reklama

Chcete rozkvetlou zahradu i na podzim? Vsaďte na druh, který se používal jako smuteční výzdoba

Období pošmourného podzimu bývá zvláštní i pro nás. S odstraněním posledních květů ze zahrady v rámci podzimní přípravy zahrady na odpočinek vypadá zahrada poněkud smutně. Pojďte zahradu prozářit podzimními chryzantémami a astrami, jsou to dvě příbuzné, které na podzim na zahradě nadělají spousty parády.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní astry nejsou žádné smutné rostliny, i s muškáty nadělají spousty parády (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzimní chryzantémy se pěstují především jako nádobové rostliny. Narazíte na ně nejen v zahradnictví, spousty pěkných kvetoucích kusů prodávají i v hypermarketech, zde se ale opravdu důkladně přesvědčte o stavu rostliny, která se vám líbí. Svěšené listy, nezdravý vzhled a spousta odkvetlých květů jsou vizitkou toho, že rostlina není v nejlepší kondici. Úplně nejvhodnější volbou jsou takové exempláře, které mají výrazně zelené olistění, spoustu poupat a nemají úplně promočený substrát. Po přinesení domů je rozbalte a zkontrolujte, a také se s klidem pusťte do jejich přesazování. Pro prodej jsou rostliny nejčastěji sázeny jen do rašeliny, ale dobře jim uděláte, když dostanou větší květináč, který naplníte kvalitní půdou ze záhonu.

Co se týká pěstování, chryzantémy v nádobách nemají speciální požadavky. Určitě si zaslouží hodně sluníčka, propustnou, živinami zásobenou půdu a pravidelné zavlažování tak, aby substrát byl stále mírně navlhlý, ne mokrý. Pro podporu kvetení klidně rostliny přihnojte tekutým preparátem, ale obzvláště účinné je, když pravidelně odstřihnete odkvetlá květenství. To pak kvetení bude pokračovat ještě dlouho až do prvních dní, kdy se teploty přes noc budou blížit bodu mrazu.

Podzimní chryzantémy slouží jako stylový prvek do dekorací
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Podzimní chryzantémy slouží jako stylový prvek do dekorací

Pak chryzantémy přeneste do nevytápěného skleníku, ostříhejte jim všechny květy a květináče zanořte do půdy. Bez problémů zde přečkají celou zimu, ale pozor, aby všechny exempláře byly prosté škůdců, jinak jimi skleník zamoříte. Během zimy rostliny pravidelně kontrolujte a jednou týdně mírně zavlažte, zjara pak, se zvyšujícími teplotami, zálivku mírně zvyšujte. Když už nemrzne, rostliny přesaďte do nových květináčů s dostatkem místa. Při dobré péči pokvetou příští podzim znovu.

Kromě klasických chryzantém se pěstují i trvalkové druhy – hlavně pak podzimní astry. Zdaleka nejhezčí barvou květů je klasická fialová. Se sázením nových rostlin neotálejte, můžete sázet jak na podzim, tak zjara. Podzimní astry dobře prospívají na hlinitých půdách s dostatkem vláhy, ale i delší přísušky jim nevadí. S nastupujícím podzimem ukazují zahradě svojí neskutečnou krásu a představují jeden z posledních druhů, které na podzim poskytne potravu včelám.

Astry jsou pro včely prakticky posledním zdrojem stravy před zimou, prospívají nejen na slunci, ale i ve stínu
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Astry jsou pro včely prakticky posledním zdrojem stravy před zimou, prospívají nejen na slunci, ale i ve stínu

Rostliny rostou jak na plném slunci, tak ve stínu pod zídkou nebo v prostoru za chalupou. Poté, co odkvetou, je sestříhejte na výšku 10 cm a ostříhaný materiál použijte jako ochranu proti mrazům. Tyto rostliny tak zimu bezproblémově přečkají a příští rok na podzim pokvetou znovu. Zjara jim rozhoďte alespoň trochu kompostu jako zdroj živin.

Zdroj informací: HomeInCube; zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 17. 10. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich