reklama

Trávník na podzim nestačí jen posekat

Při podzimní péči o trávník začínáme úklidem a poslední sečí, nesmíme zapomenout ani na výživu. Trávník je komplexní zelený organismus, jehož zdravotní stav se odráží od naší péče. Ne všem jsou však některé kroky úplně jasné, a tak se na ně blíže podíváme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim trávník nestačí jen posekat, pěstěný zelený koberec vyžaduje více péče (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co tedy dělat s trávníkem na podzim?

Prvním krokem při podzimní péči o trávník je provedení posledního sečení. Pažit nikdy neskalpujte nastavením sekačky na nejnižší stupeň výšky strniště, travní koberec nesmí mít na podzim výšku menší než 5 cm, jinak hrozí, že na jaře budete řešit dosev spousty holých míst, která vznikla. Pokud sečete trávník rotační sekačkou, pak je nutné, aby nůž byl ostrý, protože tupá čepel stébla neseče, ale trhá a konce stébel jsou zažloutlé a roztřepené.

Takto prováděné sekání je nesprávné, protože výrazně zhoršuje kvalitu trávníku z důvodu následné dlouhé regenerace. Trávu je nutné na podzim při sečení sbírat, jinak může v deštivých dnech začít zahnívat, a tak na ploše vzniknou nehezké hnědé skvrny. Nejšetrnější sečení je pomocí sekačky vřetenové, avšak ta je proti té rotační dražší alternativou.

Na podzim je nutné také precizně odstranit veškerý materiál, který v trávníku nemá být. Takže žádný vertikutátor, ten použijte až na jaře, nyní přichází na řadu vyčesávač s ocelovými pružinami. Kombinované stroje mají dva nástavce a na podzim je nutné odstranit zbytky posekané trávy neboli plsť, mech a další nečistoty, aby trávník mohl lépe dýchat.

I v poctivě opečovávaném a dobře střiženém trávníku se během roku nějaký materiál vytvoří, takže se vyčesání stejně nevyhnete. Tuto techniku je vhodné provést minimálně dvakrát za podzim, aby byl pracovní efekt co nejlepší. Jedním přejezdem rozhodně všechny nečistoty neodstraníte.

Podzimní vyčesávání trávníku odkryje jeho skutečný stav
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní vyčesávání trávníku odkryje jeho skutečný stav

Před zazimováním trávníku je nutná také výživa. V dřívějších dobách se často používal rozleželý a prosítovaný kompost, který se rozházel po ploše. Jeho použití je možné i v dnešní době, i když je na trhu dostatek hnojiv pro podzimní výživu, která mají obsahovat hlavně fosfor a draslík.

Pro podzimní hnojení trávníku se využívají hnojiva s vyšším obsahem fosforu a draslíku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro podzimní hnojení trávníku se využívají hnojiva s vyšším obsahem fosforu a draslíku

Použití kompostu je žádoucí hlavně tam, kde na podzim ještě doséváte, ale trávníku i rozhozem nijak neuškodíte.

Zdroj informací: svet-travniku.cz

Publikováno: 4. 10. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.