reklama

6 keřů, které by neměly chybět ve vaší užitkové zahradě

Na konci listopadu, tedy pokud se drží teploty vzduchu nad bodem mrazu, můžete ještě dohnat svoje plány a vysázet na zahradu nové keře. Nejvíce vyhledávanými keři na užitkových zahradách jsou jednoznačně ty ovocné, pojďme se společně podívat na ty druhy, které by ani vám neměly na zahradě chybět.

Červený rybíz je hlavním a výnosným zástupcům ovocných keřů v zahradě (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Rybízy

Ovocných keřů existuje velké množství. Ten, který by vám na zahradě rozhodně neměl chybět, je rybíz. Jde o nenáročnou rostlinu, která v dobrých podmínkách silně zaplodí každým rokem, její plody obsahují spousty vitaminu C a je velmi odolná proti škůdcům i chorobám.

Keřové kultivary jsou vhodné i do vyšších poloh, kde padá více sněhu, protože stromkový rybíz by sníh rozlámal svoji váhou. Nejčastěji je k vidění červený a černý rybíz – zvláště u něj je většina odrůd velkoplodá a tedy velice výnosná. Bílý rybíz z našich zahrad téměř vymizel, ale je to velké škoda, při dobré péči je sklizeň taktéž bohatá a plody nebývají v době zralosti tak kyselé.

Černý rybíz na vaší zahradě nesmí chybět
Černý rybíz na vaší zahradě nesmí chybět (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rybíz vyžaduje sluníčko a živiny, jednou ročně jej stačí přihnojit v rámci kypření úhoru kolem něj kompostem, ale nepohrdne ani chlévským hnojem. Starší exempláře prosvětlujte každoročním zmlazovacím řezem. Bobule se používají k přímé spotřebě, do koláčů, buchet, ale i na výrobu džemů nebo úžasných pečených čajů.

Detail dozrávajících plodů josty
Detail dozrávajících plodů josty (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

2. Josty

V době obrovského rozmachu onemocnění angreštů padlím spousta pěstitelů přešlo na pěstování josty, sympatického křížence angreštu a černého rybízu. Kromě bobulí, které jsou velké jako u angreštu a výlisek z nich jako základ výborných domácích marmelád, jsou rezistentní právě vůči padlí, a to i tehdy, pokud jim připravíte ne úplně dobré podmínky.

Josta chce teplou a chráněnou polohu, dostatek sluníčka a každoroční obohacení půdy kolem keře živinami. Důležitá je také prořezávka, která keř zmladí a prosvětlí. Mladým exemplářům ale mohou při pozdních jarních mrazech zmrznout nově rostoucí výhony, proto je nutná případná ochrana. Dospělé kusy jsou velmi odolné.

Plody kanadské borůvky
Plody kanadské borůvky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

3. Kanadské borůvky

Mezi stálice užitkových zahrad patří také kanadské borůvky. Tyto pomalu rostoucí keře jsou v případě dobrých podmínek obsypány tmavými bobulemi s výraznou chutí, ale abyste tohoto stavu dosáhli, pak je nutné pěstovat na slunné až polostinné poloze a v kyselé půdě.

Tam, kde kyselá půda není, je možné přidat při sázení speciální substrát určený přímo pro borůvky. Pozor, při výsadbě ale dbejte na to, aby vzdálenost mezi jednotlivými keři byla minimálně 100 cm. Plody kanadských borůvek se používají do ovocných salátů, koláčů, domácích pečených čajů a k mražení. Tyto rostliny se dobře ujímají i ve velkých květináčích, zde je ale nutná důsledná příprava na zimu hlavně s ohledem na možné silné mrazy.

Aronie poslouží do čajů nebo likérů, avšak pozor při dozrávání, plody chraňte před ptactvem
Aronie poslouží do čajů nebo likérů, avšak pozor při dozrávání, plody chraňte před ptactvem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

4. Černý jeřáb

Mezi vhodné druhy, které by na vaší zahradě neměly chybět, patří také černý jeřáb neboli aronie. Keř roste poměrně rychle a už druhým rokem po výsadbě překvapí násadou květů a následně na podzim pak černými plody. Kromě plodů, které se využívají pro výrobu likéru nebo pečených čajů, je celý keř poměrně dekorativní a je škoda, aby stál někde v rohu zahrady. Rostlina prospívá v lehkých a středně těžkých půdách, vhodné je také každoroční lehké přihnojení a nesmí chybět ani dostatek sluníčka. V době vyzrávání plodů je nutné ochránit keře před nájezdy některých zpěvných ptáků, hlavně pak kvíčal a kosů.

Rakytník je ceněný pro vysoký obsah vitaminu C
Rakytník je ceněný pro vysoký obsah vitaminu C (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

5. Rakytník

Nesmírnou oblibu v posledních letech má rakytník. Jeho pěstování je trochu specifické, protože drtivá většina starších odrůd není samosprašná a k zaplození je zapotřebí jak samičí, tak samčí rostliny. Jeden samec většinou postačí až na tři samičí rostliny. V posledních letech se však vyšlechtily již i samosprašné odrůdy, které druhou rostlinu tedy nepotřebují.

Plody rakytníku jsou mimořádně ceněné pro velmi vysoký obsah vitaminu C. Mladé rostliny poprvé plodí 4 až 5 let po výsadbě a sběr plodů je mírně náročný z důvodu trnů, které na keři jsou. Někteří pěstitelé stříhají celé větve a ukládají je do mrazáku, následně bobule oklepou a zpracují, nejčastěji na marmelády či domácí sirup.

Černý bez využijete nejen jako zdroj květů
Černý bez využijete nejen jako zdroj květů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

6. Bez černý

Na žádné užitkové zahradě by neměl chybět bez černý. Je to naprosto nenáročný a velice odolný druh, který roste na téměř každé půdě. V době kvetení se květenství využívá k výrobě chutných domácích limonád, vyzrálé plody pak do marmelád nebo domácích likérů. Jediná ochrana, kterou druh vyžaduje, je ochrana proti mšicím, kterou lze s úspěchem realizovat pouze domácími surovinami.

Zdroj informací: rostlinky.cz, ceskestavby.cz

Publikováno: 29. 11. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček