reklama

Jak se elegantně zbavit plevele bez chemie

Likvidace plevele není snadná ani v nejlépe udržované zahradě. Jednou z možností je chemická likvidace, to ale může poškodit i zbylou zahradu. Lepším a mnohem citlivějším přístupem je pravidelná péče, likvidace plevele už v zárodku a použití nechemických prostředků a postupů. Zahrada i okolní příroda se vám odvděčí.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zlikvidujte plevel účinně a bez chemie (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Poradíme vám, jak se zbavit plevele účinně a ekologicky. O tom, že v boji s nenáviděným plevelem je chemie nejrychlejší a nejúčinnější, není pochyb, ale není na škodu myslet i na přírodu a zbytečně si nezničit půdu agresivními přípravky. Mohli byste totiž poškodit i rostliny, které zničit nechcete, a chemické přípravky se působením deště a dalších povětrnosních vlivů postupně přenášejí na další místa a do volné přírody. Zkuste proto méně invazivní a k přírodě šetrnější postupy a přípravky.

Mechanická likvidace plevele

Jasnou volbou je samozřejmě ruční likvidace, tedy vytrhání nežádoucích rostlin. V ideálním případě plevel vytáhněte z půdy i s kořeny. Nicméně je to pracné, namáhavé a vhodné na malých místech a při pravidelné údržbě, když jsou jednotlivé rostlinky ještě velmi malé a slabé. U větší plochy, případně u zakládání nového záhonu, je lepší půdu rozrýt, a pak vytrhat a vysbírat maximum rostlin a kořenů. Pak půdu ještě ošetřete před vysazením nového záhonu tak, abyste maximálně eliminovali nový plevel. 

Nejrychlejší likvidací je jednoduše plevel vytrhat ručně i s kořeny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nejrychlejší likvidací je jednoduše plevel vytrhat ručně i s kořeny

Udušení plevele kartonem a igelitem

Pokud potřebujete ošetřit celou velkou plochu před založením nového záhonku, pomozte si kartonem nebo igelitem. Stejně tak si můžete vypomoci novinami nebo velkým pytlem na odpadky. Noviny namočte a slepte k sobě, abyste simulovali karton. Rozložte igelit či kartony na celou plochu a nechte takto zakrytou půdu několik týdnů. 

Jak zlikvidovat urputný pýr

Pýr je jedna z nejvytrvalejších rostlin, a tím i nejobávanější plevel. Podobně vás může potrápit pampeliška nebo svlačec. Univerzální princip, jak se zbavit takového plevele, je zamezení přístupu světla. V tomto případě využijte kolem záhonku karton, geotextilii nebo aspoň igelit. Bude to tvat několik týdnů i měsíců, než se úplně zbavíte podzemní části. Zakrytím ale postupně kořenový systém bez přístupu světla a živin přes zelenou část rostliny uhyne.

Doporučený postup: Na půdu nasypte vrstvu částečně rozloželého hnoje, pak rozložte například kartony tak, aby se překrývaly, a až pak nasypte zhruba 15-20cm vrstvu kompostu, ze které bude růst zelenina. Kolem takového záhonu vytvořte lem z kamenů nebo cihel. Zahrádka tak bude chráněna před plevelem z půdy a nemusíte nic okopávat a vytrhávat. Likvidovat budete jenom nové nežádoucí rostliny. Záhon kontrolujte co nejčastěji a jakýkoliv malý plevel vytrhněte už v zárodku, aby se nestihl rozrůst a vysemenit. Tím vaše práce nepřijde vniveč. 

Pro zamezení růstu plevele můžete použít igelit nebo karton
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro zamezení růstu plevele můžete použít igelit nebo karton

Mulčovací kůra nebo posekaná tráva

Stejně tak dobře poslouží mulčovací kůra nebo právě posekaná tráva. Nasypte je na plochu, kterou chcete zbavit plevele, nebo používejte pravidelně kolem všech záhonů, keřů apod. Udržíte tak zahradu bez plevele po delší dobu a bez větší námahy. Skvěle poslouží i piliny nebo seno. Pokud máte v okolí možnost sehnat takový materiál, směle do toho. 

Zalití plevele horkou vodou

Skvělým pomocníkem je horká voda. Na těžko přístupných místech, v mezerách mezi kameny, v drážkách venkovní dlažby a podobných místech si s plevelem snadno poradíte tak, že ho polijete horkou vodou. Je potřeba voda o teplotě aspoň 98 °C, taková zahubí nejen viditelnou část rostliny, ale naruší i její kořeny. Dávejte proto pozor, abyste polili jenom místa a rostliny, které chcete zlikvidovat. 

Zkuste mu to pořádně osolit

Plevel, který chcete zlikvidovat, uřízněte těsně nad zemí a zbylé stonky nasolte obyčejnou kuchyňskou solí. Při aplikaci dbejte, abyste mířili dobře a nasolili jenom řezy. Příliš soli půdě nebude svědčit a zbylým rostlinám by to také nemuselo udělat nejlépe. 

Domácí postřik miřte přesně na plevel, abyste nepoškodili rostliny kolem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Domácí postřik miřte přesně na plevel, abyste nepoškodili rostliny kolem

Domácí roztok na hubení plevele

Pro větší plochy a urputnější plevel si připravte roztok z 30 ml octu, 30 g soli a 3 kapek saponátu na mytí nádobí. Roztok aplikujte pomocí rozprašovače. Dávejte i tady pozor a miřte přesně na plevel. Jemnější forma je roztok 1 díl octu na 3 díly vody. Tento postřik je méně agresivní a bude potřeba více aplikací. Oba roztoky likvidují vrchní část rostliny, ne přímo kořeny. Je potřeba víc aplikací, než se kořeny rostliny bez horní části zadusí a uhynou. 

Kam s plevelem

Pokud se vám povedlo vytrhat a vykopat plevel, můžete ho dále v zahradě zužitkovat. Hodí se jako biomasa do kompostu. Stejně tak ho můžete využít při mulčování nebo jako zelené hnojivo. Ve všech případech se ale musí jednat o rostliny bez semen. V opačném případě by nepracoval vytrhaný plevel ve váš prospěch, ale právě naopak. A další velmi zajímavá skutečnost je, že velká část plevele je jedlá a může nám poskytnout cenné vitaminy, minerály a fytochemikálie. Mezi ty nejznámější patří pampeliška, kopřiva a dokonce i pýr. 

Některý plevel, jako například pampeliška, je silně léčivá rostlina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některý plevel, jako například pampeliška, je silně léčivá rostlina

Než plevel zlikvidujete, zjistěte si o něm více

Spousta plevele je velmi prospěšná, plná vitaminů a zdraví prospěšných látek. Divili byste se, kolik tzv. plevele jsou vlastně léčivé dary z přírody. Před jeho likvidací si zkuste dohledat název a informace o dané rostlině, případně si jej nasušit a využít jako čaj či léčivou tinkturu. Pokud se vám nějaký plevel na zahradě a v okolí domu náhle rozroste nebo se objeví nová rostlina, zkuste se na ni zaměřit. Třeba zjistíte, že je to právě ta léčivka, kterou zrovna potřebujete. 

Zdroj informací: jarabak.cz; Facebook

Publikováno: 24. 10. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná