reklama

Které odrůdy třešní jsou vhodné k výsadbě?

Na každé zahradě by neměly chybět třešně, které jsou prvním ovocem roku. Jsou velmi odolné a daří se jim téměř ve všech oblastech. Poradíme, jaké vybrat vhodné odrůdy k výsadbě podle velkosti zahrady, jak je správně zasadit a na co si dát pozor, abyste mohli co nejdříve sklidit chutné plody, které mají široké využití.

i (Zdroj: (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
Výsadba třešní je vhodná v říjnu (Zdroj: (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Třešně jsou prvním ovocem, které můžete na zahradě sklízet již v květnu. Jsou ovocem, které je velmi oblíbené nejen čerstvé, ale i zpracované a lze je vysazovat téměř ve všech oblastech. Pozor jen na místa, ve kterých hrozí pozdní mrazíky, které mohou rozkvetlé třešně poškodit. Stromky dávají přednost středně těžké, na živiny bohaté, teplé, poněkud hlinité půdě, která je propustná a má střední vlhkost. Pokud bude půda příliš promočená, může stromům hrozit klejotok.

Třešně vysazujte do méně vápnité půdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Třešně vysazujte do méně vápnité půdy

Výsadba je vhodná do málo vápnitých půd, ve kterých stromy lépe prospívají a mají delší životnost. S hodnotami půdy s pH vyšším než 7 mohou stromy trpět chlorózou, která může vést k jejich odumření. Třešně mají nároky na chlad v trvání 800-1 200 hodin s teplotami pod 7 °C.

Třešně potřebují k bohaté úrodě teplou a chráněnou polohu. Stromy pěstované na mělkých chudých půdách budou plodit malé plody a nedožijí se vysokého věku. Pro rané odrůdy jsou příznivější teplejší oblasti. Středně pozdní a pozdní odrůdy jsou chuťově velmi lahodné, je nutné je však opatřit proti červivosti. Dorůstají do výšky i šířky 7,5 m někdy i více.

Jako podnož může sloužit ptáčnice. Většina odrůd není samosprašná a je vhodná do velkých zahrad a sadů, kde budou vysázeny nejméně dva stromy. Zákrskové podnože nejsou tak rozšířené jako u jiných druhů ovocných stromů. Přesto na zahradu průměrné velikosti vybírejte odrůdy, které se opylí vlastním pylem, ideální je zákrsek nebo vějířovitá palmeta, kterou je nutné vyvázat k plotu nebo stěně, omezuje se tím její přírůst.

Zralost třešní je důležitá pro výběr odrůdy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zralost třešní je důležitá pro výběr odrůdy

Tímto způsobem je chráněna před deštěm a okusem ptáků (toto poškození způsobuje praskání plodů těsně před sklizní). Nezapomeňte, že tento druh třešní potřebuje podpěru a podpůrné dráty. Vzdálenosti mezi stromy dodržujte v rozpětí 5 až 5,5 m jak pro vějířovité palmety, tak i polokmeny. K dostání jsou standardní odrůdy, které jsou uvedeny v státní odrůdové knize pod č. 1–47.  Doba zralosti se udává v „třešňových týdnech“ (kód TT) každý po 10 dnech.

Rychlice německá, též známá pod názvem Primavera, je odrůda s dobou zrání 1 TT. Roste středně bujně do široké koruny. Její velkou výhodou je, že je mrazuvzdorná. Vysazujte jen s dobrými opylovači. Výnos je středně vysoký, plody jsou pevné velké srdcovky s tmavou až černě rudou barvou, mají sladkou lahodně nakyslou chuť.

Kassinova raná s dobou zralosti 2 TT je odrůda rané třešně, která má bujný růst. Potřebuje půdu bohatou na živiny, je méně přizpůsobivá a choulostivá na mráz, na těžkých půdách trpí klejotokem. Kvete středně časně a není samosprašná. Plody jsou velké, černě rudé zbarvené srdcovky, chutné a měkké. Strom je náchylný na vítr i déšť, plody snadno praskají.

Dönissenova třešeň s dobou zralosti 5 TT je odrůda třešně, která má bujný a vzpřímený růst, vhodná i pro lehké půdy. Není samosprašná a její plody jsou pevné světle žluté chrupky s kořenitou sladkou chutí. Vzhledem k netypické barvě je méně napadána ptáky.

Bílé květy kvetoucí třešně
i (Zdroj: (Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
Bílé květy kvetoucí třešně

Böttnerova odrůda s dobou zralosti 5 TT roste bujně, strmě do výšky a není samosprašná. Daří se jí na teplých půdách a je choulostivá na déšť. Kvete středně časně a plodí velmi bohatě. Plody jsou chrupky s velkými pevnými plody, které jsou zářivě červené barvy s výbornou kořenitou chutí.

Velká černá chrupka je odrůda s dobou zralosti 5-6 TT, která roste středně bujně. Je choulostivá na mráz a déšť, proto vyžaduje teplou a lehčí půdu a není samosprašná. Trpí na klejotok i moniliový úžeh a je napadána vrtulí třešňovou. Kvete středně pozdě a má střední výnos. Plody jsou velké, tmavohnědé až fialové barvy s aromatickou sladkou chutí. 

Shneiderova třešeň je odrůda s dobou zralosti 5-6 TT, která roste bujně. Nemá velké nároky a potřebuje střední propustné půdy. Je náchylná k moniliovému úžehu a je citlivá na déšť. Kvete středně pozdě a není samosprašná. Má velký výnos a plody jsou velké chrupky s tmavě červenou barvou a lahodnou chutí a jsou vhodné ke konzervování.

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; eagri.cz

Publikováno: 21. 10. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská