reklama

Co dělá mírná zima se zahradou? Připravte se na invazi slimáků!

Pokud je zima mírná a teploty nadprůměrné, nastává problém. I když jsou meteorologové v předpovědích opatrní, už dnes se zemědělci, ale i zahrádkáři, dívají do budoucna s obavami. Co znamená mírná zima pro zahradu? Připravte se na slimáky!

i (Zdroj: pixabay.com)
Slimáci nejsou v žádném případě milými a vítanými návštěvníky zahrady (Zdroj: pixabay.com)

Mírná zima znamená invazi slimáků a zmatenou přírodu

Odborníci tvrdí, že podobně teplá zima jako je ta letošní přichází zhruba jednou za osm až devět let. Nadprůměrné prosincové i lednové teploty zcela zmátly přírodu. Na mnoha místech kvetou stromy, jarní rostliny už začaly růst a zvířata, která měla ještě zůstat v úkrytech, se toulají. Metabolismus zvířat i rostlin se totiž řídí dlouhodobým teplotním průměrem a délkou světlé části dne. Jestli v zimě stoupají teploty nad bod mrazu, příroda si myslí, že přichází jaro nebo že je ještě podzim.

Podle délky dne by měla být však ještě zima. A protože rostlinám podzim velí chystat se na zimní spánek, zima spát a jaro přichází budit, rostliny tak nevědí co dělat. Takže když pak přijde najednou mráz, najde řadu rostlin nepřipravených. Květy pomrznou a rostliny na jaře budou muset vytvořit náhradní výhony, které budou slabší, a bude jich méně. U pěstovaných rostlin bude i menší výnos.

Rostliny nevědí, na čem jsou
i (Zdroj: pixabay.com)
Rostliny nevědí, na čem jsou

Pranostikám se už nedá úplně věřit

Někdejším předpovědím počasí podle chování zvířat a přírody se prý už moc věřit nedá. Naše prababičky dokázaly poměrně přesně ze slupek cibule určit, jaká bude zima. Teď to už neplatí. Ještě donedávná platilo, že vysoké krtince na louce znamenají tuhou zimu. Omyl, dnes krtci usilovně pracují celou zimu. Nebo že velká úroda hub a plodů předpovídá tuhou zimu. A ejhle, loňský podzim přál houbařům, ale tuhá zima nikde.  

Krtci usilovně pracují celou zimu
i (Zdroj: pixabay.com)
Krtci usilovně pracují celou zimu

Ať už letošní zima dopadne jakkoliv, jedno je jisté, musíme být na jaře připraveni na všechno. A možná nás příroda mile překvapí a instinkt rostlin a zvířat bude respektovat. Vždyť příroda je skutečně mocná.

Co mírná zima způsobuje zemědělcům a zahrádkářům

Teploty nad bodem mrazu během zimního období podporují množení škůdců a šíření houbových onemocnění. Může dojít k urychlení vegetačního růstu, tím i rychlejšímu nástupu hmyzu (vos, mravenců, komárů), což může znamenat poškození porostu s reálným dopadem na budoucí sklizeň.

I když vinaři vítají mírné zimy, jejich problémem zůstává množení škůdců a plísní, a tím zvýšené použití chemie nutné na jejich ničení. Také včelaři se obávají o své včeličky. V teplé zimě začínají plodovat mnohem dříve, čímž se fyzicky vyčerpají a mohou pak uhynout hlady. A rozkvetlé zahrady pak mohou zbytečně čekat na opylení.

Mírná zima umožňuje přežít všem plžům, včetně jejich vajíček, které invaze slimáků nakladla do půdy. Musíme se tedy připravit na jarní invazi plzáků. Odborníci očekávají invazi klíšťat, která v mírné zimě přežívají celoročně. Aktivní jsou od 5 °C. Po zimě jsou hladová, proto bude hledat hostitele včetně člověka.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 25. 11. 2022, Autor: Marta Pawlicová, Profil autora: Marta Pawlicová