reklama

Jak dokázat, aby náš komín rozkvetl?

Rozkvetlý komín? Ale ano, jde to. A je úplně jedno, jestli je to váš komín na domě nebo třeba obrovský tovární komín. Právě jeden takový komín vám představíme a tvůrce nápadu vám vypočítá, kolik taková legrace stojí peněz a času.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozkvetlý komín v České Skalici je jedinečnou a jedinou atrakcí svého druhu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rozkvetlý komín

Pokud pojedete náhodou do České Skalice, zastavte si zde u jedinečné  atrakce, kterou zde mají jako jediní v republice. Tou atrakcí je tovární komín. Ne, neslouží jako cvičná lezecká stěna, ani se z něho neprovozuje bungee jumping. Tento komín je kvetoucí. Za nápadem a realizací stojí pan Petr Janeček, resp. ředitel společnosti, která komín vlastní.

Komín nalezneme v areálu V Lukách v České Skalici. Je vysoký 40 m a jak to tak bývá, zub času se na něm i na přilehlém areálu pěkně podepsal. Současná společnost, která areál koupila, se ale rozhodla, že vsadí na inovaci a originalitu. Areál zrekonstruovala a zrenovovala, pod komín byla nainstalovaná pergola a celé okolí se osázelo květinami a okrasnými rostlinami. Samotný komín se rovněž osázel. Že vám to přijde jako novinářská kachna? Přesvědčte se na vlastní oči.

Nejvhodnějšími rostlinami jsou surfinie
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejvhodnějšími rostlinami jsou surfinie

Osazování komínu květinami začalo již v roce 2013. Než ale komín rozkvetl, bylo potřeba spousty práce. Především spočítat, kolik to bude stát peněz i času, zda bude dostatečný tlak vody při zalévání květin shora a zejména, jak truhlíky nebo květináče na komín upevnit.

První volba padla na surfinie a muškáty. Následně se ale ukázalo, že povětrnostní podmínky ve 40m výšce spíše nahrávají surfiniím a že křehké muškáty nevydrží nápor větru nebo deště neboť jak známo, komíny běžně střechu nemají. 

V tomto roce se truhlíky na komíně osázely růžovofialovými surfiniemi. Střídají se zde spolu kultivary růžové surfinie Pink Vein s fialovými Deep Purple. Tato kombinace vytváří dokonalou barevnou propojenost a surfiniím se zde opravdu daří, neboť vytvářejí nádherné a bohaté převisy.

Při správné péči vám budou surfinie kvést od jara do podzimu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při správné péči vám budou surfinie kvést od jara do podzimu

Komín v číslech

  • výška - 40 m
  • počet rostlin - cca 1500 ks
  • počet truhlíků - asi 350 ks
  • zahradní hadice - asi 1 km délky
  • spotřeba vody - 4 000 l (4 m³) za den

Pokud máte doma také komín nebo jinou stavbu, kterou byste rádi podobným způsobem osázeli, postupujte takto:

Základem jsou truhlíky, ideálně samozavlažovací. K nim je potřeba instalovat soustavu hadic, která bude do truhlíků přivádět vodu (těžko budete denně šplhat po žebříku a zalévat velké množství květin konvičkou). Hadice je nutno napojit na vodovodní řad. 

Truhlíky je potřeba propojit systémem zavlažovacích hadic
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Truhlíky je potřeba propojit systémem zavlažovacích hadic

Důležitý je i výběr rostlin zejména kvůli povětrnostním vlivům, které je budou během roku ohrožovat. Dbejte proto na důsledný výběr, aby vaše snaha nepřišla velmi rychle vniveč. Pamatujte také na to, že taková krása něco stojí, a i když budete mít originální výzdobu, jakou svět neviděl, nebude to zdaleka zadarmo a návratnost takové investice je téměř nulová.

Surfinie

Surfinie byly vyšlechtěny z původních petúnií. Tyto rostliny tak získaly větší odolnost proti povětrnostním vlivům a jsou po zdravotní stránce více odolné. Surfinie zakoupíte v mnoha barevných provedeních a nesčetných kultivarech. Můžete mít jak surfinie plnokvěté, tak převislé. 

Surfinie vytváří mnoho barevných variant
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Surfinie vytváří mnoho barevných variant

Základem úspěšného pěstování je dobře propustný, mírně kyselý a vyživený substrát. Musí být bohatý na rašelinu, železo, dusík a draslík. Pokud chcete surfinie předpěstovávat, vysazujte sazenice již v únoru a březnu, výsadba rostlin do truhlíků pak počká až do května.

Při výsadbě dbejte na to, že surfinie milují teplo a světlo, tudíž jižní strana je pro ně nejideálnější. Ale pozor, nevysazujte je na přímé slunce, jinak dojde k popálení listů a květů. Také pozor na přemíru zálivky, nadměrná vlhkost může způsobit rozvoj plísní a hniloby kořenů. 

Plnokvěté nebo převislé surfinie kvetou bohatou záplavou květů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plnokvěté nebo převislé surfinie kvetou bohatou záplavou květů

U plnokvětých surfinií pak rostliny pravidelně zaštipujte, čímž podpoříte jejich košatění a bohatou násadu květů. Před zimou surfinie uložte do vnitřních prostor, celou rostlinu o polovinu zakraťte a dopřejte jí slunné místo. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov; rozkvetlykomin.cz; ifaster.cz

Publikováno: 20. 10. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová