reklama

Ochraňte buxus před zavíječem

Roste vám na zahradě okrasný keř ze zimostrázu neboli buxusu, ale v poslední době nijak dobře neprospívá? Příčinou může být zákeřný škůdce, který rostlinu napadl. Poradíme, jak rostlinu nejlépe ochránit před dravými housenkami zavíječe zimostrázového.

Krásný buxus lze ochránit před zavíječem zimostrázovým (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Buxus nebo též zimostráz obecný (Buxus sempervirens) je hojně využívaný okrasný keř v zahradách pro svou nenáročnost, praktičnost a vytrvalost. Jeho zelené tuhé listy vytvářejí nepropustné husté clony, které lze tvarovat sestřihem do různých geometrických tvarů. Daří se mu ve všech typech půd, na slunci i v polostínu a je mrazuvzdorný.

V posledních letech však tento vytrvalý keř napadá zákeřný škůdce zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis), který je invazivním druhem pocházejícím z východní Asie. První záznamy o jeho výskytu v Evropě pochází z roku 2006 a do České republiky pronikl o pět let později, kde se nejprve vyskytl v Národním parku Podyjí, a poté se začal šířit i na další území.

Jako příčina výskytu tohoto škůdce v Evropě se uvádí mezinárodní obchod s rostlinami. Tento motýl, který má rozpětí okolo 4 cm a je zbarvený do bíla s hnědým lemem, není nijak nebezpečný, ovšem jeho vývojové stadium v housence už ano. Samičky zavíječe zakládají 2-3 generace ročně. Zaměřují se především na střed keře.

Škůdcem zimostrázu je nenápadná housenka zavíječe
Škůdcem zimostrázu je nenápadná housenka zavíječe (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po vylíhnutí z keře vylétají malí bílí motýli
Po vylíhnutí z keře vylétají malí bílí motýli (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Po 5-10 dnech od nakladení vajíček se líhnou 5 cm řídce ochlupené housenky, které mají lesklé hlavy a černý pruh na hřbetě. Ihned po vylíhnutí začínají okusovat listy, stonky keřů nebo i kůru po dobu 20-25 dnů, než se zakuklí. Zimostráz je schopen se po okusu první generace rychle vzpamatovat. Kritická je pro něj však druhá a třetí generace, pokud zaútočí na stejném místě, začne keř osychat, až odumře.

Poznat buxus napadený zavíječem není snadné vzhledem k jeho hustotě. Preventivní kontrola v období od března do října není na škodu. Postačí keř rozhrnout a důkladně zkontrolovat. Starší housenky vytvářejí na zimostrázu nepravidelné pavučinky. Na listech může být patrný jemný okus nebo viditelné osychání. Trus pod keři v podobě zelných drobných granulí je rovněž znakem napadení housenkami. V neposlední řadě může být znakem i nezvyklý zápach.

Tento invazivní druh nemá v našem podnebném pásmu přirozeného predátora. Proto záchrana napadeného keře může spočívat v ručním sběru housenek, který je ale neefektivní vzhledem k časové náročnosti. Je nutné provádět kontrolu a sběr nejlépe každý druhý den. Snazším způsobem je vyplavení zavíječe silným tlakem vody směřujícím do středu rostliny. Při tomto způsobu je vhodné položit pod keře fólii, která zachytí housenky i případné nečistoty.

Ochránit zimostráz lze pomocí postřiku
Ochránit zimostráz lze pomocí postřiku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dalším způsobem může být biologický postřik, který spočívá ve využití bakterie Bacillus thuringiensis, která působí na zavíječe jako insekticid, ale pro ostatní živočichy není škodlivá. K dostání je v potřebách pro zahrádkáře a je nutné postupovat podle návodu. Postřik je nutné provést celoplošně od středu keře až po jeho okraj v době líhnutí či krátce po vylíhnutí larev, nejlépe 1-2× v rozmezí 7-10 dnů. U chemického postřiku je nutné dodržet návod, všechna doporučení a rovněž střídání produktů během celé sezóny.

Je-li poškození keře menšího rozsahu, je velká šance na jeho záchranu a keř rychle obroste. U většího poškození je nutné keři věnovat zvýšenou pozornost a nezapomínat na pravidelnou zálivku a kvalitní hnojivo.       

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; hubeni-skudcu.cz; ceskestavby.cz

Krásný buxus lze ochránit před zavíječem zimostrázovým (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Krásný buxus lze ochránit před zavíječem zimostrázovým (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Publikováno: 9. 11. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská