reklama

Zvyšte úrodu, zasejte zelené hnojivo. Je ten správný čas

Výsledkem pěstování by mela byt úspěšná sklizeň a platí to pro všechny plodiny. Pomoci vám v tom může zelené hnojivo. Přináší hned několik výhod a jeho výsev i zapracování jsou snadné. Jaké plodiny pro tento účel využít? Poradíme vám.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zasejte zelené hnojivo a zvyšte úrodu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co je zelené hnojivo?

Jako zelené hnojivo (můžete se setkat i s názvem zelený hnůj) se používají rostliny, které půdě dodají organické látky a obohatí ji tak o živiny a organickou hmotu. Zlepší se tím úrodnost půdy pro následně vysazené rostliny. Zelené hnojivo se jednoduše vysadí na pozemek a potom, co vyroste, se zaryje. Než aby půda během měsíců, kdy se jinak nevyužívá, zarostla plevelem, je vhodné ji osadit zeleným hnojivem.

Jaké výhody má zelené hnojivo?

Krom výše zmíněného obohacení půdy o živiny zaoráním nebo zarytím má zelené hnojivo pro vás i půdu další výhody. Záhon nezaroste plevelem, nemusíte se tak tedy trápit s jeho odstraňováním. Další výhodou je to, že půda díky rostlinám nevysychá.

Jaké rostliny lze jako zelené hnojivo využít?

Jako zelené hnojivo můžete využít buď monokultury, nebo směsky rostlin s krátkou vegetační dobou. Směsi mají tu výhodu, že pokud jeden z druhů náhodou nevyklíčí nebo roste málo, nahradí ho ty ostatní a o hnojivo tak nepřijdete. Nejčastěji se využívá svazenka, řepka, hořčice a peluška. Setkat se ale můžete i s bobem obecným, vikví jarní, lupinou, slunečnicí, kapustou i dalšími.

Jako zelené hnojivo můžete použít různé osivo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jako zelené hnojivo můžete použít různé osivo

Svazenka vratičolistá

Svazenka vratičolistá je jeden z druhů, který se jako zelené hnojivo využívá čím dál častěji. Možná jste si jí na polích kolem silnic sami všimli, kvete totiž modrými květy. Je to jednoletá pícnina, která je dobře narostlá už po 30 dnech od výsevu a zároveň přitom není náročná na půdní a klimatické podmínky, díky mohutným kořenům také zabraňuje erozi. Na 100 m² budete potřebovat asi 200 g osiva.

Svazenka vratičolistá je krásná i na pohled
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Svazenka vratičolistá je krásná i na pohled

Řepka i hořčice

Tyto plodiny se dají využívat i jako zelené hnojivo. Olejniny řepka a hořčice se vysévají samostatně nebo ve směsi. Můžete je využít všude krom pozemku, kde plánujete pěstovat brukvovitou zeleninu. Na 100 m² si připravte asi 80 až 100 g semen.

Peluška jarní

Pelušku jarní využijete hlavně v lehčích půdách, kde je dostatek vláhy. Často se využívá v luskoobilné směsi, která obsahuje hrách, oves a pelušku. Oves je v tomto případě podpůrnou rostlinou a pomáhá předcházet polehávání a zahnívání porostu. U směsi se vysévá 200 až 300 h na m², pelušky samotné 120 až 180 g na m², musí se také důkladně zapravit a povrch utužit.

Luskoobilná směs umožní zvýšit obsah humusu v půdě
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Luskoobilná směs umožní zvýšit obsah humusu v půdě

Jak na výsev a zaorání zeleného hnojiva

Výsev zeleného hnojiva je velmi jednoduchý a provádět ho můžete od jara do podzimu. Záhon je třeba nejprve zbavit plevele, pak už jen upravit hráběmi a ručně nebo pomocí strojku vysít. Hrábě použijte znovu k zahrnutí osiva. Jakmile na pozemku naroste dostatečné množství hmoty, je třeba ji nejprve posekat a rozdrtit. Ideální jsou k tomu mulčovací stroje nebo křovinořez.

Vysévat můžete zelené hnojivo ručně nebo pomocí strojku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vysévat můžete zelené hnojivo ručně nebo pomocí strojku

Neposekaná, nerozdrcená hmota se špatně zapravuje, značný objem zůstává nad povrchem a tedy bez užitku.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 13. 10. 2022, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová