Zahrady jako podle pravítka a z módních katalogů už dávno nejsou in. Komu se líbí, ať si je buduje. My se podíváme, jak náročné je vybudovat takovou pohádkovou zahradu, která má v sobě prvky permakulturní zahrady a žije si tak trochu svým vlastním životem.
Pohádková zahrada
Co si představit pod pojmem pohádková zahrada? Může to být tisíc a jeden pohled. Dnes vás ale pozveme do skutečně pohádkové zahrady inspirované pohádkou Alenka v zemi za zrcadlem (Alenka v říši divů). Majitelkou takové zahrady je paní Irena Luxová, která se právě touto pohádkou a obdivem k hereckému výkonu Johnyho Deppa nechala inspirovat.
V její zahradě najdeme mnoho zajímavých zákoutí, a jak sama majitelka říká - budování takové zahrady jí trvalo před 20 let a stále nemá hotovo.

Zahrada je kombinací užitkové a okrasné části a ponejvíce připomíná permakulturní zahradu. Co si pod tímto pojmem představit? Permakultura je koncepce přístupu k zemědělství, přírodě a životnímu prostředí obecně usilující o udržitelnost nebo ještě lépe o regeneraci přírodních zdrojů. V zahradě paní Ireny nalezneme spoustu dekorativních prvků, které původně sloužily zcela jinému účelu.
Je to například velké množství koupelnového porcelánu, jehož sběratelkou paní Irena je. Porcelánové džbány a umyvadla ale neslouží jako mycí nádoby, nýbrž slouží jako pítka pro ptáčky a roztomilé vázy pro obrovské množství květin, kterými tato zahrada disponuje téměř v neomezeném množství. Společně s dekoracemi jsou tu ale také užitkové záhony se zeleninou nebo bylinkami.

Valnou většinu zahrady zaujímají dekorace ze zmíněné pohádky. Máte rádi králíčka Petra, pana Kloboučníka nebo kočku Šklíbu? Na vaší zahradě mohou právě tyto pohádkové bytosti ožít a připomínat vám příjemné chvíle, strávené u této pohádky.
Jak vytvořit pohádkovou permakulturní zahradu
Hlavními prvky permakulturní zahrady je udržitelnost a přírodní materiály. Sem zahrneme především kámen, dřevo či přírodní a také recyklované produkty. Permakulturní zahrada je taková, kde je co nejméně vidět zásah člověka.

Měla by fungovat bez použití chemie a průmyslově vyrobených hnojiv, jelikož vše má být v souladu s životním prostředím. Paní Irena svou permakulturní zahradu vkusně zkombinovala se zahradou anglickou, která ze základů permakulturní zahrady vychází.

Základní prvky anglické zahrady:
- trvalkové záhony
- tvarovaná zeleň v podobě živých stěn a plotů
- obruba okrasných i zeleninových záhonů
- rostliny zajímavé nejen barvou či tvarem květů, ale také olistěním, případně plody

Základní prvky permakulturní zahrady:
- pestrost prostoru
- nároky na živiny
- rozdílnost hloubky kořenění
- odlišná velikost rostlin
- minimální zásah člověka
- zachování všech druhů původních organismů
- použití materiálů jen z vlastní zahrady
- eliminace chemie
- šetrné zacházení s vodou

Hlavním úkolem takové zahrady je celoročně uživit rodinu a zároveň se postarat o další organismy, žijící v tomto prostoru. Okrasné prvky by měly být do zahrady zakomponovány nenásilně. Nejlépe je volit takové, které se zahradou splývají a nenarušují její celkový ráz.
Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky; dumazahrada.cz; czechtheworld.com
Publikováno: 13. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová