reklama

Připravte na zimu oblíbené trvalky, v příštím roce se vám odvděčí

V samotném návalu podzimních prací můžete zapomenout na trvalky a jejich zazimování. Někteří z vás sice možná namítnou, proč je nenechat jejich osudu, ale pokud chcete mít zahradu i příští rok krásně kvetoucí, nedělejte to a raději se začtěte do našeho článku. Poradíme vám, jak trvalky zazimovat tak, aby po zimě zase vyrazily s nebývalou silou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trvalky udělají během roku spoustu parády, zaslouží si ale řádně zazimovat (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Většina trvalek patří ke zcela nenáročným druhům. Až na výjimky jim nevadí sluníčko, horko, sucho nebo časté dešťové přeháňky, každoročně během léta vám ukážou svoji pravou a nefalšovanou krásu, díky které se budete každé ráno budit s radostí, jak s nimi zahrada ožila. Aby ale kvetly i v následujícím roce, je důležitá příprava a jejich vhodné zazimování.

Rudbékie připravené na zimování
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Rudbékie připravené na zimování

S nastupujícím podzimem většina trvalek odkvétá a děláte správně, pokud odkvetlé trsy odstřihnete. V přírodních zahradách by na vás sice možná házeli nenávistný pohled, ale proč si trvalky zbytečně vysilovat tvorbou semen, když mohou za necelý rok zase velmi bohatě nakvést. Trvalky jako takové ale nestříhejte nikdy moc nakrátko, nechejte je vysoké vždy alespoň 10 cm. Čím je jejich výška menší, tím náchylnější mohou být k vymrznutí. Alespoň pár listů je nutné jim ponechat.

Trvalkový záhon pod ochrannou vrstvou z chvojí
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Trvalkový záhon pod ochrannou vrstvou z chvojí

Suché listy se nebojte ostříhat, zároveň z trsů odstraňte napadané listí. To by zde při jeho ponechání zahnívalo a poškozovalo i trvalky. Dalším krokem přípravy je opatrné vypletí prostoru mezi rostlinami. Plevel rostlinám odčerpává živiny, a tak po vypletí rozhoďte mezi jednotlivé kusy trochu rozleželého kompostu, který mírně zapravte do půdy.

Poslední procedurou je opatrné zakrytí všech trvalek chvojím. Můžete ho snadno získat, pokud některý z vašich sousedů či přátel provádí prořez jehličnanů. Chvojí má velkou výhodu, dobře ochrání proti vymrzání, ale je prodyšné a po následném odstranění na jaře z něj obratem vytvoříte například kvalitní štěpku. Ta je využitelná jako mulč nebo materiál na topení.

Šanta je sytě zelená i v pozdním podzimu, pokud ji zapomenete zakrýt, většinou jí mrazy neublíží
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Šanta je sytě zelená i v pozdním podzimu, pokud ji zapomenete zakrýt, většinou jí mrazy neublíží

Některé trvalky jsou avšak velmi odolné a zvládají zimní mrazy bez úhony. Například třapatka nachová je jejich dobrým příkladem, odolná je i šanta a z trvalkových keřů pak mrazy dobře zvládá i perovskie. Naopak velmi choulostivá na silnější mrazy je levandule, která v místech s teplotami hluboko pod bodem mrazu často vymrzá. Levanduli vůbec nezastřihávejte, před zimováním odstraňte jen květy a přikryjte chvojím. Ke kořenům také můžete nastlat listí ze zdravých stromů.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 8. 11. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich