reklama

Banánovník jako pokojová rostlina: Vypěstujte si vlastní plody

Banánovník se může hrdě pyšnit dvěma půlenými tituly. S kávou se dělí o prvenství nejprodávanější plodiny a s bambusem o post nejmohutnější byliny. A tohoto šampióna můžete dokonce pěstovat i doma. Jak na to, vám poradí Zdeněk Hlaváč.

Banány jako ovoce, či banány jako zelenina?

Banánovník je bylina, jejíž plody, banány, patří mezi ovoce i zeleninu a jsou to nejvyužívanější plody na světě. Banány jako ovoce mají nejrůznější zbarvení, od žluté, přes červenou po fialovou. Banány, využívané jako zelenina, se konzumují podobně jako naše brambory.

Mladou rostlinu pravidelně přesazujte
Mladou rostlinu pravidelně přesazujte (Zdroj: Prima FTV)

Strom nebo bylina?

Banánovník měří 2-7 m a to, co se nám zdá jako kmen stromu, jsou ve skutečnosti pouze složené listy byliny.

Zdánlivý kmen, ve skutečnosti složené listy
Zdánlivý kmen, ve skutečnosti složené listy (Zdroj: Prima FTV)

Doma pěstované banánovníky

Nedorůstají do takové výšky a byly vyšlechtěny z banánovníků, pěstovaných na návětrných plantážích. Pokud si banánovník zakoupíte, je důležité ho v prvním roce každé tři měsíce přesadit do květináče, o něco málo většího. Pokud ho necháte v malém květináči, vytvoří mladé rostlinky a nepokračuje v růstu. Ve volné půdě tento typ banánovníků dorůstá až tři metry do výšky, v květináči kolem dvou metrů.

Postupné zvětšování květináče je důležité
Postupné zvětšování květináče je důležité (Zdroj: Prima FTV)

Banánovník je teplomilná rostlina, ale postačuje mu teplota kolem 20-25 °C. Vyžaduje dostatek světla a výživnou půdu, nejlépe s kompostem. Rostlina plodí po dvou letech, pak odumírá, ale už je připravena rostlina nová.

Publikováno: 6. 2. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký