

Pro zdravý růst stromků je nutné je opatrně vyvázat k opoře a upevnit podpěry a dráty ještě před výsadbou. I volně stojící stromky je nutné přivázat k podpěře, u zákrskových stromků musí být tato opora trvalá.

Výsadbové vzdálenosti jsou závislé na bujnosti růstu vybraných podnoží a odrůd a na tom, jak se budou vyvazovat. Stejně tak je důležité vybírat jabloně podle doby zralosti, abyste se zásobili jablky po celý rok.

Každý stromek musí mít svou podpěru
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Každý stromek musí mít svou podpěru

Mějte na paměti, že jabloně nejsou samosprašné. Diploidní druhy jabloně je nutné vysazovat blízko druhé odrůdy, která bude schopna se s nimi volně křížit. Triploidní odrůdy jabloní, které nebudou opilovat ostatní, potřebují ve své blízkosti k opylení dvě kompatibilní odrůdy.

Pečlivě vybírejte odrůdy podle doby květu, abyste dosáhli dobrých výnosů. Odrůdy se rozdělují podle období kvetení do skupin. Ve státní odrůdové knize z roku 2022 jsou uvedeny jabloně podle čísel 1–175 (např. pro odrůdu „Idared“ je vhodným opylovačem odrůd „Strak Earliest“ nebo „Jonathan“), a tak lehce zjistíte, které se k sobě nejlépe hodí.

Odrůda z jedné skupiny se může opylit křížem odrůdou ze stejné skupiny nebo odrůdou ze skupiny předcházející či následující, pokud se jejich kvetení přerývají. Pozor, některé odrůdy jsou inkompatibilní. Například odrůda „Coxova reneta“ neopylí odrůdu „Kidd´s Orange Red“. Pokud si nejste jisti výběrem vhodné odrůdy, poraďte se v některé z ovocnářských školek.

Tip:

Stromek vysazujte na severní stranu od opěry, bude tak chráněn před pražícím sluncem. Trvanlivost podpěry prodlouží impregnace prostředkem proti hnilobě.

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; ovosadba.cz; eagri.cz

Publikováno: 5. 10. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská