reklama

Botanické druhy orchidejí: Zimní péče o rozmarné krásky

Troufli byste si užít orchidejovou tabletku nebo orchidejový sirup nebo mastičku? Před 2800 lety se orchidejemi opravdu léčilo. Dnes jsou spíš potěchou pro oko. Jiří Rill nám poradí, jak pečovat o botanické orchideje.

Proč je péče o botanické druhy odlišná od komerčních hybridů 

Je třeba brát v úvahu, že hybridy mají často velmi složitý rodokmen, jehož předkové mívají různé ekologické nároky. A ty se právě tou hybridizací promísí a jaksi zprůměrují. Navíc se tu výrazně projevuje šlechtitelská selekce potomstva, kde se pro další množení používají jen ti jedinci, kteří mají požadované vlastnosti, tedy mj. i tu kýženou tolerantnost k pěstitelským chybám. Botanické, tedy původní druhy jsou naopak silně vázány na konkrétní biotop a klima s ním spojené, což nás nutí se jim co možná nejvíce přiblížit. 

Botanický druh Phalenopsis
Botanický druh Phalenopsis (Zdroj: Prima FTV)

Jak volíme druhy podle různých domácích prostředí

Určitě je rozdíl podle toho, zda je umístíme do panelákového bytu s ústředním topením, na zasklenou lodžii, schodiště či do zimní zahrady, opět je tu rozhodující nárok jednotlivých druhů na teplotu, vlhkost, intenzitu světla…

Chladnomilná černá orchidej
Chladnomilná černá orchidej (Zdroj: Prima FTV)

Jak v zimě přilepšit našim orchidejím v domácím prostředí

V zimním období orchideje z vyšších nadmořských poloh procházejí různým stupněm vegetačního klidu, což znamená, že zastavíme hnojení. To ale neznamená, že hibernují jako medvědi, a pro jejich dobrou kondici je dobré korigovat náš velmi krátký den a nízkou intenzitu světla. Řešením je přisvětlování, které je pro orchideje na oknech přínosné, pro rostliny v prostoru bytu nezbytné. To se týká i nížinných druhů, které pokračují ve vegetaci. Těm navíc ještě v suchém bytovém prostředí dopřáváme pravidelné rosení.

Botanický druh Dendrobia
Botanický druh Dendrobia (Zdroj: Prima FTV)

Proč orchidejím v zimě neustále věnovat pozornost

U orchidejí je důležité sledovat zdravotní stav rostliny s ohledem na hospodaření s vodou. Často bývá nelehké vybalancovat správné množství (interval) zálivky. Při nadměrné zálivce rostliny zahnívají, při přílišném omezení naopak zasychají. V suchém vzduchu místností a při omezené cirkulaci (proudění) vzduchu se navíc velmi daří různým fytofágům, především sviluškám a červcům, a pokud nejsou odhaleni včas, dokážou rostliny zlikvidovat během dvou tří týdnů.

Publikováno: 19. 1. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký