Ovocné keře rybízu, angreštu nebo josty si můžete vysadit ještě teď na podzim. Patří k velmi rozšířeným plodinám, které jsou nenáročné na pěstování a mají široké uplatnění v kuchyni. Poradíme, jaké druhy vybrat, kde je vysadit a jak je ochraňovat, aby správně plodily.
Ovocné keře červeného, bílého a černého rybízu, stejně tak angreštu a josty, jsou v našich klimatických podmínkách nenáročné na pěstování a jejich plody obsahují množství vitaminů a minerálů, které jsou velmi prospěšné pro zdraví. Jednotlivé ovocné keře vybírejte zdravé a při vysazování postupujte opatrně, aby se neolámaly bazální pupeny.

Červený a bílý rybíz
Oba rybízy potřebují chladnější a vzdušné stanoviště, které je osluněné. V oblastech s teplým podnebím je vhodné částečné zastínění. Místo by mělo být chráněno před větrem, jinak se budou kmínky lámat. Rovněž je nutné je chránit před vysokým žárem, jinak může dojít k jejich spálení. Ideální stanovitě je na okraji zahrady. Vysazujte do středně těžké, spíše lehčí, půdy, s kyselostí pH 6, která je bohatá na živiny.
Keřový rybíz dává vyšší výnosy a je snazší na pěstování oproti stromkovému, který ke svému růstu potřebuje oporu např. kůl. Odrůdy se dělí na rané, polorané a pozdní. Plody se dají zavařovat, konzervovat i zmrazovat. Pozdně zrající odrůdy jsou vhodné na želé, protože mají větší obsah kyselin.

Půdu pro výsadbu zryjte v místě do hloubky dvou rýčů a dobře prohnojte do spodu kompostovou zeminou nebo zahradnickým substrátem. Na lehčích půdách je vhodné přidat humusovité hnojivo. Jednotlivé rostliny vysazujte ve vzdálenostech 1,2-1,5 m od sebe, kordony 30 cm a vějíře 1,6 m od sebe. Vysazujte střídavě více odrůd, i když jsou samosprašné, opylení z druhé rostliny vám zaručí vyšší výnos.
Černý rybíz
Černý rybíz potřebuje chladnější stanoviště. Keř kvete časně, a proto je náchylný na poškození mrazem. Místo by mělo být osluněné a chráněné před větrem. Roste na všech typech půd s pH 6,5 -7. Nejvhodnější je hluboká a vláhu zadržující půda, pozor na zamokřené a slabě rozpustné půdy. Připravte ji stejně jako půdu pro červený a bílý rybíz.
K výsadbě jsou ideální jednoleté keře. Stromkovitý tvar není vhodný, protože roste do velké těžké koruny. Keře mezi sebou potřebují rozestupy 1,7 až 2,2 m, u živého plotu 1,2 až 1,5 m, a pokud budete vysazovat u zahradního plotu, dodržte vzdálenost 1 m. Rozdílné odrůdy vysazujte střídavě, některé jsou samosprašné a střídání zaručí vyšší výnos. Plody černého rybízu obsahují vitaminy C, P, A a B a mají všestranné použití.

Angrešt
Tyto ovocné keře potřebují výživnou hlinitou půdu, která je na slunečném místě. Vysazujte do lehčích půd, kde je zaručen polostín s poněkud chladnější polohou. Místo připravte stejně jako u rybízu. U těchto ovocných keřů vybírejte ty keřové, protože mají vyšší výnos. Stromkové potřebují ke svému růstu kůl, který sahá až do koruny, kde se musí přivazovat.
Vybírejte odrůdy s rozdílnou dobou zralosti. Veškeré odrůdy jsou samosprašné. Stromkové angrešty vysazujte ve vzdálenosti 1-1,2 m, keřové ve vzdálenosti 1-1,5 m, u živých plotů trochu blíže. Vzpřímeně rostoucí odrůdy vysazujte hlouběji. Převislé odrůdy jsou jako keře méně vhodné.

Josta
Keř nemá zvláštní nároky na výsadbu, je mrazuvzdorný. Při výsadbě je nutné dodržet stejná pravidla jako u černého rybízu. Jedná se o odrůdu vyšlechtěnou křížením černého rybízu a angreštu. Plody mají velkost angreštu, hladkou slupku, tmavě černou barvu a jsou velmi osvěžující.

Správnou volbou odrůdy a další péčí dáváte ovocným keřům dobrý předpoklad k pravidelným a bohatým sklizním.
Zdroj informací: J. Höhne, P. G. Wilhelm: Dvanáct měsíců v zahradě; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; eagri.cz; zahradaweb.cz
Publikováno: 26. 10. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská