reklama

Nenechávejte spadané listí ležet na zahradě, může způsobit řadu problémů

Podzim s sebou přináší kromě barevných scenérií i spoustu práce. Bohužel celá ta barevná záplava listí končí nekompromisně na zemi, a tak se úklidu nevyhneme. Jak uklidit listí nejen z trávníku, ale také z okapů a dalších míst?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Každoroční podzimní úklid listí ze zahrady je pracná záležitost. Ulehčete si jí díky dobrým pomocníkům (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzim ve znamení listí

Podzimní práce na zahradě znamenají nejen sklizeň všeho, co by na zahradě přes zimu nevydrželo, ale také celkový úklid zahrady a její zazimování. Pokud nepotřebujete najednou uklidit několik hektarů pozemku, vyberte si vhodné ruční nářadí a úklid listí se rázem stane příjemným pobytem na čerstvém vzduchu.

Co s listím v okapu

Jakmile opadne ze stromů poslední list, můžeme vyrazit do boje. Je potřeba začit odshora, a proto se nejdřív ze všeho zaměříme na střechu domu a okapy. Neuvěříte, kolik nečistot se během roku do okapů zanese. A každý list, který do okapu spadne znamená zmenšení průtoku vody v okapech. 

Nejprve tedy vyčistíme okapy a odstraníme listí z nejvyšších bodů u domu. K tomu se výborně bude hodit důmyslná kombinace kartáče a škrabky v jednom nástroji. Používá se s teleskopickými násadami. Kombinace kartáče a škrabky umožňuje perfektní vyčištění i těžko přístupných okapů. Nastavitelný sklon kartáče zajišťuje jeho optimální polohu a bezpečnou práci ze země. 

Dostat se ze země do okapu je nemožné, pokud neumíte létat. Nebo pokud nemáte tohoto praktického pomocníka
i (Zdroj: Fiskars)
Dostat se ze země do okapu je nemožné, pokud neumíte létat. Nebo pokud nemáte tohoto praktického pomocníka

Úklid trávníku

Uklidit listí z trávníku můžeme v podstatě několika způsoby. Mechanicky pomocí hrábí, anebo pěkně pomocí sekačky se sběrným košem. Hráběmi je to sice dřina, ale myslete hlavně na to, že získáte skvělý materiál nejen pro kompost, ale prospějete i trávníku, který se skvěle provzdušní a zamezí se vzniku plísní. Pokud nemáte sekačku, můžete zauvažovat nad pořízením výkonného fukaru a všechno listí pěkně nafoukat sousedovi do růží.

Při výběru hrábí na podzimní úpjlid listí mějte zejména na zřeteli velikost a charakter uklízené plochy. Čím větší je uklízená travnatá plocha, tím širší si pořiďte hrábě. Ideální jsou hrábě s plastovou hrabací částí. Pružné plastové prsty zajišťují plynulé hrabání. Hrábě speciálně určené na listí by měly být lehké, na jednotlivé zuby by se listí nemělo napichovat a ani by mezi nimi neměly zůstávat větvičky nebo kamínky. Tyto hrábě  s doširoka rozevřenými prsty označujeme jako švédské. U některých modelů je možné tyto prsty plynule rozevírat, takže se mění záběr.

Úzké hrábě se hodí převážně k hrabání mezi záhony. Střední velikost hrábí si vyberte pro práci na menších plochách a shrabování trávníku kolem stromů nebo pod keři. Velké pak hravě zvládnou práci na rozsáhlých plochách. Při výběru zvažte i možnost využití násady pro jiné nástroje. Vyměnitelná násada je požehnáním tam, kde není místa nazbyt a spousta nástrojů na zahradu, navíc každý nástroj se svou vlastní násadou mohou opravdu nepříjemně zabírat místo.

Hrabání listí je někdy dřina i otrava. Pořiďte si praktické a kvalitní hrábě a dřina i otrava zmizí
i (Zdroj: Fiskars)
Hrabání listí je někdy dřina i otrava. Pořiďte si praktické a kvalitní hrábě a dřina i otrava zmizí

Je rozdíl, zda chceme listí ze zahrady pouze odfoukat, anebo zda jej chceme i sesbírat. Budeme potom volit buď akumulátorový nebo benzínová fukar, v případě, že je vám žinantní listí nafoukat k sousedům si pořiďte fukar s vysavačem. Akumulátorové fukary/vysavače jsou tiché a výkonné. Vy musíte myslet pouze na to, abyste měli záložní baterii. I zde je možné myslet ekonomicky a pořídit si takové aku nářadí, kde lze 1 baterii používat na více typů zahradního náčiní.

Elektrické náčiní musí disponovat kabelem, a ten se může v mnoha případech stát nepříjemnou překážkou při plynulé práci. Při nákupu tohoto zahradního pomocníka srovnávejte především intenzitu foukání a sání, a dále výkon elektromotoru.

Benzínové fukary se jeví jako nejvýkonnější, ale mohou být také nejhlučnější. Nalezneme takové, které je možno přenášet při práci v ruce nebo je lze nosit na zádech.

S úklidem listí ale pomůže i motorová sekačka, kterou většina majitelů zahrad doma jistě má. Poikud jí nastavíme na největší výšku, můžeme listí rovnou sbírat. Kdo má nůž umožňující mulčování, rovnou listí mírně nadrtí a tím sníží jeho objem. 

Kam s ním

Hromady listí na zahradě bude potřeba smysluplně odstranit. Ať už budete listí kompostovat nebo ho vyhazovat do sběrného dvora, na jeho odnos ze zahrady určitě využijete skládací koše. Praktický skládací mechanismus pro úsporu místa při skladování je lehký díky látkovému potahu a plastové konstrukci. Ideální pomocník pro úklid spadaného listí nebo posekané trávy. Hranatý tvar pro snadné ukládání shrabaného materiálu. Integrovaná pružina koš automaticky zdvihne do výšky. Odolnost koše proti roztržení a plísním zaručuje jeho dlouhou životnost a snadnou údržbu.

Ideální je takto přemístit listí přímo na kompost, kde vám poslouží jako výborná zásobárna živin pro vaše záhony a pěstované rostliny. Listí lze také použít jako nastýlku okolo stromů a keřů, kde bude plnit funkci mulče. Přesto, že chcete mít na zahradě před zimou opravdu uklizeno, neuškodí, pokud ponecháte třeba v rohu zahrady několik malých kupiček listí. těmito kupičkami vezmou zavděk drobní živočichové jako ježci, různí obojživelníci nebo hmyz. Záskají tak skvělou noclehárnu a bezpečný úkryt před predátory a odmění se vám následně pomocí s lovem škůdců a nevítaných zvířecích návštěvníků.

Zdroj informací: Fiskars

Publikováno: 21. 11. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce