reklama

Pěstování begonie začíná v lednu: Teď je správný čas na výsev semen

V lednu je ta správná doba na výsev letniček, které mají dlouhou dobu klíčení. Mezi takové patří begonie stálekvetoucí (Begonia semperflorens) nebo, chcete-li, voskovka. Abychom tuto populární letničku mohli v květnu vysadit ven, musíme začít s předpěstováním v zimě. Pěstování begonií ze semen je sice náročnější, ale kouzlo vlastnoručně vypěstovaného za tu námahu stojí!

i (Zdroj: istock.com)
Pěstování begonií je docela snadné (Zdroj: istock.com)

Begonie stálekvetoucí (Begonia semperflorens), oblíbená a vděčná nízká letnička, která se hodí k plošným výsadbám, na obruby záhonů a do nádob, se rozmnožuje každoročně opakovaným výsevem. Ve své domovině, Jižní Americe, je vytrvalým keřem nebo polokeřem, zmlazujícím se ze spodních větví. U nás se přezimování nevyplácí, a proto se pěstují jako jednoleté. Mezi letničkami má begonie stálekvetoucí nejdrobnější semeno a dlouhou dobu vegetace – v jednom gramu osiva může být až 80 000 semínek!

Jak postupovat při výsevu 

1. krok: semínka vysejeme na povrch substrátu

Jemná semínka si udržují klíčivost až 4 roky a dvouleté klíčí lépe než jednoleté. Vyséváme je do lehké, prosáté zeminy, nejlépe do písčité směsi listovky a rašeliny. Na urovnaný povrch substrátu po mírném přitlačení semena vysejeme na povrch a mírně přimáčkneme hladkým prkénkem nebo lopatkou. Na osetou nádobu položíme tabulku skla a umístíme na světlo do prostoru s teplotou 22–24 °C. 

Semínka vysejeme na povrch substrátu
i (Zdroj: istock.com)
Semínka vysejeme na povrch substrátu

2. krok: výsevy rosíme mírně vlažnou vodou

Výsevy rosíme mírně vlažnou vodou každý den, tabulku skla v pří­padě potřeby ráno a večer obracíme nebo otíráme, aby se předešlo zaplísnění výsevů. Jestli zeminu před použitím sterilizujeme párou nebo dezinfikujeme formalínem zředěným na 1, plíseň se neobjeví nebo jen vzácně. Po vyklíčení rostlinek teplotu snížíme na 16–18 °C a zároveň snižujeme i vzdušnou vlhkost.

Výsevy rosíme mírně vlažnou vodou
i (Zdroj: istock.com)
Výsevy rosíme mírně vlažnou vodou

3. krok: sazenice begonií vysazujeme ven v květnu

Vzrostlé saze­ničky nesázíme do květináčů, nýbrž přímo na záhon v pařníku na vzdálenost asi 8 × 8 cm. Doporučuje se mírně přistínit, aby se nemusely mladé sazenice příliš větrat. Počátkem května ukončíme stínování a větráme vydatně, aby se rostliny otužily. V tu dobu begonie stálekvetoucí vyseté v lednu již pokvetou a do poloviny května, kdy se obyčejně vysazují, vyrostou ve slušné sazenice. Sazenice voskovky vysazujeme ven až po „zmrzlých“.

Sazenice vysazujeme ven v půlce května
i (Zdroj: istock.com)
Sazenice vysazujeme ven v půlce května

Tip:

Před výsevem se vyplatí provést zkoušku klíčivosti osiva, kdy vezmeme předem spočítaný vzorek semen, umístíme je na navlhčenou vatu či buničinu a podle toho, kolik semen vzejde, spočítáme klíčivost. Vzejdou-li 4 semena z 10, máte 40% klíčivost – v tomto případě se již nevyplatí vysévat zbytek semen. Raději si koupíme semena nová. 

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 7. 1. 2024, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová