reklama

Kdy a jak sklidit kořenovou zeleninu? Říjen je ideální měsíc

V měsíci říjnu ještě nejsou silné mrazy a většinou trvají jen chvíli. Proto je vhodná doba na sklizeň kořenové zeleniny. Několikaměsíční úsilí, které jste zasazené kořenové zelenině věnovali, se ukáže v celé své kráse, protože vlastnoručně vypěstovaná zelenina a její bohatá sklizeň je radostí každého zahrádkáře. Poradíme, jakým způsobem a kdy ji sklidit, čím si pomoci a čeho se vyvarovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Se sklizní kořenové zeleniny pomohou rádi i ti nejmenší (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Před samotnou podzimní sklizní je vhodné kořenovou zeleninu zbavit dusičnanů. Proto 10 dnů před sklizní už zeleninu nehnojte a vyvarujte se jakéhokoliv kypření půdy. Zalijte více, než jste doposud zalévali, jen tak se zásoba dusičnanů v půdě spotřebuje co nejrychleji. Vyčkejte se sklizní na několik slunečných dnů.

Ke sklizni je ideální slunečné počasí, kdy je vhodné ráno přerýt a nadzdvihnout savé kořeny na jedné straně sklizené zeleniny, vlásečnicové kořeny se tímto přetrhají. Zastaví se tak i příjem dusičnanů z půdy a zároveň si zelenina sama spotřebuje zbytek zásob. Se sklizní je vhodné vyčkat do odpoledne, kdy je záruka poklesu dusičnanů.

Celer sklízejte jako první, protože má bulvu z poloviny nad povrchem země. Nesnese v žádném případě mráz. Kořeny seřízněte, listy a řapíky čistě oddělte. Listy můžete usušit nebo je použít čerstvé na ochucení pokrmů. Pokud máte drobné a malé bulvy celeru, mohla být půda málo prohnojená. Mohlo se též jednat o tzv. „nastydlou sadbu“, kdy teplomilná rostlina nevytváří bulvu, ale roste jen do nati. Pokud má bulva celeru dutinu, může být příčinou dusíkem přehnojený záhon nebo přílišná zálivka. 

Celer je velmi náročný na kvaltu půdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Celer je velmi náročný na kvaltu půdy

Mrkev sklízejte pomocí rycích vidlí za suchého počasí, kdy řady naryjete časně zrána z jedné strany a zatlačíte směrem ven, aby se savé kořeny přerušily. Ideální doba na vytažení bude odpoledne okolo 15. hodiny a ihned odkruťte nať. Navlhlá půda z předchozího dne vám ulehčí sklizeň. Pokud ji nestačíte všechnu sklidit a nemáte v zahradě myši, můžete mrkev nechat v záhoně.

Nezapomeňte však odstřihnout nať a rozložit ji. Před mrazem mrkev ochraňte 30cm vrstvou spadaného listí. Karotku ihned spotřebujte, protože obsahuje mnoho vody. Mrkev s vyšším poddílem vlákniny je vhodná ke skladování, obsahuje i více výživových látek. Chodbičky v kořenu mrkve značí parazita - pochmurnatku mrkvovou. Záhon je nutné chemicky očistit, aby příští rok nebyla úroda opět napadena.

Pokud na sklizené mrkvi nacházíte vpadlá černá místa na spodu kořene nebo na vršku, bude se nejspíše jednat o černou hnilobu mrkve. Záhon se nedoporučuje několik let užívat a je vhodný výsev mořeného osiva.

Mrkev se dobře sklízí z vlhké půdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mrkev se dobře sklízí z vlhké půdy

Červená řepa je zralá, pokud má nažloutlé listy. Při sklizni dávejte pozor na poškození hlavního kořene. Seřezávejte ji až po tepelné úpravě, rovněž i loupat by se měla až po uvaření, jinak ztratí drahocennou šťávu.

Červenou řepu sklízejte opatrně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Červenou řepu sklízejte opatrně

Fenykl je vhodné sklidit ještě před mrazy, i když mírný mráz mu nevadí. Při sklizni odřízněte krátce hlízu, listové stonky zkraťte na 10 cm a nezapomeňte zachovat listové srdíčko. Na studeném místě vydrží až 8 týdnů. Můžete nechat fenykl i v záhoně, ale je nutné hlízy pokrýt suchým pískem nebo je přikrýt dostatečně fóliovníkem.

Fenykl nesnáší mráz
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fenykl nesnáší mráz

Ředkev je na mráz velmi choulostivá, proto se ji snažte sklidit ještě před prvními mrazíky. Přemrzlá ředkev není chutná. Ideální ke skladování jsou ředkve o průměru cca 5-8 cm. Čerstvá vydrží v nádobě se zahradní zeminou opravdu dlouho, jen je nutné udržovat vlhkost. Ředkev s menším průměrem ihned zpracujte.

Černou ředkev nebo petržel nemusíte ihned sklízet, vydrží v zemi celou zimu pod silnou vrstvou spadaného listí. Pokud jsou v zahradě myši, není toto vhodná volba.

Tuřínu po sklizni ořízněte listy a zbytek řapíku ponechte v délce 1 cm. Kořen silně zkraťte. 

Nemáte správnou úrodu? Možná jste se dopustili několika málo chyb. Pokud má zelenina členité kořeny, byla semínka vyseta do nevhodné půdy, nejspíš na kamenité místo. Kořeny jsou členité jen místy, zelenina může být napadena háďátkem. Příliš tenké a drobné kořeny jsou znakem pozdního oddělení.

Tipy:

  • sklizeň je vhodné dokončit do prvních mrazíků
  • záhon po sklizni srovnejte, nepřerývejte do hloubky a na povrch dejte sklizňový odpad

Zdroj informací: CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; semena.cz; floranazahrade.cz

Publikováno: 8. 10. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská