reklama

Ptactvo je potřeba v zimě dokrmovat. Zlikviduje škůdce!

Ptactvo sloužilo vždy jako predátoři škůdců. Tím, že zbavují naše zahrady nejrůznějších brouků, housenek, much, komárů a mnoha dalších druhů otravného a škodlivého hmyzu nám dělají neocenitelnou službu. Proto bychom se jim měli odměnit a před zimou i během zimy jim dopřát dostatek potravy. Pojďme si spolčně zopakovat, co ptákům podávat a čeho se naopak vyvarovat, abychom jim spíše neublížili.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Postarejte se v zimě o ptactvo, jsou to naši predátoři škůdců (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Predátoři škůdců

Pozorujete rádi během roku ptáky, kteří se neúnavně činí na našich zahradách a vybírají ze země, z rostlin i z poza kůry ovocných dřevin nejrůznější hmyz  škůdce? Rádi posloucháte, když v brzkých ranních hodinách zpívají a budí krajinu do nového dne? Jsou to naši sousedé a pomocníci, bez nichž by naše výpěstky na záhonech a polích brzy sežrali všichni možní škůdci. Měli bychom se proto všemožně starat, aby se ptákům u nás líbilo a aby měli snahu se vracet právě na naše zahrady a pomáhali námi nadále v boji s otravným hmyzem a škůdci.

Krmítka by měla být zcela bezpečná
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Krmítka by měla být zcela bezpečná

Co pro naše ptáky můžeme udělat? Když pomineme, že jim neustále ubíráme víc a víc z jejich přirozeného prostředí, měli bychom na ně myslet především v zimě. Valná část našeho ptactva sice odlétá do teplých krajin, ale také jich nezanedbatelné procento zůstává doma a celou zimu musí svádět boj o přežití a nasycení. A zde by měl právě do hry vstoupit člověk.

Zavěšení krmítka na vhodný strom, případně držáku na lojové koule by mělo být samozřejmostí. Tím vše ale začíná. Důležité je, čím krmítka a držáky budeme plnit.

Kovové držáky na lojové koule zavěsíme na tenčí větve
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kovové držáky na lojové koule zavěsíme na tenčí větve

Co je pro ptáky zásadní potravou?

Ptáci konzumují ve vysoké míře nejrůznější semena a plody. Patří sem zejména obiloviny (pšenice, ječmen, oves, pohanka, lněné semínko, slunečnice nebo konopné semínko) a ti "masožrouti" si zase rádi pochutnávají na nejrůznějších housenkách, červech nebo hmyzu. Hmyz ptákům přes zimu zajistit nedokážeme, ale můžeme ho nahradit jiným zdrojem energie, kterou ptáci během zimy velmi nutně potřebují. Tím zdrojem energie je hovězí lůj. Protože se nám nejspíš nepovede sehnat lůj syrový, vsadíme na již upravené lojové koule.

Lojové joule a směsi můžeme připravit i doma
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Lojové joule a směsi můžeme připravit i doma

Co ptáci nesmí konzumovat?

Bohužel je to každoročně stejné. Mnoho "krmičů" má pocit, že ptákům bůhvíjak přilepšuje, když jim do krmítek dává zbytky od večeře nebo ztvrdlé pečivo. Ptáci to samozřejmě zkonzumují, protože jakákoliv potrava je lepší než žádná potrava. Jenže tím si zadělají na zdravotní komplikace, protože jejich organismus si prostě s našimi pochutinami neumí poradit. 

Zejména velmi nebezpečný je vysoký obsah soli v našich potravinách, dále pak nejrůznější konzervanty, barviva a stabilizátory. Pokud tyto "šmakulády" chceme konzumovat sami, prosím, ale ptákům je nutno předkládat pouze přírodní stravu.

Slunečnicová semínka obsahují hodně oleje, jsou tedy velmi vhodná
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Slunečnicová semínka obsahují hodně oleje, jsou tedy velmi vhodná

Stejně tak, pokud ptákům servírujeme lojové koule, vyvarujeme se podávat je v plastových síťkách. Plast je pro ptáky jed a opravdu žádný z nich si lojovou kouli neumí z plastového obalu vyndat. Zatímco my za oknem jásáme, jak si sýkorka umně vyzobává ze síťky částečky loje, nebohá sýkorka si do žaludku servíruje nejen lůj, ale i miniaturní částečky naklovaného plastu. Že jí to zrovna neprospěje je nad slunce jasnější. Druhým problémem je, že se ptáci mohou do těchto sítěk snadno zamotat za drápky a pokud se včas neosvobodí, uhynou. 

Lojové koule vždy zbavíme plastových sítěk
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Lojové koule vždy zbavíme plastových sítěk

Kam, kam, kam? Kam ho dám?

Kam krmítka a držáky zavěsit? Ideální je zavěšovat je na slabé větve, které unesou nejen plný držák či krmítko, tak i krmící se ptactvo, ale v žádném případě neunese sousedovic kocoura. Stejně tak můžeme krmítka umístit doprostřed zahrady na vysoký kůl, po němž se opět nevyšplhá žádný predátor. Je sice hezké dávat vyřezávaná krmítka za okna našich domovů, ale pozorování ptactva v krmítku z bezprostřední blízkosti ptáky stresuje a čím víc se budete u okna vyskytovat vy, tím méně se zde budou vyskytovat hladoví ptáci.

Krmítka pravidelně doplňujeme vhodnou potravou
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Krmítka pravidelně doplňujeme vhodnou potravou

S plněním krmítek pro volně žijící ptactvo se doporučuje začít v listopadu a krmit je až do března či dubna. Nevyčkávejte až napadne sníh. Pokud chcete, aby se ptáci naučili na vaši zahradu létat za potravou, je potřeba jim dát čas.

Čím ještě můžeme ptákům přilepšit?

  • loupané ořechy (nesolené a nepražené)
  • ovesné vločky
  • nastrouhaná mrkev
  • lůj, tvaroh
  • nakrájené malé kousky masa
  • nesolená vařená rýže
  • strouhané nebo nakrájené jablko
Vybíráme pouze přírodní krmivo, určené pro venkovní ptactvo
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vybíráme pouze přírodní krmivo, určené pro venkovní ptactvo

Ptáci potřebují pít i v zimě. Jako napajedlo postačí miska pod květináč naplněná vodou. Měla by být mělká a dostatečně velká, aby se v ní ptáci mohli i koupat. Vodu pravidelně vyměňujeme a dbáme, aby voda nezamrzala. Částečně se tomu dá zabránit tím, že do pítka vložíme malý lehký míček.

U krmítek a držáků dbáme zase na to, aby byly z přírodních nebo pevných materiálů jako je dřevo či kov. Nevhodný je plast v jakékoliv podobě, dále sklo, které ptáci nemusí postřehnout a mohou se o sklo poranit. Pokud budeme na zahradu umisťovat dřevné krmítko, rozhodně ho nebudeme natírat zdravotně závadnými barvami. Ostatně ptákům bude úplně jedno, jestli je naše krmítko červené nebo žluté. Důležitý je pro ně obsah krmítka. To samé platí u kovových držáků, které by měly být opatřeny zdravotně nezávadným nátěrem nebo povrchově upraveny tak, aby se z nich barva neolupovala.

Zdroj informací: Receptář prima nápadů, pořad Zahrádkářská poradna, bilevanoce.cz

Publikováno: 20. 11. 2022, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová