reklama

Jak se co nejlépe postarat o trávník teď v listopadu

O trávník je vhodné se postarat i na podzim, stihnete to ještě teď v listopadu. Trávník teď můžete ozdravit, provzdušnit, dosít osivo na chybějících místech, podle potřeby zavlažit a přihnojit a celkově dobře připravit na nadcházející zimu. Vezměte do ruky konev, hrábě, sekačku a vertikutátor, natáhněte holiny a pusťte se do práce.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
O trávník se před zimou stihnete postarat ještě teď v listopadu (Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Okrasný trávník v zahradě je takový přírodní koberec. Měl by být hustý, svěže zelený, na pohled příjemný a dokonalý. Měl by to být takový základní  ozdobný prvek zahrady nebo okolí domu. Pokud se vám takový trávník podaří vypěstovat, dokonale vám navodí pohodu a spokojenost pokaždé, když budete na zahradě trávit svůj čas. A také příchod domů s takovým trávníkem bude určitě mnohem příjemnější a radostnější.

O trávník je třeba se postarat i na podzim

Ať už máte dokonalý trávník, nebo mu daly zabrat výkyvy počasí v průběhu léta, můžete se o něj postarat a vylepšit ho ještě teď na podzim. A pokud jste to doteď nestihli, tak vyběhněte a postarejte se o svůj trávník ještě teď v listopadu. A čím dříve, tím lépe. 

Někdy nevzhledná místa nemusí způsobit sluníčko, sucho či špatná péče o zahradu. Často se jedná o poškození škůdci. Tiplice kladou vajíčka zejména do půdy a jejich larvy pak konzumují a poškozují kořenový systém rostlin. Na trávníku se pak objevují suchá a nevzhledná místa, tráva vypadává a snadno ji vytáhnete jako uvolněné trsy. S tím si snadno poradíte pomocí vertikutátoru. Vyberte vhodnou násadu a trávník důkladně vyčešte. Vyčesaný materiál z trávníku odstraňte, můžete ho použít na kompostování. Jednoduše ho shrábněte hráběmi a hoďte na hromadu.

Vertikutaci můžete provádět i na podzim jako poslední krok před zimním obdobím
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vertikutaci můžete provádět i na podzim jako poslední krok před zimním obdobím

Jak bojovat proti škůdcům

Poté je vhodné trávník ošetřit přípravkem proti parazitům. Proti larvám tiplic doporučujeme nasadit parazitické hlístice. Trávník je důležité před aplikací ošetřovacího roztoku zvlhčit, proto ho nejdříve zalijte. Pak si rozmíchejte roztok s hlísticemi, přidejte do konve s vodou a rovnoměrně aplikujte na celý trávník.

Velmi důležité je, aby byla plocha vlhká několik dní, proto dbejte, abyste trávník opakovaně prolévali, než dojde k dokonalému vsáknutí a zapravení tak hlístic ke kořenům a larvám tiplic. Zároveň by ale neměla voda na trávníku stát. Ta by mohla naopak celou ošetřující kůru poškodit, hlístice by mohla totiž zahubit. Zalévejte tedy podle aktuálního počasí, sucha či deště. Postřik proti tiplicím je nejvhodnější aplikovat v září a říjnu, proto s ošetřením neotálejte. 

Smíchejte směs podle návodu a nalijte do konve
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Smíchejte směs podle návodu a nalijte do konve

Před zimou je vhodné naposledy trávník posekat

Trávník je potřeba sekat pravidelně od jara do podzimu, ale později na podzim se nebojte v rámci péče o okolí svého domu trávník ještě naposledy také posekat. Tráva přes zimu samozřejmě neroste, ale není dobré ponechat zbytečně vysoký porost, mohl by být náchylný na plíseň. Nebojte se před zimou u posledního sekání zkrátit trávník na 3 cm. 

Shrabejte listí a poslední spadané plody

Hrabání listí patří k nejčastějším činnostem na podzimní zahradě. I spadané listí se díky vlhkosti, chladu a ranním rosám často stává živnou půdou pro rozvoj plísní, proto ho vždy shrabejte. Menší místa zvládnete pomocí hrábí, pokud máte větší zahradu, vezměte si na pomoc foukače nebo vysavače na listí.

Spadané listí ve většině případů můžete použít do kompostu a připravit si tak pro další jaro vlastní kvalitní hnojivo. Sbírejte také pravidelně spadané plody, a pokud je nevyužijete pro konzumaci či dekoraci, vhoďte je také na kompost. Na trávníku nikdy nenechávejte spadané ovoce hnít. Opět byste si zbytečně zadělali na rozvoj škodlivých plísní. 

Shrabejte posekanou trávu a zbylé spadané listí a plody
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Shrabejte posekanou trávu a zbylé spadané listí a plody

Dosejte prázdná místa

Na podzim můžete také doplnit prázdná místa vašeho trávníku. Dosev na podzim je ideální, vysoká vlhkost a nadále ještě příznivé teploty přes den i v noci zaručí, že se zasetý trávník dobře a snadno ujme. Taková místa můžou být poškozená třeba častým pobytem na trávníku při opalování, grilování, nebo dostal trávník zabrat různým dováděním dětí.

I při rekonstrukci domu dostane trávník hodně zabrat. Tato místo teď můžete osít a na jaře už bude opět vše v pořádku. Ideálně zvolte osivo podle zbylého trávníku, který máte, aby doplněná místa do celku přirozeně zapadla.

Vsaďte na podzimní hnojení 

Podzimní hnojivo je jiné než hnojivo na trávník, určené pro hnojení na jaře a v létě. Dbejte proto pečlivého výběru a vybírejte hnojivo vhodné právě pro hnojení na podzim. Takové hnojivo by mělo být bohaté zejména na draslík. Tráva díky němu zesílí, zpevní a snadněji přečká zimu bez větší úhony. 

Zalijte trávník pečujícím roztokem ještě před zimou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zalijte trávník pečujícím roztokem ještě před zimou

Zavlažování trávníku na podzim

Ani teď na podzim nevynechávejte pravidelnou zálivku trávníku. Pokud budou srážky jenom ojedinělé, přidejte i zálivku, ale snižte intenzitu. Zejména pokud jste oseli poškozená místa, je zálivka důležitá, aby se semínka uchytila v půdě. Se zálivkou skončete před posledním sekání, případně těsně po něm. 

Nakonec nechte trávník v klidu odpočívat

Po všech úpravách, opravách, ošetření proti škůdcům, přihnojení a zalití nechte trávník na konci podzimu až začátku zimy už odpočívat. Přes zimu se více méně nemusíte o nic starat. Trávník nebude růst a další zásahy do jara nejsou potřeba. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; alza.cz

Publikováno: 11. 11. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná