Choroby rostlin a škůdci patří k životu každého pěstitele. Potýkají se s nimi každý rok. Je ale pravda, že každá pěstitelská sezóna je trochu jiná. Liší se od sebe mimo jiné i v tom, jaké choroby a škůdci rostliny ničí. Na tento problém se zaměřili naši odborníci z Receptáře prima nápadů Ludmila Dušková a Jan Kopřiva, kteří přinesli aktuální souhrn škůdců a chorob rostlin, které letos nešly přehlédnout.

Choroby rostlin a jejich škůdci
Choroby rostlin a jejich škůdci se rok od roku trochu mění. Mohou za to klimatické podmínky, které jsou každý rok příznivé pro něco jiného. Tak třeba letošní rok můžeme označit za rok mšic. Mšice totiž v letošním roce napadaly snad úplně všecko. Byly třeba na rybízu, na jabloních, byly také na paprikách, na zelenině, prostě letos zřejmě není žádná rostlina, kde by mšice nebyly.

Co jsou mšice?
Mšice se vyznačují škodlivým sáním. Jejich přítomnost zjistíme především tak, že nejdříve pravděpodobně objevíme mravence. To je neklamná známka toho, že tam mšice určitě budou. A když si potom lupou důkladně prohlédnete všechny listy, zjistíte, že tam mšice skutečně jsou. Mravenci si je dokonce vynáší do korun stromů a pěstují si je, protože mají rádi medovici, kterou mšice produkují.
Co s tím? Výhony, které už jsou nefunkční, je nutné odstranit. A jinak co se týká ošetření a redukce mšic, tak tu provedeme až brzy zjara, protože právě v tuto dobu se budou mšice zase zpátky na své hostitelské rostliny vracet z plevelů, a pokud je nepodchytíme brzy, to znamená ještě ve stádiu vajíčka nebo larvy, tak by se zase velmi brzy přemnožily.

Dalším letošním velmi často viděným škůdcem byla i sviluška
Svilušky v letošním roce potrápily především zeleninu. Projevují se tak, že vytvářejí v paždí listu jemnou pavučinku a následně list vysávají, takže list začíná postupně žloutnout.

Kromě svilušek se letos dařilo i padlí révovému
Padlí révové je houbová choroba, která napadá zelené části rostliny. Poznáte to velice dobře, protože když si hrozny prohlédnete, tak uvidíte na jednotlivých bobulích šedivé povlaky, které i po postřiku zůstávají. Navíc dochází i k praskání bobulí. Takže z tohoto důvodu nebuďte lítostiví nad tím, že takový hrozen budete muset radikálně odstranit. Odstřihněte ho.

Černá skvrnitost
Růže pak letos napadla známá černá skvrnitost. Jde rovněž o houbové onemocnění, které dokonce dokáže na listových plochách přezimovat, byť list spadne pod rostliny. Proto teď na podzim, až začnou růže pouštět listy, je nutné je odstranit a kompostovat je. Rozhodně listy nenechávejte ležet pod rostlinami, protože by zde houba přezimovala a v následujícím roce by opět došlo k infekci celých rostlin. Pokud si chcete být doopravdy jisti, že jste se této černé plísně zbavili, můžete do konce září provést postřik adekvátním fungicidem.
Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Publikováno: 2. 11. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová