reklama

Jak správně zazimovat rákos a rozveselit zahradu

Okrasné traviny a rákosí je potřeba na zimu zazimovat. Někdo sází na radikální sestřih, ale to nemusí být nejideálnější způsob. Máme pro vás tip, jak zdravěji a zároveň veseleji a vtipněji rákos zazimovat. Dodáme mu mnohem víc síly pro přežití zimy a zároveň nám bude dělat radost i přes podzimní a zimní období. A potěšíte určitě také vaše děti.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rákos je potřeba správně zazimovat a vytvořit tak útočiště i pro drobné živočichy (Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Okrasné traviny a rákosí je potřeba na zimu zazimovat. Někdo sází na radikální sestřih, ačkoliv tím rostliny může díky mrazu poškodit, někdo traviny a rákos svazuje do snopů. Nám se líbí a doporučujeme svazování do snopů. Zároveň si můžete se zazimováním rákosu pohrát a vytvořit různé dekorace a milé postavičky, které přes zimu vaši zahradu oživí a ozvláštní. A pokud máte děti, budou mít z takové zahrady radost a určitě se v ní dosyta zabaví. Nechte se námi inspirovat a popusťte i uzdu své vlastní fantazii.

Co se vám bude hodit:

  • svazovací pásky
  • barevné lepicí pásky
  • formy na pískoviště
  • kuličky z polystyrenu
  • malé dřevěné kulatiny 
  • odolné barvy
  • vázací zelený drát
  • rychletrvrdnoucí beton
  • případně sádra
  • miska a špachtle
Využijte formičky na písek a polystyrenové formy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Využijte formičky na písek a polystyrenové formy

Zamíchejte si podle návodu rychletvrdnoucí beton, případně sádru. Formičku ve tvaru krokodýla, žáby, autíčka, vlaku nebo cokoliv jiného svažte na jednom či dvou místech drátem, aby se vám forma po nalití a tvrdnutí hmoty nedeformovala, ale udržela si svůj tvar. Do drátem zpevněné formy nalijte hmotu a nechte vytvrdnout. Použijte formu, ze které bude možné snadno tvrdou sošku pak vyklepnout. Nejsou vhodné zahnuté okraje, otvor menší než samotný tvar sošky apod.

Vyrobte si figurky z rychletvrdnoucího betonu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyrobte si figurky z rychletvrdnoucího betonu

Polystyrenové koule provrtejte, umístěte drát, aby bylo možné kouli na rákos umístit. Kouli natřete načerveno, použijete ji jako nos. Na dřevěné kulatiny namalujte černé kuličky, abyste dosáhli efektu očí. Provrtejte dírku a umístěte drátek pro upevnění na rákos. Barvu na kuličce nechte zaschnout, a pak vše dejte na rákos svázaný do snopu. Vytvoříte tak milou postavičku. Můžete ji pojmenovat a požádat tohoto vašeho zahradního skřítka o ochranu zahrádky přes zimní období. 

Pomocí drátu upevněte na rákos oči a nos
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomocí drátu upevněte na rákos oči a nos

Rákos na zimu nestříhejte, ale svažte do snopů. Můžete jej nazdobit podle našich tipů a vytvořit si tak veselé skřítky, nebo vymyslet jiný typ zdobení. Polystyrenové koule můžete namalovat různými barvami a pověsit na rákos podobně jako na stromeček a vytvořit si tak vánoční atmosféru i venku. Různé sošky podle našeho návodu z betonu či sádry rozmístěte pod rákosem a vytvořte tak hravou zahradu a veselé místo pro děti. Suchý rákos pak stříhejte až na jaře a můžete z něj pak vytvořit rákosové iglú pro děti, kam si na jaře a v létě určitě rády zalezou.

Z rákosu můžete vytvořit pro děti přírodní stan
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Z rákosu můžete vytvořit pro děti přírodní stan

Květy rákosu můžete použít pro dekoraci do domu, na terasu i ven. Stačí je jako kytici vložit do vázy a podle velikosti umístit na schody, na stůl nebo kamkoliv se vám to bude hodit. Vydrží opravdu dlouho a nepotřebují vodu. 

Květy rákosu jsou skvělou nevadnoucí dekorací
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Květy rákosu jsou skvělou nevadnoucí dekorací

Proč o rákos pečujeme a je dobré se o něj starat a mít ho na zahradě i v zimě?

Rákos je krásná a jednoduchá rostlina, která nabízí úkryt řadě drobných živočichů a ptactvu. V rákosí si své útočiště najdou živočichové i v zimě, proto je přínosné rákos na zahradě pěstovat a dobře se o něj starat. Příroda vám to určitě oplatí dobrou úrodou každý rok.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Publikováno: 6. 11. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná