reklama

Pusťte se do výsadby ovocných keřů

Ovocné keře rybízu, angreštu nebo josty si můžete vysadit ještě teď na podzim. Patří k velmi rozšířeným plodinám, které jsou nenáročné na pěstování a mají široké uplatnění v kuchyni. Poradíme, jaké druhy vybrat, kde je vysadit a jak je ochraňovat, aby správně plodily.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)))
Podzim je vhodný na výsadbu ovocných keřů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ovocné keře červeného, bílého a černého rybízu, stejně tak angreštu a josty, jsou v našich klimatických podmínkách nenáročné na pěstování a jejich plody obsahují množství vitaminů a minerálů, které jsou velmi prospěšné pro zdraví. Jednotlivé ovocné keře vybírejte zdravé a při vysazování postupujte opatrně, aby se neolámaly bazální pupeny.

Vysazujte jednoleté keříky, které mají dva až tři silné výhonky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vysazujte jednoleté keříky, které mají dva až tři silné výhonky

Červený a bílý rybíz

Oba rybízy potřebují chladnější a vzdušné stanoviště, které je osluněné. V oblastech s teplým podnebím je vhodné částečné zastínění. Místo by mělo být chráněno před větrem, jinak se budou kmínky lámat. Rovněž je nutné je chránit před vysokým žárem, jinak může dojít k jejich spálení. Ideální stanovitě je na okraji zahrady. Vysazujte do středně těžké, spíše lehčí, půdy, s kyselostí pH 6, která je bohatá na živiny.

Keřový rybíz dává vyšší výnosy a je snazší na pěstování oproti stromkovému, který ke svému růstu potřebuje oporu např. kůl. Odrůdy se dělí na rané, polorané a pozdní. Plody se dají zavařovat, konzervovat i zmrazovat. Pozdně zrající odrůdy jsou vhodné na želé, protože mají větší obsah kyselin.

Bílý rybíz potřebuje stejné podmínky jako červený
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Bílý rybíz potřebuje stejné podmínky jako červený

Půdu pro výsadbu zryjte v místě do hloubky dvou rýčů a dobře prohnojte do spodu kompostovou zeminou nebo zahradnickým substrátem. Na lehčích půdách je vhodné přidat humusovité hnojivo. Jednotlivé rostliny vysazujte ve vzdálenostech 1,2-1,5 m od sebe, kordony 30 cm a vějíře 1,6 m od sebe. Vysazujte střídavě více odrůd, i když jsou samosprašné, opylení z druhé rostliny vám zaručí vyšší výnos.

Černý rybíz

Černý rybíz potřebuje chladnější stanoviště. Keř kvete časně, a proto je náchylný na poškození mrazem. Místo by mělo být osluněné a chráněné před větrem. Roste na všech typech půd s pH 6,5 -7. Nejvhodnější je hluboká a vláhu zadržující půda, pozor na zamokřené a slabě rozpustné půdy. Připravte ji stejně jako půdu pro červený a bílý rybíz.

K výsadbě jsou ideální jednoleté keře. Stromkovitý tvar není vhodný, protože roste do velké těžké koruny. Keře mezi sebou potřebují rozestupy 1,7 až 2,2 m, u živého plotu 1,2 až 1,5 m, a pokud budete vysazovat u zahradního plotu, dodržte vzdálenost 1 m. Rozdílné odrůdy vysazujte střídavě, některé jsou samosprašné a střídání zaručí vyšší výnos. Plody černého rybízu obsahují vitaminy C, P, A a B a mají všestranné použití.

U černého rybízu vysazujte keře s osvědčením
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
U černého rybízu vysazujte keře s osvědčením

Angrešt

Tyto ovocné keře potřebují výživnou hlinitou půdu, která je na slunečném místě. Vysazujte do lehčích půd, kde je zaručen polostín s poněkud chladnější polohou. Místo připravte stejně jako u rybízu. U těchto ovocných keřů vybírejte ty keřové, protože mají vyšší výnos. Stromkové potřebují ke svému růstu kůl, který sahá až do koruny, kde se musí přivazovat.

Vybírejte odrůdy s rozdílnou dobou zralosti. Veškeré odrůdy jsou samosprašné. Stromkové angrešty vysazujte ve vzdálenosti 1-1,2 m, keřové ve vzdálenosti 1-1,5 m, u živých plotů trochu blíže. Vzpřímeně rostoucí odrůdy vysazujte hlouběji. Převislé odrůdy jsou jako keře méně vhodné.

Angrešt se pěstuje snadno
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Angrešt se pěstuje snadno

Josta

Keř nemá zvláštní nároky na výsadbu, je mrazuvzdorný. Při výsadbě je nutné dodržet stejná pravidla jako u černého rybízu. Jedná se o odrůdu vyšlechtěnou křížením černého rybízu a angreštu. Plody mají velkost angreštu, hladkou slupku, tmavě černou barvu a jsou velmi osvěžující.

Josta je na pěstování nenáročná
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Josta je na pěstování nenáročná

Správnou volbou odrůdy a další péčí dáváte ovocným keřům dobrý předpoklad k pravidelným a bohatým sklizním.  

Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; eagri.cz; zahradaweb.cz 

Publikováno: 26. 10. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská