reklama

Líska je keř vhodný do každé zahrady, právě teď je doba jeho výsadby!

Máte rádi lískové oříšky, které jsou velmi chutné a obsahují zdraví prospěšné látky? Vysaďte si rychle rostoucí keř, který se cení pro své plody i zimní jehnědy. Právě podzim je vhodný k jeho výsadbě. Poradíme, jaké odrůdy vysadit, kde je vhodné místo na zahradě a jak o keře pečovat, aby dobře prospívaly.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lískový keř dorůstá výšky 3-5 m. Je právě vhodný čas na jeho výsadbu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Líska obecná (Corylus avellana) nebo líska největší (Corylus maxima) je nenáročný rychle rostoucí opadavý keř, který je vhodný do užitkové i okrasné zahrady. Dřevina je rozšířena po celé Evropě kromě velmi studených severských oblastí. Vyskytuje se ve světlých lesích, na březích potoků, ale i na křovinatých stráních. Pokud si na zahradě vysadíte lísku, získáte rostlinu, která je originální, okrasná, svěží a její plody vám zajistí velmi prospěšné látky pro lidský organismus, především zdravé tuky,

Bez řezu dorůstají lísky do výšky 3-6 m, proto se hodí spíše do prostornějších zahrad. Keře jsou opadavé a jednodomé, nejlépe plodí při chladném a vlhkém létě. Jejich nároky na chlad jsou 800-1 200 hodin s teplotami pod 7 °C. Mrazy pod -10 °C mohou poškodit samčí květenství (jehnědy), samičí květy (kočičky) jsou na chlad méně citlivé. Lísky obecná i největší jsou větrosprašné, některé jsou schopné opylit se vlastním pylem.

Kvetoucí líska je silným alergenem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kvetoucí líska je silným alergenem

Výsadba

Lísky vysazujte na chráněné a částečně zastíněné místo. Není vhodná poloha na jižních a jihozápadních polohách, neboť samičí květy kvetou mnohem dříve, a tím se pyl vypráší dřív, než jsou samčí blizny schopné se oplodnit. Nejlepší půda prospěšná pro dobrý vývoj je s hodnotou pH 6. Pozor na příliš úrodnou půdu, způsobí nadbytečný měkký růst a výnos nebude tak velký. Půda by měla být dostatečně propustná s přiměřenou vlhkostí.

Půdu postačí zkypřit na dva rýče. Osvědčily se výsadby ve skupinách nebo řadách na vzdušných, světlých a málo větrných polohách. Vzdálenosti keřů ve skupinách udržujte v rozmezí 4-5 m, v řadách 3-4 m. Výsadba do husté pohledové clony tvarované řezem je vhodná v rozmezí 2-2,5 m a výsadbu od okraje zahrady dodržte ve vzdálenosti 2 m.

Pokud chcete bohatou úrodu, vybírejte z odrůd vyšlechtěných jako velkoplodé např. „Hallská obrovská“, která je velmi dobrým opylovačem pro ostatní odrůdy (líska obecná je jako opylovač nevhodná). „Lombardská červená“ je vhodná jako okrasná i užitková líska. Pro keřovou výsadbu využijte dvouleté rostliny, pro stromkové lísky jednoleté šlechtěnce na lísce turecké (Corylus colurna). Štěpovanci rodí dříve než keře vegetativně vyšlechtěné. 

Plody lísky obsahují minerály, vitaminy, stopové prvky, oleje, kyselinu listovou, vlákninu a další látky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plody lísky obsahují minerály, vitaminy, stopové prvky, oleje, kyselinu listovou, vlákninu a další látky

Péče

Lísky nezapomínejte pravidelně plít a mulčovat, v suchém období přiměřeně zavlažujte. Půdu, která není bohatá na živiny, je nutné přihnojovat nejlépe na jaře vyváženým minerálním hnojivem v dávce 105 g / m². Na ochranu plodů před škůdcem nosatcem lískovým využijte na jaře a znovu v časném létě postřik insekticidem, např. metationem.

Řez a tvarování

Lísky obecná i největší se pěstují jako keře s otevřeným středem, každý s kmenem vysokým 45 cm a osmi až dvanácti hlavními větvemi. U mladých keřů zkracujte hlavní výhony v zimě na 55 cm, mohou se potom vytvořit kvalitní postranní výhony. Rovněž odstraňte všechny postranní výhonky u kmínku rostoucí u země. Následující zimu zkraťte postranní výhonky, odstraňte všechny nadměrně silné vzpřímené výhonky.

V pozdním létě můžete pořezat výhonky technikou „nalamování“, kterou vytvoříte více samičích květů. Postačí nalomit delší postranní výhonky v polovině jejich délky a nechat je viset. V zimě tyto výhonky zkraťte na tři až čtyři pupeny.

Sklizeň a skladování  

Plody lísky, lískové oříšky, se se urodí poprvé po třech nebo čtyřech letech. Plody mimo skořápky mají češule neboli punčošky, které se při zralosti oříšku zbarvují nejčastěji do žluta. Takové plody seberte a usušte na vzdušném a suchém místě.

Tip:

Líska je vhodná nejen pro své plody, ale může sloužit jako živý plot, nebo vytvořit skvostný solitér na udržovaném trávníku či oddělit tematicky odlišné části zahrady.

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; zahradnictvi-flos.cz

Publikováno: 23. 10. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská