reklama

Trápí vás mech v trávníku? Poradíme, jak ho zlikvidovat a proč

Trávník je živý organismus a jako jiné rostliny v zahradě, i o něj musíme pravidelně a systematicky pečovat. Velkým problémem je mech, který pěknému vzhledu trávníku ubírá a často za jeho výskyt můžeme sami. Provedeme vás celou problematikou tak, aby váš boj s tímto nevítaným návštěvníkem byl úspěšný.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Mechu se zbavíte pravidelnou péčí, vhodnou metodou pro jeho odstranění je provzdušnění (Zdroj: Jaromír Malich)

I nad osluněným a sytě zeleným trávníkem se někdy mohou zatáhnout mraky. Mech je obtížným porostem v trávníku, který mu odebírá spousty sil. Především svojí neustálou snahou přirůstat tak může v některých místech získat absolutní převahu. Jde hlavně o stinná místa s vyšší vlhkostí nebo trvale mulčované porosty nízkého vzrůstu.

Nejvíce se mechu daří na stinných místech, hlavně pak pod stromy a keři, kam dosáhne jen málo slunečních paprsků. Výsledkem je vyšší vlhkost trávníku, což přímo růstu mechu napomáhá. Je tedy vhodným krokem pravidelně provádět prořez zeleně tak, aby se na stinná místa dostalo více sluníčka  a trávník mohl vyschnout. Za růst mechu také nezřídka může příliš častá zálivka, kdy plocha nestačí vyschnout.

Při sečení hmotu vždy sbírejte sekačkou do koše, dvojnásob to platí tam, kde trávník roste na kyselých půdách
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Při sečení hmotu vždy sbírejte sekačkou do koše, dvojnásob to platí tam, kde trávník roste na kyselých půdách

Růstu mechu pomáhá taky pravidelné mulčování, kdy se nasekaný porost nechává ležet na ploše. Výsledkem je, že rozsekané částice se dostanou mezi stébla, zde vytvoří postupem času spousty travní plsti, která brání trávníku v přirozeném koloběhu vláhy. Travní šťávy také snižují pH půdy a na kyselých půdách se mechům v trávníku náramně daří. Pozor také na absenci hnojení, mech roste často právě na chudých půdách.

Aby trávník prospíval, pak v případě přísušků zavlažujte jen občasně. Nezapomeňte, že nesmíte mulčovat neustále, trávu je vhodné při sečení strojem rovnou sbírat a použít do kompostu. Na podzim je vhodné trávník provzdušnit pomocí speciálního stroje, provzdušňovače, který svými pružinami vyžene všechny nečistoty z trávníku, jako je plsť a mech, pryč.

Podzimní hnojení speciálními preparáty podpoří zdraví trávníku a pomůže s vytlačením mechu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Podzimní hnojení speciálními preparáty podpoří zdraví trávníku a pomůže s vytlačením mechu

Trávník též přihnojte speciálními podzimními hnojivy s vyšším obsahem draslíku, zlepšuje totiž zimovzdornost trávníku a vyzrávání stébel. Na plochu také před zimu rozhoďte prosítovaný kompost, ten obsahuje živiny ve snadno vstřebatelné formě a trávníku také výrazně pomůže.

Zdroj informací: bydlimekvalitne.cz

Publikováno: 15. 11. 2022, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich