reklama

Zazimujte ibišek a oleandr tak, aby vám na jaře opět krásně vykvetly

Zaměřte se teď na důležitou část péče o zahradu, a to zazimování choulostivých rostlin. Ibišek a oleandr potřebují na podzim zvláštní péči. Rostliny, které pěstujete v přenosných nádobách, už můžete začít přemisťovat do chráněných chladných místností a ty venkovní ukryjte pod pořádnou vrstvu kompostu, listí či chvojí. Pokud si dáte tuto menší námahu, na jaře vám zahrada opět krásně rozkvete.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na zimu je potřeba dobře ochránit kořeny choulostivých rostlin, aby zahrada příští rok opět krásně rozkvetla (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zazimování choulostivých rostlin, jako jsou cibuloviny, tropické rostliny a další citlivé částí naší zahrady, by mělo být teď vaší prioritou. Ne každá kráska, kterou si na zahradě pipláme, je stavěna na bezproblémové přežití zimy v našich podmínkách. Chcete-li se těšit i příští rok z krásné zahrady, je nutné se o ni postarat i teď na podzim. Pořádně uklidit a rostliny, které zůstávají v půdě, dobře zazimovat. Větší péči potřebují zejména cibuloviny a citlivější rostliny, jako je ibišek a oleandr.   

Ibišek můžeme pěstovat v půdě i v přenosné nádobě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ibišek můžeme pěstovat v půdě i v přenosné nádobě

Zazimujte si správně choulostivý ibišek

Ibišek americký, bahenní i velkokvětý přezimuje pouze v kořenech. Horní, nadzemní část na podzim usychá. Na zimu je potřeba kořeny ale chránit, proto je zakryjte spadaným listím, silnější vrstvou mulčovací kůry, chvojím nebo jinou vhodnou alternativou. Ideálním postupem, zejména v severních a vyšších velmi chladných pásmech, je vytvořit opravdu hodně silnou přikrývku, aby kořeny ani náznakem nepromrzly. 

Nad rostlinu jednoduše navezte plné kolečko kompostu, navršte ještě pořádnou kupu listí nebo slámy a vše zajistěte větvemi. Tak zároveň krásně zužitkujete přebytky ze zahrady. Tato izolační vrstva ochrání kořeny ibišku a také poslouží jako přirozený úkryt pro zimující slunéčka, čmeláky nebo ježky. 

Venkovní ibišek ochráníte nasypáním listí na kořeny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Venkovní ibišek ochráníte nasypáním listí na kořeny

Odumřelou část rostliny na podzim nemusíte odstraňovat- Můžete ji případně jenom zkrátit, aby se vám lépe zasypaly kořeny, ale klidně to nechte až na jaro. Ochrannou vrstvu odstraňte v průběhu dubna podle aktuálních venkovních teplot. V poslední době nás překvapují mrazíky a sníh ještě v dubnu, tak na to pozor. Listí z krytu můžete pak ihned použít jako skvělý mulč, kompost rozhrňte kolem keře.

Ve chvíli, kdy vám obrazí čerstvý ibišek z kořenů, je dobré jej pak přihnojit a dodat sílu po zimě. Pokud máte zahradu v chladnějších oblastech, ibišek se vám probere až v květnu a klidně i později, proto se hned neděste a obrňte se trpělivostí. Nijak na tuto krásku nespěchejte.

Kráska jménem oleandr

Tuto středomořskou rostlinu pravděpodobně pěstujete v přenosné nádobě. Na zimu ji pak bez problémů můžete přenést do teplejšího prostoru a nevystavovat tak kořeny mrazivému počasí. Pro zazimování oleandru je nejideálnější vybrat světlou místnost s teplotou kolem 5 až 10 °C. Využít můžete světlý sklep, zimní zahradu, zasklený balkon, chladnější chodbu nebo skleník. Bez dostatku světla bude ztrácet listy.

Žádný další výrazný zásah ale do rostliny není potřeba. Snížená teplota zajistí, že se funkce rostliny zpomalí, proto snižte i pravidelnou zálivku. Zálivka v zimním období pro oleandr bude stačit jednou, dvakrát v měsíci. Ven rostlinu vyndejte nejdříve, až nebudou hrozit mrazy a teploty pod 10 °C. Ideální je postupný přesun, kdy ji v březnu dopřejete teplejší místo, aby se pomalu probrala ze zazimování, a až pak ji vyneste přímo ven. 

Oleandr nám při správné péči bude dělat radost i příští rok
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oleandr nám při správné péči bude dělat radost i příští rok

Oleandr stříhejte střídmě a opatrně

Oleandr zbytečně nestříhejte ani na podzim pro zazimování. Jenom ho přesuňte do interiéru, jak radíme výše, a odstraňte poškozené a suché části. Při silnějším zásahu byste mohli rostlinu připravit o kvetení. Mohli byste ho tím zablokovat dokonce na několik sezón.

Na podzim po odkvětu můžete udělat menší tvarovací řezy, oleandr vypadá hezky i v květináči, když mu ponecháte keřovitý tvar. Květy se tvoří na dvouletém dřevě, tak na to při tvarování myslete a ponechte si právě starší větve. Odstraňte ještě odkvetlá květenství rostliny a ponechte již do jara rostlinu v klidu. Do větší nádoby přesazujte raději až na jaře. 

Rostliny v přenosných nádobách na zimu ukliďte do chladnější klidné místnosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny v přenosných nádobách na zimu ukliďte do chladnější klidné místnosti

Pozor, oleandr je jedovatý!

Celá rostlina je jedovatá. Dřevo z oleandru ani nepalte a stříhejte raději v rukavicích. Dávejte zvýšenou pozor, aby se vám šťáva nedostala do očí nebo otevřené rány. 

Zdroj informací: levnepostriky.cz; cestakbydleni.cz

Publikováno: 28. 10. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Simona Sedláčková, Silva Pokorná