reklama

Král podzimních zahrad kvete i na chudých půdách nebo zavážce

Rozchodníky jsou takovým malým zázrakem v zahradě. Bohatě kvetou až do mrazů, můžeme je využít v různých typech výsadeb a vyžadují poměrně specifickou péči. Na následujících řádcích si řekneme vše o sázení, pěstování a množení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysoké rozchodníky rostou skoro všude, jen nesnášejí přemokřenou půdu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rozchodníky patří do skupiny sukulentů, které jsou velmi snadno pěstovatelné v zahradách. Snesou pěstování na zelené střeše, v trvalkových výsadbách, dokonce i v nádobách. Jejich specifická péče o ně spočívá v tom, že zcela minimalizujete zálivku. Rozchodníky mají rády plné slunce, rostou i v několik let neopečovávané půdě a svými květy rozzáří zahradu po boku podzimních chryzantém a aster.

Zaměříme se hlavně na vyšší odrůdy, které mají výrazné červenofialové květy a svým vzrůstem jsou v případě některých druhů schopné dosáhnout takové výšky, jaké dosahují například třapatky. Vysoké rozchodníky vysazujte ve skupinách hlavně zjara, ale dopřejte jim dostatek místa.

Tam, kde je na živiny bohatá půda, rostliny velmi rychle zesílí a zhoustnou takovým způsobem, že vytvoří dokonalou kvetoucí zástěnu. Jediné, co jim opravdu nesvědčí, je pěstování na zamokřených jílovitých půdách. Zjara také přistupte k omezení růstu některých kusů, které rychle zesílily, a to tak, že trsy rozdělíte na několik menších. Tím nemusíte kupovat nové rostliny.

Rozchodníky vyniknou, když je začleníte do větších trvalkových výsadeb
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rozchodníky vyniknou, když je začleníte do větších trvalkových výsadeb

Během léta rozchodníky žádnou zvláštní péči nevyžadují, prospívají na sluníčku, ve stínu a velmi rychle se zaběhlo dokonce i jejich pěstování v nádobách, kde ale nesmí chybět opravdu účinný systém drenáže k odvodu vody pryč. Na zamokřeném místě rostliny rychle začnou chřadnout, a pokud nezjednáte nápravu, uhynou, což je škoda.

Nejenže to jsou překrásné rostliny, zároveň ale až do podzimu bohatě kvetou a lákají nejen včely. Velkou zajímavostí je, že se jedná o tak nenáročné exempláře, které vám porostou i na zasypané zavážce. Jako zcela nejvhodnější se jeví jejich společná výsadba s dalšími trvalkami, jako jsou třapatky, bohyšky, denivky a další. Před zimou rozchodníky zbavte všech květů.

Nezapomínejte na odstřižení odkvetlých květů, hlavně pak před zimou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nezapomínejte na odstřižení odkvetlých květů, hlavně pak před zimou

Nezapomínejte na jejich přikrytí chvojím, což úspěšně zabrání v jejich případném vymrznutí v zimě, kdy je teplota hluboko pod bodem mrazu a není sníh.

Publikováno: 19. 10. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček