reklama

Víte, kdy je ta ideální doba pro zakládání záhonů?

Nastal podzim a práce na zahradě vrcholí. Připravujeme se nejen na blížící se zimu, ale zároveň také využíváme právě toto období pro činnosti, pro které je právě na podzim ten nejvhodnější čas.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzim je ideální doba pro zakládání záhonů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pro založení nového záhonu je nejlepší doba právě na podzim

Důležité je vybrat vhodné umístění záhonu. Mělo by se jednat o místo chráněné před větrem, kam zároveň po většinu dne svítí slunce. Stejně důležitá je kvalita půdy. Pro pěstování je nejvhodnější hlinitopísčitá zemina. Těžkou a nepropustnou půdu lze zlehčit promísením s pískem, do písčité půdy přidejte kompost.

S dokonalým promísením vám pomůže kultivátor. Kultivátor nejenže zvládne do půdy zapracovat kompost a hnojiva tak dokonale, jak to ručně není možné zvládnout, ale také ulehčí zdlouhavé a namáhavé pravidelné rytí a rozkopávání drnů, a navíc zkrátí na zlomek času. V malých záhonech vystačíte s lehkým elektrickým kultivátorem, velké rozlehlé záhony zvládne výkonnější motorový stroj. I malý akumulátorový kultivátor zvládne v záhonech práci za 10 lidí.

Práci výrazně ulehčí kultivátor
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Práci výrazně ulehčí kultivátor

Záhon nejprve vyměřte a vyznačte provázkem a kolíky. Při rytí se drn obrátí směrem dolů, a tak většina trávy do jara odumře. Lepší je však drn strhnout, vyklepat z něho zem a dát jej na kompost, kde se rozloží. V kompostu ale drny skládejte kořeny vzhůru. Při podzimním založení záhonu si také po zrytí můžete pomoci tmavou plachtou z netkané textilie, kterou záhon zakryjete. Plevele a trávy bez světa spolehlivě odumřou.

Tip:

Elektrický kultivátor nazývaný také jako elektrická motyčka je výkonný pomocník, který dokáže ušetřit každoroční dřinu všem zahrádkářům i pěstitelům při obdělávání záhonů. V podstatě se jedná o zařízení, jehož nožové ústrojí rychle rotuje v půdě, čímž ji rozrušuje přibližně do hloubky 18 - 20 cm. Tím umožní přístup vzduchu do půdy, zároveň lze však využít i k jejímu promísení s kompostem nebo hnojivy.

Práce s rýčem dá opravdu zabrat. Kultivátor je pomocník k nezaplacení

Na podzim během rytí můžete záhon vyhnojit. Čerstvý hnůj není možné zarýt až na jaře, protože by rostliny spálil. Nejlepší je samozřejmě koňský hnůj, není-li však jiná možnost, dobře funguje i hnůj granulovaný. Rytí provádějte na hloubku rýče, případně na maximální hloubku, jakou umožní kultivátor. Po zrytí rýčem je nutné rozkopat hroudy a záhon uhrabat do roviny, aby půdu nesplavovala voda. S kultivátorem je práce snazší, ten půdu pomele na drobná zrnka, a tak stačí záhon jen lehce srovnat hráběmi.

Rytí provádějte na hloubku rýče
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rytí provádějte na hloubku rýče

Pokud nevytváříte pole pro pěstování brambor, vyplatí se záhon rozdělit na menší záhonky oddělené cestičkami tak, abyste pohodlně dosáhli na kterékoli místo v záhonku. Není od věci dát kolem záhonů betonové obrubníky. Jsou prakticky nezničitelné, dokonale oddělí záhon a zabrání splavování zeminy ze záhonu při deštích a zalévání. Podobnou službu zajistí i dřevěné obrubníky, je však nutné použít kvalitní tvrdé dřevo, jinak vydrží jen pár sezón. Životnost lze prodloužit tak, že je od zeminy oddělíte fólií.

Pokud budete prkna mořit nebo chránit nátěrem, používejte jen takový lak, který nekontaminuje půdu. Na cestičky můžete použít také prkna, ale jak už jsme si řekli, dlouho nevydrží. Lepší volbou jsou betonové dlaždice. Dobrá volba je například záhony olemovat betonovými obrubníky a cesty vysypat štěrkem, ten je odolný a propouští vodu. Chcete-li mezi záhony nechat trávník, pamatujte na to, že jej budete muset sekat, a tak se mezi záhony musíte vejít se sekačkou.

A kdy se dočkáte první úrody? Je důležité počítat s tím, že přes zimu půda slehne, a tak ji bude na jaře nutné opět prokypřit. Zde je opět výhodou, pokud vlastníte kultivátor. Prvních ředkviček se můžete dočkat již 28 dní po vysetí.

Zdroj informací: HECHT MOTORS s.r.o.

Publikováno: 28. 10. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce