reklama

Lišejník na ovocných stromech je problém, vyžeňte ho pryč ze zahrady jednou provždy

Lišejník patří k zvláštním organismům, který je složený ze dvou zcela odlišných složek, hub a řas. Možná, že si jich na ovocných stromech moc nevšímáte, ale není to dobře. Tento parazit odčerpává stromům živiny, a tím se snižuje jejich výnos. A pokud přemýšlíte nad tím, jak se lišejníku účinně zbavit, pak jste na správném místě. Na následujících řádcích vám přinášíme rady, které se právě této problematice věnují.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lišejník není zajímavý organismus, nýbrž častý škůdce ovocných stromů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Lišejníky se staly tichým nepřítelem ovocných stromů. Na základě symbiózy řas a hub tento unikátní organismus porůstá kmeny a větve ovocných stromů. Avšak pokud se na některých stromech rozšíří, už začíná být zle. Velký výskyt těchto parazitických návštěvníků odebírá stromu živiny, navíc se v něm schovávají přes zimu škodlivé druhy hmyzu, a tak nejsou na stromech vítány.

Na lišejníky nejčastěji narazíte u starších ovocných stromů hlavně pak v místech, kde nesvítí slunce a je zde tak delší dobu zvýšená vlhkost, která je pro jejich vývoj optimální. Ovocné stromy je kvůli prevenci vhodné pěstovat co nejdále od jehličnatých stromů, které jsou právě nejčastěji jejich hostiteli.

Pravidelný prostřih korun riziko napadení lišejníky snižuje
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pravidelný prostřih korun riziko napadení lišejníky snižuje

Při malém výskytu se nejsnáze lišejníku zbavíte jeho oškrábáním z kmenu pomocí drátěného kartáče. Ale pozor, aby se výskyt opravdu omezil na maximum, položte pod kmen stromu plachtu. Veškeré spadané zbytky z jeho likvidace nedávejte ani do kompostu, ty musí na oheň, a to hlavně v rámci ochrany zahrady před škodlivým hmyzem. Pro základní ochranu postačí provádět pravidelnou kontrolu a prořez s cílem mít prosvětlenou korunu s minimem stinných míst.

Silnější výskyt už vyžaduje těžší kalibr. Někteří pěstitelé sáhnou po osvědčeném prostředku pro čištění, tlakové myčce, a lišejníky z kmenu otryskají. Avšak při této činnosti pozor na poškození kůry stromu velmi vysokým tlakem stříkající vody. Velmi účinnou a ekologickou variantou je speciální nátěr z 8 dílů vody, 1 dílu dřevěného popela a 1 dílu vápna. Vše se pravidelně každý den promíchává a po týdnu se vzniklá tekutina natírá na porostlé kmeny.

Postřik modrou skalicí je možné provádět v koncentraci do 20 g/l vody
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postřik modrou skalicí je možné provádět v koncentraci do 20 g/l vody

Také je možno sáhnout po měďnatých fungicidech jako Champion 50WP. V minulosti oblíbený Kuprikol již v obchodech neseženete. Při postřiku tímto přípravkem ale provádějte aplikaci buď brzy ráno, nebo až k večeru. Ještě i na podzim, zvláště za teplejších dnů, létá venku mnoho hmyzu.

Zdroj informací: magazinzahrada.cz

Publikováno: 3. 11. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček