reklama

Naplánujte si včas výsevy a výsadbu v zeleninové zahradě

S přípravou plánů na výsevy a výsadby v zeleninové zahradě není radno otálet. Plánování startujeme již v létě a pokračujeme do podzimu. Hlavní roli hraje dělení plodin do tratí a tedy aplikace různých typů organického materiálu při podzimním zpracování půdy. Přinášíme vám ucelený seznam základních informací, aby bylo možné si každoročně a jednoduše výsevy a výsadby naplánovat bez zdlouhavého přemýšlení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Smíšené kultury při plánování zeleninové zahrady nepřehlížejte, výsledkem může být vyšší výnos a zdravější půda (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základním prvkem pro plánování výsevů a výsadeb je nutnost střídání plodin na záhonech. Tato technika, používaná většinou pěstitelů, zahrádkářů a odborníků, má svoje nesporné výhody. Střídání plodin zabraňuje jednostrannému vyčerpání půdy, předchází nízkým výnosům a je účinnou prevencí před některými chorobami, hlavně těmi houbovými, které dokážou být velmi úporné a při svém výskytu rychle ničí vegetaci, kterou napadnou.

Dalším aspektem je nutnost každoročního organického hnojení. Zelenině se nejlépe daří na hluboko zpracovaných a úrodných půdách, které jsou pravidelně na podzim hnojeny nejen chlévským hnojem, ale i nadrobno posekanou trávou smíchanou s listím, kompostem a jiným organickým materiálem.

Kompost patří do každé zahrady, je vynikajícím zdrojem živin pro rostliny všech tratí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kompost patří do každé zahrady, je vynikajícím zdrojem živin pro rostliny všech tratí

Jako cenný organický materiál poslouží i zelené zbytky z kuchyně, které třeba posekáte sekačkou nebo zelené hnojení, poskytující dostatek zelené hmoty a velmi účinně bojující proti neúrodné půdě. Zelené hnojení se aplikuje hlavně na těžších půdách pro snazší zpracovatelnost a také všude tam, kde se sklízí brzy. Vhodně namíchaný mix druhů dokáže růst tak hustě, že zcela zabrání růstu plevelům.

Například luskoobilní směs ještě smíchaná se svazenkou je toho dokonalým příkladem. Můžete ji aplikovat po česneku, bramborách nebo dýních prostě druzích, které sklízíte do první poloviny září. A taky všude tam, kde jste rozorali trávník a chcete, aby půda byla na příští rok ve vynikající kondici.

Rytí je nutností, ať je půda lehká či těžká, záhony také přes zimu nechejte v hrubé brázdě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rytí je nutností, ať je půda lehká či těžká, záhony také přes zimu nechejte v hrubé brázdě

Třetí aspekt, který vezměte v úvahu při plánování, je dělení plodin do jednotlivých tratí. Plodiny první tratě jsou na živiny zcela nejnáročnější, vyžadují přímé hnojení kravským hnojem nebo vysoce kvalitním kompostem. Jde o plodiny jako brambory, květák, kapustu, papriky, okurky, rajčata, tykve nebo celer. Tyto rostliny také vyžadují značnou péči, především jde o kypření půdy, pravidelnou zálivku a přídavek živin během vegetačního období, hlavně pak v době růstu.

Pozor na přílišné využívání průmyslových hnojiv. Vysoký obsah dusíku poruší obranyschopnost rostlin a dusitany v zelenině nejsou nic dobrého pro lidský organismus. Druhou trať prezentují méně náročné rostliny, které však nemají rády přímé hnojení hnojem, ale vyhovuje jim především dostatek živin například z běžného kompostu, zarytá tráva nebo jiný materiál ze zahrady. Typickým příkladem je česnek, cibule, mrkev, ředkvička, kořenová petržel, pastinák nebo červená řepa.

Rostliny druhé tratě pěstujte rok po druzích tratě první. Nejméně náročné jsou rostliny třetí tratě, ty vyžadují málo živin. Jde hlavně o bylinky, dále pak fazol, hrách, salát či špenát. Důležité je také vedle sebe pěstovat takové druhy, které si navzájem nekonkurují. Učebnicovým příkladem fungujícího partnerství mohou být okurky a fazol.

Plodiny třetí tratě moc péče nevyžadují, bez organického hnojení se jim ale moc dařit nebude
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plodiny třetí tratě moc péče nevyžadují, bez organického hnojení se jim ale moc dařit nebude

Okurky jsou náročné na živiny a fazol svými podzemními orgány zásobuje půdu dusíkatými sloučeninami, udržuje také půdu kyprou a vzdušnou. Příkladem konkurence okurek jsou dýně, taktéž náročné na živiny. Oba typy rostlin si pak navzájem budou odčerpávat množství živin z půdy a výsledkem je nízký výnos.

Každoročně na podzim, když se začnete chystat k rytí záhonů, si připravte seznam všech druhů, které se chystáte pěstovat v dalším roce. Podle tratí a použitých organických látek v půdě je pak v plánu přesouvejte tak, aby každá plodina na jednom místě nebyla zasazená nebo vysetá dříve než za tři až čtyři roky. Hlavně pozor na opakované výsadby brukvovitých, a to jak v hlavních tratích, tak jako zelené hnojení, zbytečně tím zvýšíte riziko napadení nádorovitostí kořenů.

Zdroj informací: jakpestovat.cz; Magazinzahrada.cz

Publikováno: 7. 10. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček