reklama

Jak si naplánovat výsadbu pro příští rok

Naplánovat výsadbu záhonu na příští rok nemusí být až tak složité. Postačí vědět, které rostliny se mezi sebou snesou, nebojují spolu o prostor, ale naopak společné soužití je jim ku prospěchu především z hlediska kvalitnější úrody. Poradíme i vhodné kombinace rostlin, které svou přítomností odpuzují škůdce.

Teď je vhodná doba na plánování výsadby rostlin na záhon (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Obecné pravidlo pro výsadbu je, že rostliny ze stejné čeledi se nemají pěstovat pospolu. Snáze jsou ohroženy stejnými chorobami a škůdci. Před samotnou výsadbou zeleniny, ovoce, květin nebo bylin je vhodné zjistit, jak hluboko která rostlina koření, protože rozvětvené kořeny jedné rostliny mohou ohrožovat vývoj druhé rostliny.

Tento údaj naleznete již na sáčku s osivem. Ideální je střídat povrchově kořenící rostliny s těmi hluboko kořenícími. Při růstu je tak zaručen rovnoměrný přísun živin pro všechny rostliny. Rovněž je vhodné střídat i výškově nadzemní části rostlin. To znamená nízké s vyššími rostlinami, které lépe společně využijí dopadající sluneční svit.

Rajčata & košťáloviny

Společná výsadba košťálovin s rajčaty, která jsou velmi aromatická a odpuzují škůdce, například bělásky zelné, kteří se nemohou spářit a naklást tak vajíčka na spodní listy rostlin. Rajčata využívají slunečního svitu v jiné výšce než například nízké hlávky zelí.

Střídání salátu a košťálovin má své výhody
Střídání salátu a košťálovin má své výhody (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Celer & košťáloviny

Stejně i celer je vhodný ke košťálovinám, protože jejich hluboko kořenící systém dokáže pro celer vytáhnout živiny i vodu z větší hloubky. Jeho aroma chrání před škůdci, především běláskem a květilkou zelnou, ale i před dřepčíkem.

Salát & ředkvičky

Salát odpuzuje dřepčíky, kteří proto nenapadají kořeny ani listy ředkviček a ty mohou bez problémů prospívat až do kvalitní úrody.

Lichořeřišnice

Je velmi oblíbená, protože odpuzuje obtížný hmyz od ovocných stromů. Lichořeřišnici je možné využít i jako bylinku, která má antibiotické, antivirotické i antibakteriální účinky. Mladé výhony a listy se dají využít jako koření do různých zeleninových salátů, stejně tak květy jsou vhodné do různých pokrmů.

Tato pnoucí rostlina dokáže na sebe připoutat pozornost dřepčíků, malých černých broučků, jejichž larvy napadají kořeny, zelí, brokolice květáku, ředkviček, kapusty, zelí, mangoldu, špenátu, brambor nebo křenu. Dokážou se prokousat až k listům rostlin, ty jsou rovněž oblíbenou pochoutkou dospělých jedinců. Jejich výskyt dokáže úrodu velmi rychle zplanýrovat.

Výsadba lichořeřišnice se na záhonu vyplatí, protože přitahuje dřepčíky
Výsadba lichořeřišnice se na záhonu vyplatí, protože přitahuje dřepčíky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Měsíček lékařský

Tuto bylinu, která má léčivé účinky při zánětlivých, virových nebo infekčních onemocněních, vysaďte blízko brambor, česneku nebo jahod. Její přítomnost odpuzuje dotěrná háďátka, která dokážou zlikvidovat svým apetitem celou úrodu. 

Česnek

Chrání rostliny před choroboplodnými houbami a plísněmi, rostliny tak mohou dobře propívat. Jeho výsadba je vhodná k rajčatům, okurkám, salátům, mrkvi, ale i jahodám nebo ovocný stromům či keřům.

Pórek & mrkev

Výsadbu pórku určitou spojte s výsadbou mrkve. Pórek svým aromatem odpuzuje pochmurnatku mrkvovou. Larvy této mouchy likvidují kořen, který jejich působením může odumřít, nebo je silně poškozený a nepoživatelný.

Kopr

Užitečný pomocník na každé zahradě. Dokáže urychlit klíčení červené řepy, okurek, ale i košťálovin.

Na zahradě by neměl chybět kopr
Na zahradě by neměl chybět kopr (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kerblík, majoránka a bazalka

Oblíbené rostliny užívané v kuchyni i v domácí lékárně vysaďte blízko k salátům, které ochrání. Dokáží svým aromatem odpuzovat nejen invazivní slimáky, ale i mravence, mšice nebo nepříjemné padlí u květin, zeleniny nebo ovocných stromů či keřů.

Máta peprná

Tato bylinka se silným mentolovým aroma, které se umí skvostně rozrůst, se velmi dobře snáší s bramborami. Protože podporuje jejich růst a chrání před nepříjemnými chorobami nebo škůdci, jakými jsou bělásek nebo dřepčík.

Křen

Tato specifická rostlina ochrání brambory před mandelinkou bramborovou stejně jako hluchavka, která je léčivou bylinou na různé druhy onemocnění.

Výsadba do mozaiky je velmi praktická
Výsadba do mozaiky je velmi praktická (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip:

Nastávající dlouhé večery přímo vybízejí k plánování a kombinaci jednotlivých rostlin na vaší zahradě. Zkuste třeba výsadbu plodin do mozaiky, kdy mezi jednotlivými rostlinami vytvoříte přístupné chodníčky, kterými budete moci snáze zasázené rostliny obhospodařovat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; CH. Brickell a kolektiv: Velká zahrádkářská encyklopedie; specialnizahradnictvi.cz; Zdraví.Euro.cz

Publikováno: 3. 12. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská