reklama

Afrodiziakum, které roste přímo na vaší zahrádce

Podzimní bylinky se svými léčivými účinky nijak neliší od léčivých rostlin, které sbíráme v jinou roční dobu. Již od nepaměti jsou součástí lidských životů. Vaří se z nich nejrůznější čaje a odvary, přidávají se do jídla a také se používají do koupele či v podobě obkladů. Bylinky nerostou pouze ve volné přírodě nebo na zahrádce. Stejně snadno si je dnes každý z nás může zakoupit i v obchodě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní bylinky mají stejné léčivé účinky jako rostliny sbírané v jinou roční dobu Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Podzimní bylinky a vlastně veškeré plané rostliny ukládají na konci léta do svých kořenů a plodů veškerou sílu, kterou získaly přes léto. A právě léčivé rostliny sbírané na podzim nám mohou velice dobře posloužit v nadcházejícím zimním období, kdy většinu z nás trápí nejrůznější chmury a nemoci. Jedná se o bylinky, které většinou označujeme na svých zahrádkách jako plevel.

Někteří lidé tvrdí, že bylinka, kterou potřebujete, si vás jednoduše najde. Jednou z nich je např. pampeliška. Jedná se o rostlinu, která má úžasné očistné účinky na celý organismus, především však na játra. V tuto dobu získáváme z pampelišky kořeny, jež se suší při teplotě 60 °C. Následně je skladujeme ve skleněné dóze.

Skladování je u sušených kořenů pampelišky velice důležité, neboť jsou hydroskopické, což znamená, že nasávají zpět vlhkost. Usušené kořeny se používají při potížích nebo i preventivně ve formě odvaru. V současné době můžeme tuto léčivou bylinku koupit také v lékárně. Velice často pomáhá na očistu organismu pacientům po chemoterapii.

V tuto dobu získáváme z pampelišky kořeny, jež se suší při teplotě 60 °C
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
V tuto dobu získáváme z pampelišky kořeny, jež se suší při teplotě 60 °C

Další úžasnou bylinkou je pýr plazivý. Jedná se o rostlinku, která se používá opět na očistu organismu, především však ledvin. Oddenky, které v rámci souboje s rostlinou vyškubeme ze země, očistíme a nakrájíme na kousky. Suší se při teplotě zhruba 60 °C nebo přímo na sluníčku. Skladují se opět ve sklenici. V zimním období pak sušené a nakrájené oddenky přimícháváme do čajových směsí na podporu organismu, lepší trávení či pro celkové dokonalejší vyžití.

Mezi podzimní bylinky, které mají v tomto období veškerou sílu uloženou v kořenech, jsou lopuch větší, jenž je velice často zmiňován v asijské medicíně, a kostival. Kostival je určen na zevní použití především na hojení kloubů či nejrůznějších pohmožděnin. 

Na podzim též dozrávají šípky. Plody růže šípkové jsou právě v tuto roční dobu plné síly. Abychom si mohli jejich léčivou sílu uchovat pro nadcházející zimní období, musíme je nejprve usušit nebo zpracovat do formy marmelády. Pro sušení potřebujeme šípky plně zralé, tvrdé. Mohou se sušit celé, nebo je rozkrojíme na půl.

V této formě pak lépe vysychají a lépe se s nimi později pracuje. Jejich použití se podobá alchymii. Nasušené plody musíme vložit nejprve do studené vody a necháme je přes noc odstát. Druhý den se šípky vaří po dobu 10 minut. Po vypití odvaru šípky nevyhazujeme. Nejsilnější účinky má totiž druhý a třetí odvar.

Pro sušení potřebujeme šípky tvrdé, plné zralosti
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pro sušení potřebujeme šípky tvrdé, plné zralosti

Poslední podzimní bylinkou je kopřiva. Většina lidí sbírá převážně zjara mladé lístky rostlinky, které následně používají na špenát či nádivku nebo také k očištění organismu po dlouhém zimním období. V tuto dobu se však sbírají semínka a vyzrálé plody. Usušené celé plody můžeme následně přimíchat do nejrůznějších směsí, kaší i vloček.

Usušené plody můžeme přimíchat do nejrůznějších směsí, kaší i vloček
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Usušené plody můžeme přimíchat do nejrůznějších směsí, kaší i vloček

Tip:

Usušená semínka kopřivy smíchaná s medem prý působí jako afrodiziakum.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno

Publikováno: 4. 11. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová