reklama

Vlašáky a lískáče – jak správně rozlousknout skladovací oříšek

I ořechy je nutné správně uskladnit. Tyto plody dozrávají všude kolem nás a jak vlašská, tak lísková jádra jsou oblíbenou pochutinou. Chutnají skvěle samy o sobě a každému dezertu dodají na delikátní chuti. Zároveň jsou plné vitaminů a minerálů, které naše tělo potřebuje.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lískové i vlašské ořechy jsou zásobárnou vitaminů, proto je správně usušte a uložte, aby si zachovaly co nejvíce důležitých látek (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ořechy musíme ovšem správně usušit a uskladnit, aby si zachovaly co nejvíce těchto důležitých látek a neztratily nic ze své lahodné chuti.

Pozor na vlhko

Jistou nevýhodou vlašských ořechů je jejich zelená slupka, která navíc nepříjemně zabarvuje ruce. Ale abychom mohli dát vlašáky správně sušit, musíme je právě této části zbavit. Většinou ale ty opravdu zralé mají slupku prasklou nebo zcela odpadlou. Nicméně všechny plody musíme zbavit vláken, která na nich po ní zůstanou.

Očištěné ořechy pak umístíme nejlépe na velké síto, pozor, jenom v jedné vrstvě! Nejlépe se suší venku, na slunci a na místě, kde proudí vzduch, avšak musíme je ovšem chránit před nepřízní počasí. Jenže v době, kdy se ořechy sklízejí, bývá už hodně deštivo a vlhko. Pak je ořechy nutné umístit někam, kde je sucho a teplo a zároveň v takové místnosti zajistit větrání – pootevřené okno nebo na mírný výkon puštěný ventilátor. Sušení tímto „tradičním“ způsobem může trvat 4 až 6 týdnů.

Ořechy nemají rády výkyvy teplot, takže na to při výběru sušárny myslete. K dlouhodobějšímu sušení nejsou vhodné ani plody, které jste posbírali mokré, takže je předtím nechte oschnout v nevytápěné chladnější místnosti.

Na zem nepatří

Vlašské ořechy můžeme pochopitelně také vyloupat a usušit jen jádra. Uskladněná ve sklenicích si udrží chuť přibližně rok, lze je také zamrazit nebo naložit do medu.

Usušená jádra vlašských ořechů můžete uložit i do čisté sklenice s uzávěrem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Usušená jádra vlašských ořechů můžete uložit i do čisté sklenice s uzávěrem

Celé sušené plody nejlépe uskladníme ve vzdušných laťkových bedničkách (lískách) nebo v síťových pytlících. Pytlíky nebo lísky nedáváme přímo na zem, ale buď je zavěsíme někam do prostoru podobně jako cibuli nebo česnek, nebo uložíme do vzdušných dřevěných regálů.

Pomůže i trouba

Lískové oříšky, které jsou stejně chutné a zdravé jako jejich větší bratříčci – vlašáky – jsou na sušení méně náročné. I jim nejlépe svědčí venkovní sušení, na slunci a za mírného proudění vzduchu, protože tak ztratí co nejméně živin a jádra získají krásnou bílou nebo zlatavou barvu. Kdo vlastní dobře větranou půdu, může ji využít k sušení lískáčů, ale pozor na všetečné myšky a jiné hlodavce! Lískové ořechy sušíme v tenké vrstvě, nejlépe v bedýnkách s perforovaným dnem.

Když lískové plody vyloupeme ze skořápek, hned zjistíme, které jsou špatné, a vybereme si pro uskladnění jen ty pěkné a skutečně zdravé. Vyloupaná jádra pak můžeme vysušit v troubě na pečicím papíře, v 1–2 vrstvách. Troubu si předehřejme na 60–100 °C a v průběhu sušení ji pravidelně otevíráme a jádra promícháváme. Za hodinu až dvě bychom měli mít hotovo, záleží na teplotě a vlhkosti jader.

Čím je teplota vyšší, tím budeme mít sice rychleji hotovo, ale zase z oříšků „vypálíme“ mnoho zdravých látek. Ve troubě lze sušit i lískové ořechy ve skořápkách, pochopitelně zbavených zelených „čepiček“. V tomto případě je stačí vysypat na plech, nastavit teplotu na 120 °C a opět pravidelně otvírat dvířka a oříšky promíchávat. Za 4–6 hodin bychom měli mít hotovo.

Suché lískové ořechy se dají skladovat různě, třeba v sáčcích z přírodních materiálů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Suché lískové ořechy se dají skladovat různě, třeba v sáčcích z přírodních materiálů

Zkusme mikrovlnku

Existují i rychlejší způsoby, třeba když předehřejeme troubu na 180 °C, vyloupané lískáče nasypeme na plech v jedné vrstvě, dáme dovnitř, zavřeme dvířka, troubu vypneme a necháme úplně vychladnout. Postup se opakuje, dokud nejsou jádra suchá. Vhodná je také mikrovlnná trouba, kam umístíme tácek s jednou vrstvou ořechů, nastavíme výkon na 750 W na 3 minuty. Jádra se nechají vychladnout, a pak se postup opakuje, dokud nejsou suchá.

Raději se vyhněme sušení lískáčů na velké pánvi, což je sice poměrně rychlý způsob, trvající jen několik minut, ale plody ztratí v podstatě svou veškerou nutriční hodnotu. Na nějaké starší pánvi lze sušit i nevyloupané lískové ořechy, ale v takovém případě se připravme na to, že skořápky tepelným zpracováním praskají a „vyskakují“ ven, což může způsobit i nějaké nepříjemné zranění.

Aby si lísková jádra zachovala kvalitu a chuť, je vhodné je uložit do sucha a temna, nejlépe v plátěných sáčcích nebo v proutěných nádobách s poklopem. Určitě je nedáváme dohromady s jinými potravinami, aby nenačichly.

Tipy:

  • Pokud chcete při sklízení ochránit vlašské i lískové ořechy před bahnem a mokrem a sobě ušetřit práci, rozmístěte pod stromy a keře plachtu, do níž budou plody postupně padat, a vy je stihnete posbírat, než se ušpiní a namočí.
  • Jak u vlašských, tak u lískových ořechů platí, že k sušení se hodí jenom pěkné plody, nikoliv ty, které začínají plesnivět nebo mají porušenou skořápku třeba od nějakého hmyzu nebo ptáků. Kontrola kvality a odstranění nevhodných sušených ořechů jsou nutné i v průběhu sušení.
  • Lískové ořechy se nedoporučuje skladovat déle než půl roku, pak mohou začít žluknout a být toxické. Ty, které jste sušili na pánvi nebo v troubě, mají ještě kratší dobu spotřeby, a to kolem tří měsíců. Vlašské ořechy vydrží o něco déle – určitě rok, ve výborných podmínkách i dva až tři roky.

Zdroj informací: ceskestavby.cz; fantaziebydleni.cz; zahradnickakucharka.cz

Publikováno: 11. 10. 2022, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová