reklama

Celer bulvový je králem zeleninových zahrad

Celer je bezesporu nejvyhledávanější zeleninou vůbec. Obsahuje spoustu vitaminu C, dále pak vápník, draslík a fosfor. Je nedílnou součástí polévek a pomazánek. Co je potřeba udělat pro to, aby jeho pěstování bylo úspěšné a potěšila nás každoročně velká úroda?

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Celer pěstujte ve středně těžké půdě, která je zásobená vláhou a živinami (Zdroj: Jaromír Malich)

Celer patří k oblíbené kořenové zelenině. Jeho pěstování není náročné, pokud mu zajistíte odpovídající podmínky. Jde především o to, že je zeleninou první tratě a tomu by měla také odpovídat podzimní příprava půdy. Hluboké rytí, kombinované s přídavkem chlévského hnoje a dalšího organického materiálu, půdu dostane do vynikající kondice.

Do rytí nechte záhon v hrubé brázdě a uhrabejte jej až na jaře. Mráz případně vzniklé drobné hroudy roztrhá a zrytý záhon také nebude zjara rychle vysychat. Na jaře pak místo pro pěstování dokonale uhrabejte a připravte.

Celer je náročnější na předpěstování. S tím začněte už na konci února, vysévejte do supresivního substrátu a jakmile budou mít mladé rostlinky první jeden nebo dva pravé lístky, tak je přepikýrujte. Vzrostlé sazenice pak vysaďte na záhon v květnu, ale až po zmrzlých. Při předpěstování pozor na studený průvan a přiměřenou zálivku, příliš vody škodí kořenům.

Při výsadbě myslete na to, aby docházelo ke každoročnímu střídání stanoviště, celer má rád hluboké, úrodné a záhřevné půdy a také přiměřeně sluníčka. Po vysazení pravidelně, ale přiměřeně zalévejte, opatrně kypřete prostor mezi rostlinami a ve vzrostlém stavu také odstraňte listy, které se dotýkají půdy.

Celer krátce po výsadbě
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Celer krátce po výsadbě

Ke sklizni je možné přistoupit od září, rostliny je však při dobrém počasí možné nechat na záhoně až do doby, než začnou hrozit první přízemní mrazíky. Namrzlé bulvy totiž podléhají velmi rychlé zkáze.

Albin dává vysoký výnos velkých bulev, které mají čistě bílou dužninu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Albin dává vysoký výnos velkých bulev, které mají čistě bílou dužninu

Celou rostlinu opatrně vyryjte rycími vidlemi, očistěte od zbytků půdy, růžici s listy vykruťte a ostrým nožem zařízněte dlouhé kořeny. Po oschnutí bulvy ukládejte na chladné místo, ideálně do sklepa. Vhodným způsobem je, podobně jako u mrkve, skladování ve větších nádobách naplněných pískem. Takto uložené bulvy pak vydrží až do jara, netrpí na scvrkávání a měknutí.

Celer je ceněnou plodinou, kromě spousty důležitých látek také pomáhá při redukci váhy
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Celer je ceněnou plodinou, kromě spousty důležitých látek také pomáhá při redukci váhy

Z odrůd jsou velmi oblíbené hlavně Albin, Maxim a Neon. Prostřední z nich má přednost ve velmi vysokém výnosu, kdy hmotnost jedné bulvy může dosáhnout i více, než 500 g. Albin je pak zajímavý tím, že má čistě bílou dužninu.

Zdroj informací: dobrasemena.cz; bydleniprokazdeho.cz

Publikováno: 15. 10. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich