reklama

Skleník si na podzim zaslouží trochu péče

Na podzim máme plno práce nejen na zahrádce. Měli bychom se zaměřit i na skleník a pařeniště, protože i tato místa bývají často zdrojem škůdců a chorob. Máme pro vás několik rad, jak skleník a pařeniště snadno vydezinfikovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Skleník je zdrojem výborné zeleniny, na podzim si ale zaslouží trochu péče (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Skleníky a pařeniště jsou nejen zdrojem vynikající a chutné zeleniny, ale také častým zdrojem škůdců a chorob, které nám komplikují život. Ze škůdců jde hlavně o mšice, molice nebo svilušky, z houbových chorob se zde pak vyskytují především plísně. U paprik, okurek i rajčat je jednoznačně nejhorší chorobou plíseň bramborová, která dokáže zničit úplně celou úrodu. Proto je nutné, abyste napadené rostliny vhodně zlikvidovali.

V dnešní době není možné tyto rostliny pálit, protože to zakazují obecní vyhlášky. Odstraněné nemocné rostliny je nejlepší odvézt do bioodpadu. Podobné je to i se škůdci, jejich vývojová stádia se mohou skrýt přes zimu do půdy a na jaře poté napadnou nové rostliny. Problém zde bývá také se slimáky, kteří napadají především mladé rostliny.

Čištění oken skleníku vodou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Čištění oken skleníku vodou

Ve skleníku nejprve začínáme čištěním konstrukce. Pečlivě očistíme všechna okna a také se podíváme, zda nejsou povoleny šrouby konstrukce. Zinkovanou konstrukci skleníku stačí otřít pouze vlhkým hadrem, aby vypadala jako nová. V klasických sklenících je možné využití parního čističe, který dokonale odstraní veškerá rezidua škůdců a chorob. Poté se začneme věnovat půdě.

Desinfekce dusíkatým vápnem se provádí až na jaře. Na podzim je velmi vhodné vydatně pohnojit kravským nebo koňským hnojem a tento hnůj zarýt. Hnůj při svém rozkladu vydává velké množství tepla, které zlikviduje nejednoho škůdce v půdě. Stejně postupujeme i v pařeništi.

Pouhé zrytí nestačí, hnůj nejen obohatí půdu, ale pomůže i s její desinfekcí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pouhé zrytí nestačí, hnůj nejen obohatí půdu, ale pomůže i s její desinfekcí

Pro dokonalou desinfekci se používají sirné svíce, které vytváří pro škůdce toxické výpary. Zlikvidují mšice, molice nebo svilušky, ale zatočí i s mladými slimáky. Před zahájením vykuřování je však nutné mít skleník vyčištěný, zrytý a připravený na zimu. Sirnou svíci zapálíme a uzavřeme ve skleníku, kde ji necháme hořet ve starém hrnci. Nejlepší je to provádět již v podvečer, kdy nelétá hmyz, a tak ani posledním včelám neuškodí. Následující den skleník otevřeme a vyvětráme. Nyní je dokonale vydesinfikovaný a připravený na zimu.

Pařeniště je možné vykouřit také. Mnohokrát pouze postačí je na zimu odkrýt, zrýt a ponechat přes zimu plně otevřené. Rytím se na povrch dostane spousta škůdců, hlavně pak vajíčka slimáků, ty a i ostatní zničí zimní mrazy. Okna z pařeniště odklidíme na bezpečné místo, ze skleníku demontujeme automatické otevírání a skleník uzavřeme.

Před jeho zazimováním je vhodné také demontovat okapy, pokud je máte, aby je sjíždějící sníh neponičil. Velká váha sněhu může znamenat i pro samotný skleník docela velký problém zvláště tehdy, pokud začne pršet. Levné skleníky je nutné zevnitř alespoň mírně podepřít trámy nebo kulatinou z důvodu ochrany před jejich pokroucením.

Zdroj informací: buildex.cz; agronatura.cz

Publikováno: 25. 10. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček