reklama

Pozdní zelí je dobrou a výnosnou alternativou k letním odrůdám

Zelí patří ke stálicím zeleninových zahrad, a to především kvůli vysokému obsahu vitaminu C, minerálů a dalších látek. Díky své chuti je základem mnoha pokrmů, především salátů. Právě nastává čas pro sklizeň pozdních odrůd. Víte, jak je pěstovat a jaké odrůdy si vybrat?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pozdní zelí dává vysoký výnos, pozor ale na napadení škůdci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zelí hlávkové patří k plodinám 1. trati, tedy k druhům, které mají vysoké nároky na půdní struktury. Pro pěstování jsou nejvhodnější především lehké až středně těžké půdy hlinitého typu, které jsou bohaté na živiny, nejsou ve stínu a také disponují větší vodozdržností. Podzimní vyhnojení před pěstováním zelí je  tedy na místě. Rychle vysychající půdy nejsou pro pěstování zelí vhodné, typicky například půdy na větrných místech, kde může být problém také tehdy, pokud je půda chudší, prostá humusu. Právě zde dochází při letních přísušcích až k výraznému zpomalování růstu.

Mladá sazenice zamulčovaná slámou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladá sazenice zamulčovaná slámou

S pěstováním hlávkového zelí začněte již v březnu až dubnu, kdy je čas výsevů, a to buď do skleníku, nebo do květináčků vyplněných kompostovou půdou. Pozor na vydatné zalévání semenáčků, stávají se častým terčem houbových chorob, které je mohou zahubit nebo způsobí jejich zakrnění. K vysazení na finální stanoviště přistupte po dokonalém nakypření půdy, nejlépe v květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.

Během vegetace pravidelně a vydatněji zalévejte, hlavně pak tehdy, když rostliny začínají tvořit hlávky. Pozor ale na správnou techniku zalévání, vždy je nutné zalévat ke kořenům, protože přílišné vlhčení růžice má za následek v extrémních případech až její hnilobu. Je nutné být ostražitý zvláště pak tehdy, když se na zahradě objeví bělásci, jejichž larvy mohou významným způsobem zelí poškodit. Jako vhodnou ochranu nasaďte rostlinám kryt v podobě bílé netkané textilie, která běláskům zabrání v kladení vajíček na rostliny. Pokud to nestihnete, pak je nutné rostliny až do sklizně pravidelně kontrolovat.

Sklizeň pozdních odrůd právě probíhá, některé vydrží na záhonu až do zimy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Sklizeň pozdních odrůd právě probíhá, některé vydrží na záhonu až do zimy

Ke sklizni pozdních odrůd přistupujte od konce září. Důležitá je správná technika sklizně a vhodné uložení hlávek, aby nedošlo k jejich zkáze. Ostrým nožem dořežte hlávku pod jejím krčkem, odstraňte odstávající listy a celou hlávku následně očistěte rukou. Poté je uložte do bedýnky na suché a chladné místo, to platí pro kultivary vhodné pro skladování. Při dobré péči hlávky vydrží až do příštího jara.

Řez hlávkou odrůdy Kalibos, všimněte si jejího špičatého tvaru
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Řez hlávkou odrůdy Kalibos, všimněte si jejího špičatého tvaru

Mezi velmi výnosné odrůdy patří Pourovo pozdní s velkými hlávkami načervenalé barvy, které váží kolem 3 kg. Je to odrůda vhodná na krouhání. Z novějších odrůd je pak vhodná Ritmo F1, podobně jako předchozí typ je určena pro kruhárenské zpracování. Zajímavá je červená salátová odrůda Kalibos, které má špičatou hlávku s hmotností do 2 kg a hodí se především do salátů. Univerzální pozdní odrůdou je Portoza F1, kterou můžete skladovat nebo i zpracovávat dle libosti.

Zdroj informací: dobrasemena.cz, ceskestavby.cz

Publikováno: 29. 10. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich