Měsíc říjen je z hlediska výsadby nových rostlin naprosto optimálním měsícem. Jenže i takovou výsadbu stromků, keřů i různých jiných rostlin dokážou zhatit různé základní chyby. A právě na výsadbu v říjnu, tedy co vlastně můžeme sázet a jak, na to vše se podíváme v našem článku a zároveň si připomeneme některé časté chyby, které se při těchto aktivitách dopouštíme.

Období od začátku října je pro výsadby v zahradě velmi vhodné hned z několika důvodů. Především proto, že z nebe dopadá větší množství srážek, není zima, ale ani úplně teplo, takže vláhové poměry a teploty jsou vlastně ideální. Ke všemu na zahradě probíhá teď na podzim mnoho činností, které se k sázení vážou – jako například přehazování a odebírání kompostu. Rozložené zbytky rostlin v sobě mají spoustu energie, a tak je možné nové rostliny v růstu trochu podpořit.
Začněte třeba sázením ovocných stromků a keřů. Sazenice si nakupte v zahradnictví, přitom si ale nechte od někoho zkušeného poradit, které kultivary jsou vhodné pro vaše podmínky. Dobře poslouží i různá internetová fóra, která v mnohých případech fungují jako malá studnice vědomostí, kde si pěstitelé navzájem radí a sdělují svoje postřehy s konkrétními druhy.
Základním krokem před výsadbou ovocných stromů a keřů je vyhloubení jámy dostatečných rozměrů. Ornou půdu, která zasahuje do hloubky zhruba 20 cm pod povrchem, dejte bokem a podorniční vrstvy, které vykopete v rámci hloubení jámy, použijte třeba jako zavážku. Následně orniční půdu smíchejte s kompostem a použijte na zásyp jámy, do které budete sázet.

A pokud chcete stromkům a keřům ještě přilepšit, pak na dno jámy naházejte vrstvu nadrobno posekané trávy s listím a dalším materiálem ze zahrady. Poté, co se tato vrstva v půdě rozloží, nějakou dobu bude fungovat jako houba, která nasákne vlhkostí a zeleň tak nebude ohrožená suchem.
Pozor na zasazení příliš hluboko nebo příliš mělce. V prvním případě bude nový stromek nebo keř strádat nedostatkem vláhy, v tom druhém zase pro změnu mohou v zimě namrznout kořeny. Úplně největší chybou bývá, když majitel pozemku sází novou zeleň do zavážky nebo výrazně kamenité půdy, zde se ovocným kulturám opravdu dařit nebude.

Po výsadbě do kvalitní půdy nezapomeňte kolem keře nebo stromku půdu řádně utužit, a pokud je sucho, tak alespoň jednou za dva dny mírně zalijte. Většina ovocných stromů a keřů dobře roste na chráněných místech, kde je dostatek sluníčka.
Říjen je také čas výsadby trvalek, které již v příštím roce nadělají spoustu parády. Řádně prokořenělé kusy s ostříhaným květenstvím zasázejte alespoň do zryté půdy, minimální přídavek rozleželého kompostu jim vůbec neuškodí. Podobě jako u ovocných stromků i keřů sázejte do hloubky tak akorát.

Máte v zásadě dvojici možností, buď trvalky už máte a dělením trsů je namnožíte, nebo zakoupíte nové sazenice, ideálně v některém ze zahradnictví, kde se na tyto druhy specializují. Často zde totiž bývá nepřeberná nabídka krásných a silných sazenic, které se dobře ujmou. Trvalky docela dobře rostou i na kamenitých půdách, nicméně problematické může být jejich pěstování na jílovité půdě, které je zamokřená.
Zde je pak nutné před sázením odvést přebytečnou vodu pryč a půdu dokonale zpracovat. Trvalky vybírejte podle toho, zda je potřebujete na světlé místo nebo do stínu, a nezapomeňte, že řada z nich potřebuje opravdu hodně místa.
Zdroj informací: Dumazahrada.cz
Publikováno: 10. 10. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček