reklama

Na větší zahradě rýč ukliďte do kůlny, stroj vám ušetří spoustu starostí

Zpracování půdy na plochách, které jsou podstatně větší svojí rozlohou než záhony, pochopitelně nebudeme provádět ručně pomocí rýče. K tomuto účelu se skvěle hodí jednoosý víceúčelový stroj. Ale aby byla orba snadná, je nutné věnovat řádnou péči nejen stroji jako takovému, ale i nastavení pluhu. O orbě, správném nastavení a nejčastějších chybách si řekneme na dalších řádcích.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
S rýčem se na větší ploše nezatěžujte, vhodný a především pak dobře nastavený stroj odvede kus práce (Zdroj: Jaromír Malich)

Technologie zpracování půdy na větších plochách se v podstatě nemění, jen dnešní stroje jsou už výkonnější, vlivem širokých a velkých kol mají dobrou adhezi a závaží zajišťuje, že je stroj dostatečně těžký na to, aby mu při takové náročné práci neprokluzovala kola. Objednávat na orbu velký traktor je holý nesmysl.

Orební pluh traktoru zorá půdu do podstatně větší hloubky a na povrch se tak dostane neúrodné podloží, jehož zúrodnění zabere několik dalších let. Navíc půda je také podstatně více utlačená a i přes orbu špatně absorbuje vodu. Malý stroj je šikovnější, obratnější a také jej využijete při spoustě dalších činností po celý rok.

Orba s nastaveným a udržovaným strojem je snadná, pozor ale na chyby, jako například podhuštěné pneu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Orba s nastaveným a udržovaným strojem je snadná, pozor ale na chyby, jako například podhuštěné pneu

Mnoho majitelů zcela nesprávně používá na podzim rotavátor. Nožový kypřič je pro půdu vítaným pomocníkem, ale pouze zjara a na konci léta s ním lehce do půdy zapravíte zelené hnojení. Na podzim je třeba stroje s koly, nastavovacím tělesem a pluhem. Veškerý porost, který na ploše je, posekejte například mulčovačem nadrobno a na co nejnižší nastavení žací výšky. Poté již začněte půdu připravovat na orbu.

Tuto činnost je vhodné provádět nejdříve na začátku října, aby plocha zbytečně do zimy nezarostla plevelem. Vzhledem k faktu, že na políčku často pěstujete náročné plodiny, je zapotřebí připravit si hnůj, ten co nejvíce nadrobno roztřeste. Můžete rozhodit i kompost nebo další nasekaný materiál, ale pozor, pouze v přiměřeně vysoké vrstvě, aby nebyl následně problém se zaoráním.

Veškerý materiál se strojem zaklápí tak, aby se dostal na bok brázdy. Při svém postupném rozkladu bohatě zásobí živinami půdu v celém profilu výšky ornice. Důležité je, aby odhrnovací desky byly zcela zbavené nástřiku, musí být naprosto vyleštěné. Pro ochranu před korozí je možno je natřít slabou vrstvou rostlinného oleje. Nezbytné je také nastavení pluhu jako takového. Pluh se nastavuje tak, aby spodní hrana čepele pluhu byla v brázdě v rovině a zadní plaz také, prostě pluh musí být kolmo k půdě.

Odhrnovací deska pluhu musí být úplně lesklá a také pozor na nastavení sklonů pluhu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Odhrnovací deska pluhu musí být úplně lesklá a také pozor na nastavení sklonů pluhu

Přílišné nastavení pluhu špičkou vpřed má za následek hlubokou orbu a velmi těžkou práci, špičkou vzad zase dochází k povrchové orbě, podmítání a nedostatečnému zpracování ornice. Pokud máte pluh nový, na nastavovacím tělese zadním šroubem nastavte hloubku orby, předním šroubem boční sklon a seřiďte dorazovým kamenem.

Poté, co máte orbu jednou stranou nastavenou, s nastavením na nastavovacím členu již nehýbejte, pouze u druhého pluhu seřiďte kamenem sklon. Po orbě pluh dokonale očistěte škrabkou a natřete olejem jako ochranu proti korozi. Do řádků v rámci orby můžete organický materiál přidat, jeho efekt však bude zhruba poloviční. Nejvíce užitku přinese při správném zaorání na bok brázdy.

Zdroj informací: zahradnickakucharka.cz

Publikováno: 12. 10. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich