reklama

Přípravu zahrady na zimu vám pomůže zorganizovat našich 5 tipů

Poradíme vám, co musíte během podzimu udělat, abyste na jaře nenašli pod sněhem plesnivý trávník a zmrzlé rostliny. Při dodržení těchto kroků se bude vaše zahrada tetelit blahem.

Zkuste našich 5 tipů pro přípravu zahrady na zimu (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Od jara do podzimu přináší zahrada potěšení pro oči, duši ale i plody na váš talíř. Přes zimu potřebuje důkladný odpočinek, a ten jí zajistíte zejména důkladným zazimováním. Nepodceňujte přípravu zahrady na zimní období a ona se vám během následné sezony bohatě odmění.

Zrušte a zryjte záhony

Záhonky, o které jste během roku s láskou pečovali se budou pomalu ukládat k zimnímu spánku. Nejdříve zrušte záhony kořenové zeleniny, jako je celer a petržel. V zemi ještě může zůstat mrkev, celer, kadeřávek, pór, červená řepa nebo černý kořen. Mírné mrazy zvládne hlávková kapusta, čínské zelí, polníček i špenát. Všechny rostliny ale chraňte vrstvou listí. Před zimou také všechny prázdné záhony zryjte a odplevelte. Na jaře vám to ušetří práci. Hlínu můžete také jemně pohnojit, aby měla z čeho čerpat živiny.

Přebytečné listí, které nevyužijete na záhony, zkompostujte
Přebytečné listí, které nevyužijete na záhony, zkompostujte (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Nezapomeňte před zimou zalít jehličnany
Nezapomeňte před zimou zalít jehličnany (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Postarejte se o bylinky a trvalky

Otrhejte listy bylinek a usušte je. V zimě se vám budou hodit do jídel i do čaje. Oregano, mátu, tymián nebo šalvěj můžete nechat během zimy venku, jen je pečlivě zahrabejte do listí, aby neomrzly. Růžím umožní dobře přezimovat správný sestřih. Trvalky zahrňte zeminou, na jaře vám opět vykvetou. Rostliny, které nesnesou mráz seřízněte, přesaďte do květináčů a odneste je na suché a chladné místo. Během zimy to nepřehánějte se zaléváním, ať vám neshnijí.

Konifery a choulostivější trvalky ukliďte před zimou do tepla
Konifery a choulostivější trvalky ukliďte před zimou do tepla (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Rostliny, které nesnesou mráz seřízněte, přesaďte do květináčů a odneste je na suché a chladné místo
Rostliny, které nesnesou mráz seřízněte, přesaďte do květináčů a odneste je na suché a chladné místo (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Shrabejte listí a posekejte trávník

Listí shrabujte pravidelně, trávník vám na jaře poděkuje. Pod neodklizeným listím by se totiž mohla vytvořit plíseň a po zimě byste našli trávu plnou lysých a plesnivějících míst. Na listí využijte hrábě, vysavače nebo fukary. Nepodceňujte přípravu trávníku na podzim a zimu. U posledního sekání nechte trávu o trochu vyšší. Postříkat ho můžete i proti zimním plísním a na přilepšenou jej lze poprášit trochou kompostu. Vždy to dělejte přes síto, ať nemáte na zahradě nevzhledné velké kusy.

Listí shrabujte pravidelně, trávník vám na jaře poděkuje
Listí shrabujte pravidelně, trávník vám na jaře poděkuje (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)
Na větší plevel a ostříhané rostliny použijte pomocníka
Na větší plevel a ostříhané rostliny použijte pomocníka (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Ostříhejte živý plot

Pomocí speciálních nůžek přistřihněte živý plot. Ideálně se do této práce pusťte koncem října. Před zimou ho také pořádně zalijte a kořeny stromů přikryjte kůrou. Zabráníte tím růstu plevelu a ochráníte půdu před mrazem.

Zbyly vám po podzimních pracích na zahradě větve a odštěpky? Zpracujte je v drtiči. Výsledný materiál použijte na ohraničení záhonů nebo jako základ kompostu.

Pomocí speciálních nůžek přistřihněte živý plot
Pomocí speciálních nůžek přistřihněte živý plot (Zdroj: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.)

Vypněte vodu

Na zimní měsíce pečlivě uzavřete kohoutky a vyklepejte poslední kapky z hadice. Ukliďte zahradní hadice na suché místo, prodloužíte jim tím životnost. Ideální je skladování na vozíku nebo držáku na hadici v garáži či zahradním domku.

Zdroj informací: HORNBACH BAUMARKT CS spol. s.r.o.

Publikováno: 6. 12. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce