reklama

Které rostliny se mohou vysazovat v říjnu?

Měsíc říjen je z hlediska výsadby nových rostlin naprosto optimálním měsícem. Jenže i takovou výsadbu stromků, keřů i různých jiných rostlin dokážou zhatit různé základní chyby. A právě na výsadbu v říjnu, tedy co vlastně můžeme sázet a jak, na to vše se podíváme v našem článku a zároveň si připomeneme některé časté chyby, které se při těchto aktivitách dopouštíme.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na výsadbu rostlin je říjen ideálním měsícem, ale pozor na některé chyby (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Období od začátku října je pro výsadby v zahradě velmi vhodné hned z několika důvodů. Především proto, že z nebe dopadá větší množství srážek, není zima, ale ani úplně teplo, takže vláhové poměry a teploty jsou vlastně ideální. Ke všemu na zahradě probíhá teď na podzim mnoho činností, které se k sázení vážou – jako například přehazování a odebírání kompostu. Rozložené zbytky rostlin v sobě mají spoustu energie, a tak je možné nové rostliny v růstu trochu podpořit.

Začněte třeba sázením ovocných stromků a keřů. Sazenice si nakupte v zahradnictví, přitom si ale nechte od někoho zkušeného poradit, které kultivary jsou vhodné pro vaše podmínky. Dobře poslouží i různá internetová fóra, která v mnohých případech fungují jako malá studnice vědomostí, kde si pěstitelé navzájem radí a sdělují svoje postřehy s konkrétními druhy.

Základním krokem před výsadbou ovocných stromů a keřů je vyhloubení jámy dostatečných rozměrů. Ornou půdu, která zasahuje do hloubky zhruba 20 cm pod povrchem, dejte bokem a podorniční vrstvy, které vykopete v rámci hloubení jámy, použijte třeba jako zavážku. Následně orniční půdu smíchejte s kompostem a použijte na zásyp jámy, do které budete sázet.

Před vysazením vyplňte dno jámy materiálem ze zahrady a sázejte do hloubky tak akorát
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Před vysazením vyplňte dno jámy materiálem ze zahrady a sázejte do hloubky tak akorát

A pokud chcete stromkům a keřům ještě přilepšit, pak na dno jámy naházejte vrstvu nadrobno posekané trávy s listím a dalším materiálem ze zahrady. Poté, co se tato vrstva v půdě rozloží, nějakou dobu bude fungovat jako houba, která nasákne vlhkostí a zeleň tak nebude ohrožená suchem.

Pozor na zasazení příliš hluboko nebo příliš mělce. V prvním případě bude nový stromek nebo keř strádat nedostatkem vláhy, v tom druhém zase pro změnu mohou v zimě namrznout kořeny. Úplně největší chybou bývá, když majitel pozemku sází novou zeleň do zavážky nebo výrazně kamenité půdy, zde se ovocným kulturám opravdu dařit nebude.

Vysaďte si i třeba mrazuvzdornou aktinidii jinak známou jako kiwi
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysaďte si i třeba mrazuvzdornou aktinidii jinak známou jako kiwi

Po výsadbě do kvalitní půdy nezapomeňte kolem keře nebo stromku půdu řádně utužit, a pokud je sucho, tak alespoň jednou za dva dny mírně zalijte. Většina ovocných stromů a keřů dobře roste na chráněných místech, kde je dostatek sluníčka.

Říjen je také čas výsadby trvalek, které již v příštím roce nadělají spoustu parády. Řádně prokořenělé kusy s ostříhaným květenstvím zasázejte alespoň do zryté půdy, minimální přídavek rozleželého kompostu jim vůbec neuškodí. Podobě jako u ovocných stromků i keřů sázejte do hloubky tak akorát.

Výsadba trvalek, zde denivka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výsadba trvalek, zde denivka

Máte v zásadě dvojici možností, buď trvalky už máte a dělením trsů je namnožíte, nebo zakoupíte nové sazenice, ideálně v některém ze zahradnictví, kde se na tyto druhy specializují. Často zde totiž bývá nepřeberná nabídka krásných a silných sazenic, které se dobře ujmou. Trvalky docela dobře rostou i na kamenitých půdách, nicméně problematické může být jejich pěstování na jílovité půdě, které je zamokřená.

Zde je pak nutné před sázením odvést přebytečnou vodu pryč a půdu dokonale zpracovat. Trvalky vybírejte podle toho, zda je potřebujete na světlé místo nebo do stínu, a nezapomeňte, že řada z nich potřebuje opravdu hodně místa.

Zdroj informací: Dumazahrada.cz

Publikováno: 10. 10. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček